| Thecurious a întrebat:

Buna tututor, care aliment are valori nutritive mai ridicate : cascavalul sau mozzarella?

2 răspunsuri:
| Furnicuta000 a răspuns:

Zicea o tanti nutritionista la tv ca orice branzeturi in afara de branza proaspata sunt considerate doar condimente pentru ca ele nu au substante nutritive. Sincer e oarecum adevarat.
Cea mai buna branza e urda, apoi branza de vaci, telemeaua, mozzarella si cam pe ultimele locuri e cascavalul. Pe scurt sa te feresti de tot ce are perioada lunga de valabilitate.

| NinjaKiller8333 a răspuns:

" Din categoria brânzeturilor care trebuie incluse în dietă nu lipseşte brânza de vaci, urda şi mozzarella. Acestea nu numai că sunt o sursă importantă de proteine, ci au şi un conţinut caloric redus, mai exact 30 de grame conţin în medie 70-80 de calorii. "

Din cate am citit, mozzarella este printre cele mai sanatoase tipuri de branza. Sper ca te-am ajutat!