| anonim_4396 a întrebat:

Buna tuturor. Va rog sa ma ajutati cu o problema. De fapt nu este problema mea, este a unui coleg de-al meu. Voi scrie la persoana I (exact asa cum o relateaza el). Daca aveti chef de glume si batjocuri, va rog nu raspundeti. Doresc seriozitate.,, Sunt in clasa XII, am 19 ani. Sunt in ultimul an de liceu. Eu intotdeauna sunt si am fost o persoana timida, retrasa, nu socializez. Asta se intampla doar la scoala. Faptul este ca toti isi bat joc de mine, au ceva cu mine. Nimeni nu intra in vorba cu mine, ma ocolesc si se feresc de mine ca de cancer sau HIV, ca de ceva ce trebuie evitat. Incerc sa ma schimb, dar degeaba. Nu am nici prietena. Nu sunt baiatul perfect, sau macar perfect ca toti. Am multe defecte cu care m-am nascut, si de accea cred ca voi avea ghinion toata viata. Sunt scund de inaltime, am 1, 56 cm. ( imi doresc sa mai cresc, dar nu se mai poate, asa a zis doctorul. (este ceva genetic) Am probleme de sanatate). Port aparate auditive si acesta cred ca poate fi un dezavantaj, ca toti ma privesc ca pe un ciudat. Mai port si aparat dentar, dar de acela voi scapa. Ce se intampla? Scoala pentru mine este ceva groaznic. Plec la scoala, invat, ma pregatesc de bac dar cel mai mult imi doresc sa vin acasa. Mi se pare ingrozitor. Nimeni nu vorbeste cu mine. Sunt ca un om paralizat intre oameni activi. Pentru mine, a avea prieteni este ceva ce nu se poate realiza, este ca un vis. As dori sa am prieteni, sa vorbesc, sa rad mai mult, si sa fac ce fac toti. Pe facebook am extrem de putini prieteni. Parca sunt urmarit de ghinion. Pentru mine este un vis neimplinit. Vad pe altii cum se distreaza, isi traiesc viata la maxim, iar eu nu pot. Ce se intampla? Credeti ca voi avea un viitor in viata? Voi avea prietena, familie, cariera? Daca dupa ce termin liceul, intru la facultate si voi incerca sa imi formez noi prieteni voi reusi? Sau totul ramane un VIS, idealuri IMPOSIBILE? Voi sta toata viata doar intre cei care ma stiu de mic ( familie, rude, veri), si voi privi neputincios, incercand sa ma obisnuiesc asa. Sunt ghinionist? Nu pot face nimic. Cum sa ma schimb, ce sa fac? Toate acestea vor ramane un vis, idealuri? Pentru mine, daca voi avea prieteni, vor vorbi cu mine, si alte lucruri, ar fi ceva. o minune. O intrebare si inchei : Cum reusesc sa rezist atata, intr-o asemenea societate? Altii cred ca s-ar sinucide. Eu nu voi face acest lucru. Iubesc viata si vreau sa traiesc. Tot ce traiesc, 50% este un chin,. Imi este si groaza sa mai merg la scoala, dar astept sa dau bac-ul. Numar zilele. La scoala simt si vad ca toti au ceva cu mine. Ma trateaza cu indiferenta. Daca voi incerca acum sa schimb ceva, pe ultima suta de metri, voi reusi? Mai are un rost sau mai bine las totul asa cum este. Colegii vor fi altfel cu mine? Ce sa fac? Las totul asa cum am inceput si incep sa schimb ceva, cand voi avea noi colegi, la facultate? "

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

De ce ai mai scris ca este problema unui coleg.In timp ce scriai ai uitat asta.Este problema ta.Pe undeva ai dreptate.Dar cred ca asta este numai in mintea ta.Incearca totusi sa nu mai dai atentie la tot ce iti spun acei colegi.Demonstreaza ca esti mai presus decat ei.Si chiar stiu ca esti mai presus decat ei. Timpul le va rezolva pe toate.Iti doresc succes.P.S.Nu stiu cat te-am ajutat.

| taxy2heaven a răspuns:

Stii cred ca ce zici e dureros dar sa stii ce nu te omoara te face mai puternic.Iar tu ar trebui sa ai mai multa incredere in tine si nu privi totul ca pe un ghinion nu exista ghinion sau noroc, sunt doar niste prostii crede-ma. Oamenii lumea in care traim e tot mai ciudata nu tu esti ciudat, ciudat e felul lor de a vedea lucrurile nu s-au pus in locul tau macar o clipa si apoi la ce ti-ar trebui asa prieteni care sa te vrea doar pentru ca esti frumos sau ai bani ''lu taticul''si esti macho.In legatura cu prietenii cred ca ti-ai face multi prieteni daca ai fii tu insuti si ai socializa ca tu singur zici ca esti mai retras si sa renunti la complexele minore care zici tu ca sunt defecte.A purta aparat auditiv si aparat dentar sunt chiar ceva necesar in mult mai multe situatii, iar faptul ca te privesc ca pe un ciudat nu inseamna ca tu esti cel ciudat.Si nu iti face griji o sa gasesti si fete si o sa ai si familie o sa gasesti sigur pe cineva care nu se uita la tine doar ca aspect ceea ce nici nu conteaza frumusetea trece odata cu anii inima e mereu buna sau rea.Nu te gandii ca daca ei te neglijeaza asa vor face toti la anii aia toti judeca cu altceva nu cu capul si apoi sigur esti baiat destept se vei realiza mult mai multe decat cred ceilalti pentru ca in viata cel care lupta mereu sa obtina ceva reuseste nu cel jmecher sau batjocoritor, pana la urma conteaza sa fii om nu conteaza cine esti sau ce ai nici chiar cum arati pana la urma.Fii tare si dovedeste ca poti mult mai mult decat ei o sa ajunga sa zica bba il stii pala din liceu uite ce a facut e tare crede-ma cunosc si alte situatii.Cu jmecheri ajunsi prapaditi si cu pesroane neglijate ce au ajuns cineva, prin munca lor si seriozitate nu bbalivesre.Sa ai o zii buna si succes, oricum o sa ai.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Credeti ca daca voi incerca sa schimb acum ceva pe ultima suta de metri, mai are rost? Se va schimba ceva? Colegii vor vorbi cu mine? Sau mai bine las asa cum este acum, termin liceul si incep de la 0 din facultate, sa am prieteni. Ce ziceti?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Va multumesc tuturor pentru sfaturi happy

| SummerxD a răspuns:

Ar trebui sa te schimbi poate si la imbracaminte.dar eu iti spun sa vorbesti cu un prieten de altau sa ii spui sa te asculte, ca nu pierde nimica daca te asculta si sa ii explici povestea (cea de sus)si zii sa te ajute adica sa le spuna celor de la scoala (sau de acolo de unde esti tu )si poate ceva ceva sa va mai schimma si fa sa ascunzi probleme de sanatate. si sa fii si tu mai prietenos mai schimbati comportamentul cum ar fi sa asculti melodii noi 2012 si te imbraci mai trasnet dar nici chiar, si sa comunici, sai ajuti, nu mai fii asa inchis.oke. FUNDA?

| nikosimpleme a răspuns:

Sti "defecte" sau "copii/oamenii perfecti " nimeni nu le are doar ca suntemi diferiti asta nu inseamna ca avem defecte sau suntem perfecti nu esista oamnei cu defecte sau perfecti decat oameni diferiti adica imaginativa daca am arata toti la fel. Ineori omul judeca o pers dupa aparente si nici macar nu o cunoste (FOERTE RAU) dar totusi nu trebuie sa-ti pese ce cred alti... tu ce crezi? tie ce-ti place? ce vrei tu cu adevarat?
Prieteni aceeia care te ignora si se uita cu nasul pe sus la tine eu spun eu o fac asa doar ca daca sar uita in ochii tai ar vedea persoana care siar dori ei sa fie.
Sa te schimbi nu-i o ide rea dar nu te schimba ca sa te placa alti ci ca sa te placi tu pe tine insati, schimbate pentru ine nu pentru alti. Si ai grija cu aceea schimbare ca sa nu ajungi intr-o zii ca te trezesti si nu te mai recunosti. Ce ai de facut nu mai sta retras socializeaza crezi ca daca stai intr-un coltisor acolo o sa vina cineva la tine sa te bage in seama atata timp cat e vede retras de eii? Incearca sa fi mai fericit si sa imi faci prieteni mai multi nu mai fi timid nimeni nu te mananca... Iar persoanele rele care fac misto o fac doar ptk se simt mai bine sa rada de defectele altora (deoarece ei au mai multe ca tine). Fi tu insuti fi comunicativ si mai plin de viata...