| MyRuXzZzA a întrebat:

kiss. Uitati care este intrebarea mea, ce ati putea sa imi spuneti despre Legea lui Arhimede, plutirea corpurilor in lichide...Si as vrea sa fac un experiment pe baza acestei teme, cum l-as putea face? Multumesckisskisskiss

1 răspuns:
| temugin a răspuns:

Ce ar mai fi de spus despre legea lui arhimede? daca bagi un corp intr-un vas cu apa, volumul apei dislocate este egal cu volumul corpului.
Iei un vas gradat, din ala transparent, pui apa in el cam jumatate, apoi indtroduci un obiect (nu foarte mare sa dea apa pe afara). Asa poti afla volumul corpului calculand diferenta dintre volumul apei cu tot cu obiect si volumul apei fara obiect.winking enjoy