| xewgdnfn a întrebat:

Verisoarei mele ii este frica de intuneric, si noaptea cand se trezeste sa se duca la baie sau la bucatarie tine telefonul in mana si il aprinde ( nu este vorba ca nu vede pe unde merge si de.aia aprinde telefonul ca nu este mult de mers din dormitor la baie sau bucatarie...is doar cativa pasi ). Stiti cumva cum ar putea scapa de " frica de intuneric "? fundita! big grin...

Răspuns Câştigător
| catty443 a răspuns:

Explica`i ca nu are de ce sa ii fie frica. e doar negura. daca se uita la filme de groaza, spune`i sa nu se mai uite.si uitati`va aman2 la comedii.si eu pana anul` trecut ma uitam numai la filme de groaza si nu mai rezistam.visam urat.nu dormeam si imi era frica de intuneric.mama cand m-a vazut in starea in care eram m`a pus sa beau apa sfintita si sa spun rugaciunea in fiecare seara, si a mai dar si cu busuioc d`ala prin casa.dormi intr-o seara la ea. spuneti rugaciunea si uitati`va la o comedie. o sa ii treca, si mai ales cand o sa fie mai mare o sa se amuze pe tema asta.bafta:]

2 răspunsuri:
| vivigirl a răspuns:

Si mie imi era frica de intuneric tongue. Si faceam la fel ca verisoara ta. Si intr-o zi mi-a venit ideea de a incerca sa-mi infrunt frica si am incercat sa merg pe intuneric pana la bucatarie big grin si a mers! happy Chiar am reusit. Acum nu-mi mai e frica sa merg pe intuneric. Mai am momente in care ma mai sperii da reusesc sa trec peste! happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca merg cu telefonul' dupa mine noaptea prin casa se chema ac mi-e frica de intunericwhistling? cred ca si eu am aceeasi problema si nu-s chiar mica. Mie mi-e frica de oglinda, am o oglinda amre in hol si noaptea ma sperie, nu ma uit niciodata inspre ea merg cu spatelelaughing cand sunt singura nimic nu ma poate determina sa ma privesc noaptea in oglinda.Degeaba mi-ar demonstra cineva ca "uite, vezi nu e nimic". Deci eu zic sa o alsi asa. Poate doar sa ii explici dar sa nu incerci sa o detrmini in vreun fel sau sa faci orice sa o convingi. O sa ii treaca ei sau daca nu, macar are un telefon pe acre sa il ia cu ea si se va simti in siguranta.