| alynutza_1427 a întrebat:

Am si eu o problema si chiar am nevoie de sfat.Sunt de 1 an si jumatate cu prietenul meu. El e scorpion, eu sagetator.In acest timp au fost si bune, dar si rele insa am stiut sa trecem peste ele.Respectul a existat, increderea la fel[cel putin asa stiam eu]. El e mai posesiv, gelos, ca de altfel majoritatea scorpionilor.Niciodata nu i-am gresit cu nimic, nu l`am mintit. a stiut mereu unde si cu cine sunt.Nu i-am dat niciun moment ocazia sa se indoiasca de mine.Acum,de curand am iesit cu prietena mea cea mai buna in oras.fiindca el era ocupat.Nu am facut nimci altceva decat sa ma plimb, pur si simplu si sa stau pe banca. S`a suparat pentru ca am iesit in oras, ca s`a saturat de iesirile mele.Iesiri? Nu stiu care, pentru ca nu sunt genul de persoana care sa merg in cluburi, la sucuri frecvent si nici prieteni cu carul nu am. E singura prietena apropiata pe care o am, si pe aceasta tot datorita lui, fiind si ei prieteni buni.Nu`l recunosteam. A inceput sa ma sune, sa iasa in oras sa ma urmareasca, sa devina suspicios si nu`mi venea sa cred.Nu avea motiv. mi-a vorbit fff urat, nici nu pot descrie fiindca mi`e jena sa`mi si amintesc.Parca numai era el.Practic, se supara daca ies fara el desi nu i-am dat motive niciodata, ba din contra el a avut tangente cu o tipa la inceputul relatiei. Pur si simplu de 2 zile parca respectul a disparut.Parca numai e omul cu care am fost 1 an si jumatate. i-am spus sa se controleze fiindca din cauza asta eu nu voi mai fi cu el.pentru ca imi vb urat. Spune ca el ma iubeste si isi face griji pentru mine. Dar e f exagerat, nu stiu ce sa fac.Deja a inceput cu interdictii.Il iubesc, sincer, dar nu cred ca pot trai lg un astfel de om.Stiu ca ma iubeste mult, dar e o iubire bolnava. Voi ce sfat imi dati? Imi e si greu sa renunt, insa mi-a spus clar ca nu are incredere in mine.desi nu i-am facut nimic. Spune ca el are incredere doar in el si ca el asa va fi suspicis mereu ca sa nu "si`o ia" intr-un final. ce relatie e aia in care a disparut increderea si respectul?! Simteam nevoia sa ma descarc.

3 răspunsuri:
GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

E clar ca exista o oarecare problema daca situatia e asa cum o prezinti tu aici, dar problema asta doar voi o puteti rezolva relativ simplu printr-o discutie serioasa si sincera.De ce se comporta el asa acum ramane un mister, cauzele pot fi multiple si din pacate printre ele poate fi si faptul ca sa plictisit.Increderea intr-o relatie e cel mai de pret lucru, e ceea ce face practic ca relatia sa mearga bine mereu, daca te banuieste de ceva, ori e gelozie extrema ceea ce nu e bine, ori e sa caute motive sa se desparta de tine. Ia-l frumos deoparte si spune-i lucrurile astea ce le-ai scris aici, spune-i ce te deranjeaza, spune-i ca il iubesti daca asa este, fi sincera asa cum ai fost aici si ajunge-ti la o concluzie pentru ca asa e clar ca nu prea se mai poate.Respectul la randul sau e un alt factor important.Cine iubeste respecta! Sper sa iti fie bine! Bafta!

| alexoprondrina a răspuns:

Eu zic ca nu mai are rost. oricum incepe scoala, iti va fi mai usor sa uiti de el.
fii tare si nu lasa un baiat sa=ti conduca viata, ai auzit?
te dedici unei relatii imposibile si din care nu vei mai gasi iubirea si fericirea de alta data!

| mariyano a răspuns:

Pai majoritatea baietilor sunt gelosi cand tine intr-adevar la o persoana cu frica ca ar putea sa o piarda si de aceia incearca sa o tina mai strans langa el. iar partea cu zodia e cam aiurea pentru ca in primul rand viata o faci cum vrei u cum ai posibilitatea ca nu ti-o face zodia sau te uiti mereu la horoscop sa vezi cand merge bine sau rau...etc parerea mea e o prostie dar bine nu toti suntem la fel...multa baftahappy