| AncaCristescu96 a întrebat:

In urma cu cativa ani am fost mai grasuta, fapt ce mi-a adus niste sani mari. Una dintre problemele fetelor cu sanii mari sunt vergeturile. Cand ma dezbrac si le vad, ma simt incomod in pielea mea. Am decis sa imi fac tatuaje peste acele zone ca sa le ascund.
As putea sa imi fac orice model de tatuaj fara sa se vada vreo diferenta intre pilea cu vergeturi si cea fara ( nu am vergeturi adanci)?
In cazul in care se vede diferenta, acestea pot fi estompate de umbre?
Daca nici umbrele nu ajuta, m-am gandit sa gasesc un model care sa fie in mare parte din linii, astfel incat fiecare linie din model sa fie pusa direct peste linia aceea alba si inestetica. Aveti idei de astfel de modele?

3 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

Recomandarea mea e sa renunti la ideea cu tatuajele.
Acum serios, pana la urma sunt doar cateva vergeturi, doar tu stii ca le ai, si eventual iubitul tau. Daca le acoperi asta nu inseamna ca nu le ai, tu vei stii mereu ca au fost acolo, deci, din nou exista posibilitatea sa te simti incomod in pielea ta.
Plus ca exista posibilitatea sa nu-ti mai placa acele tatuaje, si atunci e si mai aiurea.
Mie de exemplu nu-mi plac tatuajele de acest gen, ce faci daca dai de unul ca mine? Ai dat din lac in put, cum s-ar spune.

| alin131 a răspuns:

Buna Anca,

Am vazut in intrebarea ta si faptul ca tie nu iti place de tine cand te uiti in oglinda. Dumnezeu ne iubeste pe toti si se supara pe noi cand suntem tristi.

Mai Ancuta, esti sanatoasa? Ai ce iti trebuie ca sa traiesti zi de zi? Cand te mai uiti in oglinda gandeste-te ca exista femei care sufera de diferite boli si isi pierd parul sau nu mai pot face lucruri normale asa usor.

Esti sanatoasa si trebuie sa intelegem ca Dumnezeu ne vrea fericiti in fiecare zi, chiar daca ai o zi in care poate nu esti extrem de fericita sau nu ai avut cele mai bune rezultate la munca sau la scoala, cand iti e mai greu gandeste-te ca Dumnezeu e alaturi de tine si ca te iubeste neconditionat.

Nu iti place tie de ce vezi in oglinda sau te consideri neatragatoare pentru baieti?

Te sfatuiesc sa renunti la ideea de tatuaje, daca iti mai apare inca o vergetura ce faci, mai faci un tatuaj? Si acel tatuaj daca vrei sa il dai jos, ce faci? Treci prin n sedinte ca sa il indepartezi?

Ramai asa cum esti, fara tatuaje, si vezi ca acele vergeturi au ele un leac, nu stiu daca babesc sau vreo crema...

Dar daca cauti foarte bine, vei gasi, dar nu cauta sa le acoperi cu tatuaje...

Dumnezeu ne iubeste pe toti si vrea sa ne traim viata zi de zi cu zambetul pe buze, iar atunci cand suntem deprimati sau simtim ca nu suntem binedispusi sa ne aducem aminte ca Dumnezeu e sus si ne iubeste si ne-a trimis un inger pazitor sa aiba grija de noi pe tot parcursul vietii noastre aici pe pamant.

Deci, fi fericita, caci ai multe motive, cauta leac pentru vergeturi si nu incerca sa le ascunzi cu tatuaje, roaga-te pentru sanatatea ta si celor pe care ii cunosti, nu te mai demoraliza si nu te mai supara atat.

Exista femei care au fata arsa din accidente sau au patit lucruri mult mai grave si ele tot gasesc motiv sa zambeasca.

Eu sunt crestin ortodox si vreau sa iti spun ca m-a salvat Iisus Hristos de la moarte de 7 ori pana acum. El are un plan cu mine, nu stiu care e acela, dar ma bucur ca respir, traiesc si ca ma binecuvanteaza cu urmatoarea bataie de inima.

Inainte incercam sa imi iau viata in maini si sa ma bazez pe mine, cerand ajutorul lui Dumnezeu numai cand aveam nevoie si nu mai stiam ce sa fac, iar de multumit, cred ca uitam de multe ori sa multumesc...

Acum il am pe Iisus Hristos in mintea si in inima mea, si stiu ca oriunde as fi si orice as face e alaturi de mine. El nu m-a lasat niciodata, dar eu nu am fost mereu constient ca Hristos este langa mine si ca ma protejeaza si ma iubeste.

Daca il rogi pe Iisus Hristos sa te ajute, te va ajuta. Daca primesti dragostea neconditionata a lui Hristos si te lasi de pacate o sa simti cum izvoraste dragoste din inima ta.

Eu am ajuns sa vad cum e mult mai frumos sa oferi decat sa primesti, sa fi alaturi de cel ce are nevoie de tine decat sa fi indiferent, sa faci un om sa zambeasca chiar daca el nu vede motiv de a zambi. Sa fi tu insuti si sa ii multumesti lui Dumnezeu pentru acest dar (viata) care o traiesti zi de zi.

Sa sti ca atunci cand ma uit la stiri vad multi oameni care fac lucruri de neimaginat, oribile catre alti oameni si unii isi fac rau singuri si ma gandesc ca toate aceste lucruri se intampla si nu sunt doar stiri... Toti avem dreptul sa ne traim viata, singurul care are dreptul sa spuna cand se termina este Dumnezeu si singurul care ne poate primi in Rai este Iisus Hristos, Regele si Mantuitorul nostru.

Te rog sa iti revi si sa mergi cu capul sus, Dumnezeu nu vrea sa fi trista si nimeni nu vrea sa vada o persoana trista, sunt destui care au nevoie de un zambet pe buze, daca nu poti sa zambesti tu acum, ajuta pe cineva chiar si cu un sfat doar si o sa vezi ca poti zambi ajutand o alta persoana...

Iisus Hristos te iubeste.

| THTattoo a răspuns:

Buna. Iti poti face tatuaje pentru a camufla zona respectiva, insa problema nu va disparea. Textura pielii va ramane diferita intre cea care era normala si vergeturi..Nu vor mai fi totusi atat de vizibile. Iti recomand sa vorbesti cu un tatuator, in ceea ce priveste modelul care s-ar potrivi cel mai bine. Eu insumi sunt artist tatuator:
www.tatuajbucuresti.ro