| mariandoru a întrebat:

Am nevoie de niste informarii concrete despre o firma de plasare forta de munca in strainatate, se numeste VYD OFFER LOGIC din Pitesti.Ma intereseaza dc.s-a plecat la munca cu aceasta firma, am primit niste oferte de la ei si sunt destui tepari in functie

1 răspuns:
| mariusp1119 a răspuns:

Salut tuturor!
In primul rand nu aduc comentarii la celelalte postari si nu critic pe nimeni,eu doar postez ceea ce mi s-a intamplat in legatura cu plecarea prin intermediul acestei firme VYD OFFER LOGIC Pitesti.
Daca administratorul acestei firme dna MIROIU IULIANA FLORINA cat si colaboratorul ei dl COSOVEANU IONICA considera ca ceea ce am postat nu este adevarat,ma pot obliga sa le demonstrez ca totul este doar o falsa oferta de munca ce reies din contractele facute la aceasta firma.
Fiecare face ce vrea,asa am facut si eu,am mers pe incredere si m-am inselat in privinta lor.
Si nu am plecat o data prin intermediul lor ci de doua ori si am patit la fel,asta nu mai e coincidenta ci doar faptul ca nu isi onoreaza contractul asa cum trebuie.
In tara totul este ok,firma este legala,contractele de mediere se fac cu stampila firmei si pe raspunderea firmei,comisioanele se platesc pe baza chitantei firmei dar adevarata problema o intalniti in tara unde trebuie sa ajungeti,eu am facut contract pentru Italia,in cazul de fata.
Se fac doar niste contracte de mediere intre solicitanti si firma iar ca firma colaboratoare din Italia apare IMPRESA di PULIZIA PULIBRILL DI ITALIA sau BRILLA DI PRESA PULIZIA DI ITALIA,firme ce nu au nici o legatura cu aceasta firma din Romania.
Nu ti se specifica exact unde trebuie sa ajungi,te va duce colaboratorul firmei,totodata fiind si soferul care va transporta la acel loc de munca,lui i se va plati drumul pana in Italia de catre cel ce este transportat la locul de munca si tot lui i se vor da comisioanele pentru gasirea locului de munca.
Asa am facut si eu si pana aici totul a fost ok,dar in Italia e cu totul altceva.
Mai exact daca el nu te va duce la locul de munca,atunci te va plasa la altcineva si vei fi obligat sa platesti alte comisioane,daca te duce la locul de munca vei constata ca patronul italian nu stie de venirea ta si cel mai rau este ca nimic din ce scrie in contract aici nu se respecta.
Firma care apare pe contract nici nu exista in Italia,inainte sa plecati puteti verifica.
In contract trebuie sa specifice exact numele locului de munca,adresa si numele angajatorului.
Contractul se face in doua limbi si anume limba tarii din care esti si limba tarii in care ajungi.
In momentul cand ajungi in tara angajatoare tu ca angajat trebuie sa ai deja dosarul personal la acel angajator,sa se stie de sosirea ta,si se specifica exact perioada lucratoare.
Eu am mai fost plecat printr-o firma si stiu cum se fac aceste contracte legale direct cu angajatorul prin intermediul unei firme romane,aici in acest caz nu este asa.
In momentul in care angajatorul nu este multumit de prestatia ta,firma care te-a trimis este obligata sa iti schimbe locul de munca,in schimb aici daca tu nu figurezi la ei fiind trimis de aceasta firma,o sa ramai pe cont propriu.
Sunt niste simple contracte de mediere intre firma si solicitant, pe teritoriul strain nu sunt valabile, ele nu apar acolo unde trebuie sa ajungi, deoarece te trimite intermediarul, in caz ca nu iti gasesc de munca ei nu pierd nimic iti returneaza comisionul de 50% in tara dar ramai cu alte cheltuieli care nu ti le acopera nimeni.
Mai rau poate sa fie ca acel colaborator sa te lase pe unde stie si sa nu se mai intoarca,asa am patit eu,sunt pasat de la unii la altii si peste tot se cer comisioane,aici in zona orsului Napoli exista un cerc de oameni ce plaseaza persoane aduse de acesti soferi in speranta ca le cauta de munca.
Aveti grija daca plecati prin aceasta firma la toate detaliile si cereti sa vi se confirme exact unde plecati si daca contractul vostru are valoare in tara straina si se respecta de angajator.
Ofertele acelea primite prin mail de catre firma aceasta nici pe aproape nu sunt ceea ce par.
Nu exista atatea locuri de munca,cand aici abia se gaseste un loc de munca cat de cat mai ales in zona asta Roma sau Napoli,eu am plecat ca cuplu si aici mi se spune ca pentru barbati nu este nimic de munca,doar femeile sunt cautate de patronii italieni.
M-am saturat sa ma tot plimb cu bagajele de la o persoana la alta ca mi se gaseste de munca si cel mai rau este ca aici nimeni nu ia in considerare contractul facut la firma, este egal cu zero.
In caz ca cineva stie despre ce vorbesc ma poate contrazice, eu ii aduc dovezi si voi raspunde pentru tot ceea am scris mai sus.
Acum sunt in Italia si firma respectiva cat si soferul care m-a lasat aici nici nu stiu unde sunt.

Mai jos aveti niste mesaje de la alti inscrisi cu parerile lor si sitte-urile unde poti gasi o parere despre ei, luati-o in considerare, va va ajuta!
Mai puteti intra pe forum vyd offer sau vyd offer TPU!

http://www.italiaromania.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=2289
http://angajare.info/angajare-personal-in-strainatate-pentru-2013-2/

http://consilierjuridicgermanoroman.com/......t-page-12/

EDDIE | noiembrie 7, 2012 la 10:41 am | Răspunde
BUNA ZIUA! AM O INTREBARE REFERITOR LA ACEASTA FIRMA DE PLASARE SI CONSILIERE LOCURI DE MUNCA, ESTE DE INCREDERE?
office. vydofferlogic@gmail.com
casiana | noiembrie 8, 2012 la 12:39 pm | Răspunde
buna! si eu am apelat la scoala vyd offer logic srl pitesti.insa am ramas dezamagita de ei pentru ca au costuri ascunse si se contrazic in mai multe lucruri. eu am dat inapoi dupa plata primei taxe,,, astept returnarea jumatatii taxei de procesare, termenul limita fiind la inceputul lui noiembrie… sfatul meu este sa verificati firma italiana si daca aveti pe cineva din Italia sa verificati firma si sa trageti concluzia singuri, daca se merita sau nu!
Atentie! toate firmele, ca sunt tepare sau serioase, sunt inscrise la ITM si par a fi in regula. deci aveti grija la alte detalii! http://forum.softpedia.com/lofiversion/index.php/t895101.html
lya20
9 November 2012, 23:41
Pai cum ai reusit, a fost poate facultatea prea usoara si ai avut timp sau ce anume? Degeaba iti zic in ce domeniu vreau sa lucrez acum, nu prea am de ales acum si chiar as lucra in orice domeniu, deci n-are relevanta intrebarea. Legat de ce vreau sa fac in viitor, inca nu sunt %sigura. [img]http://forum.softpedia.com/.......gif[/img] prefer sa mai trec prin anumite experiente ca sa stiu exact ce sa aleg, pentru ca de facut as face multe.
Am aplicat acum 2 luni la niste anunturi de la asa zisa "firma recrutare SC.VYD OFFER LOGIC, si am primit chiar azi raspuns.dar cand am cautat informatii despre ei acum ceva timp pe net, nimic de rau.Azi cand am cautat din nou, se pare ca au dat de curand ceva tepe.sau multi au platit comision si inca asteapta sa plece...