| Simplistu a întrebat:

Bună ziua!
Am luat permisul și doresc să iau din aceste 2 modele de mașini una care e mai fiabilă și mai bună.
Mercedes ml 270 2005 2.7 disel.
Sau w e 39 2.8 benzina.
Care este mai fiabila dintre ele?
E prima mașină precizez!
Dau funda!

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pentru un incepator recomand masini foarte mici de: 1.4 sau 1.6 cmc, nicium de 2.7 fiindca sunt foarte mari, incomode, cu consum mare de benzina si foarte scumpe la intretinere.

Pentru primii 2-3 ani, pana inveti sa sofezi, sa parchezi si sa capeti reflexe, ia-ti o masina mica: fiat Punto, Toyota Yaris, mazda 2, Suzici sau WV Golf, perfecte pentru un incepator care acum invata!

Dupa 2-3 ani, cand ai deja experinta si reflexe, ia-ti o masina mare, care-ti place si ti-o permiti.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu cred ca are rost sa discutam de fiabilitate la niste masini asa vechi. E la noroc, o iei pe aia care a fost mai bine intretinuta.
Si e destul de aberant sa platesti niste impozite si asigurari astronomice pentru nist masini asa vechi. Chiar are sens?

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ma indoiesc ca ai bani de taxele si intretinerea lor.
Revino cu propuneri sub 2000cmc.

| Holiday a răspuns:

O masina veche de 20 de ani e orice, dar nu fiabila. E vremea sa ajunga la casare.