| mami2428 a întrebat:

Ma numesc elena si am si eu o problema
Sun cu un baiat de 4 luni iar inainte am vb aproape un an pe net.Nu stam inca impreuna deoarece suntem la o distanta de 50 de km unul de altul, eu avand serviciul mai aproape de casa el avand serviciul acolo.Amandoi vrem o relatie cat mai serioasa. Amandoi avem cate un copil, dar al meu locuieste cu mine.Ne intalnim cam de 3 ori pe saptamana cand vine el si ramane la noi, cand merg eu si raman la el.Mentionez ca amandoi inca locuim la parinti, dar el are si un ap acolo langa parintii lui in care nu locuieste nimeni.Este foarte gelos pe un coleg de al meu care este indragostit de mine dar care este casatorit, si pe care eu il cunosc de 4 ani, dar nu as putea avea ceva cu el si care imi trimite mereu mesaje de dragoste cu toate ca eu nu i am dat sperante niciodata ca ar putea fi ceva intre noi.Prietenul meu este sofer si pleaca foarte des din tara cam de 2 ori pe saptamana. eu i-am spus colegului meu sa se potoleasca cu mesajele, i-a raspuns si prietenul meu la tel de multe ori dar nu vrea.Am vrut sa imi schimb nr de tel, dar nu pot inca pentru ca mai am de platit ab la ele si datorita serviciului pe care il am multa lume cunoaste aceste nr unde ma pot gasi. Dupa vreo luna de relatie cand a vazut ca acest coleg nu se potoleste, si-a facut site uri pe matrimoniale si avand parolele am putut vedea ca a trimis mesaje la multe femei indiferent de statutul lor relational.Si de pe hi5 cere solicitari de prietenie doar la femei dezbracate.Cat timp am fot plecata cu copilul la Felix la tratament unde i-am spus de multe ori si lui sa vina am gasit pe mailul lui niste id noi dar unul mi-a dat de gandit asa ca am aflat ca el a iesit cu tipa respectiva. Cand l-am intrebat de ce a facut asta mi-a raspuns ca el este liber sa iasa cu cine vrea si cand vrea dar in schimb eu daca nu ii raspundeam la tel imediat cand suna imi spunea" ca sunt cu colegul meu de nu raspund?", apoi mi-a spus ca este o verisoara. I-am spus ca nu il cred si ca e mai bine ca fiecare sa mearga pe drumul lui, ca pentru mine s-a terminat cu minciunile si cu lucrurile pe care le face. Discutia a avut loc seara pe mess. A doua zi dimineata a fost la mine acasa spunandu mica tipa respectiva este o prietena de mai de mult si ca vroia doar ca cumnatul ei sa ii faca rost de ceva de lucru in afara tarii si ca lui ii este dor de mine, de noi, ca ii este dor sa ne tinem in brate etc, dupa care am facut dragoste.Relatia noastra sexuala este o relatie ok din toate punctele de vedere. Apoi a plecat iar seara si a sters din id la care stiam eu parola toate adresele pe care le avea si si-a facut un alt id dar in care eu cred ca nu mai are id meu deoarece in toate aceasta perioada de cateva zile nu mi-a aparut nici o adresa noua de id. As vrea sa il mai pot crede, as vrea sa stiu ce vrea el de fapt si daca chiar isi mai doreste cevade la noi. Ma suna in schimb de fiecare data cand pleaca, cand iasa din tara si cand se intoarce inapoi. Ce sa mai cred?
As vrea sa ii dau sentimentul de siguranta ca nu ma intereseaza alta pers, ca si daca el pleaca eu nu am sa ma incurc cu altcineva( el nu mai are incredere poate pentru ca pe fosta lui sotie a prins -o cu un prieten de a lor in pat- asa zice el). Inainte de plecarea mea la Felix i-am spus ca sunt insarcinata dar ca o sa fac o intrerupere de sarcina. Imi doresc un copil foarte mult dar as vrea ca el sa creasca cu amandoi parintii.Nu a schitat nici un gest, nu a pus nici o intrebare.Am nevoie de o parere specializata pentru ca pe zi ce trece ma afund tot mai tare in ceva din care nu mai stiu cum sa ies.Nu pot face nimic sa ies din starea asta aiurea in care sunt.Ma intreb de ce m-a mintit, pentru ca eu sunt o pers destul de normala sa inteleg ca poate discuta cu oricine chiar si cu o femeie si nu as face crize de gelozie.As vrea sa il pot crede din nou dar nu stiu daca chiar mai merita.Nu am pe nimeni si eu chiarimi doresc aceasta relatie. Dar el-oare ce vrea? Nu discuta despre asta iar cand il intreb tace si imi spune ca totul e numai in imaginatia mea, ca el chiar nu are nimic cu respectiva si ca ii este doar o prietena.Cand i-am trimis insa mesaj tipei respective si i-am spus ca eu sunt prietena lui si ca mi-a spus ca ea ii este verisoara l-a sunat imediat sa ii spuna acest lucru. Tipa respectiva este de la el din oras, este acolo aproape de el iar eu simt ca explodez numai lagandul ca are ceva cu ea. Daca vrea alta relatie nu ar fi mai frumos sa imi spuna si atunci fiecare din noi se duce pe drumul lui? Eu nu as vrea sa renunt la relatia asta pentru ca il iubesc, el imi spune ca tine la mine cu adevarat, ca ma iubeste si el dar ca nu mai poate continua asa daca colegul meu imi mai trimite mesaje. Ce ar trebui sa fac? Va rog sa ma ajutati cu unsfat ca ma prabusesc pe zi ce trece tot mai mult.
Va multumesc din suflet.

Răspuns Câştigător
| elena a răspuns:

Ma ingrosesti...cat timp ti-a luat sa scrii un text asa de lung?
Sfatul meu este, in primul rand sa-ti aduni gandurile, analizeaza situatia fara nicio partinire, parearea mea este ca ai intrat intr-un cerc vicios din care, drept sa-ti spun nu stiu cum ai sa iesi, dar va trebui neaparat sa pui capat ambelor relatii. De ce intri in polemica fie pe telefon sau calculator cu alte persoane de sex feminin, nu ai demnitate, crezi ca asa se tine un barbat aproape de tine, sicanandu-l la telefon sau pe PC pe el sau prietenii? Cum ai putut sa suporti nepasarea lui cand i-ai spus ca esti insarcinata? Nu cred ca il iubesti, ci iubesti faptul ca te intelegi foarte bine sexual cu el, poate cum nu te-ai inteles cu un alt barbat, dar nu dispera mai sunt si altii poate mai buni la pat decat el. Inceteaza absolut totul, dedica-ti mai mult timp copilului, el are nevoie mai mult de tine decat cei care spun ca te iubesc, dar umbla pe matrimoniale, au verisoare cu care vorbesc din interes, care cauta femei dezbracate pe hi5, arunca-i la gunoi ca pe niste masele stricate. Barbati nu sunt? Verifica-ti si tu comportamentul fata de un barbat, nu te lasa dusa de val numai ca spune te iubesc, iar daca ai intors capul este cu alta de mana. SItuatia nu este asa de grava, tu o complici, peste cativa ani vei rade de acest fapt si te vei da exemplu la fete tinere, care poate vor pati acelasi lucru. Gata... ajunge cu prabusirea, deschide ochii spre alte zari mai senine si asteapta sa rasara si soarele tau. Va fi bine, iti garantez dar totul depunde numai de tine.

7 răspunsuri:
SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

Noi baietii suntem in stare sa mintim foarte mult pentru o relatie de sex si atat. Cateodata spunem minciuni pe care mai ca le credem si noi... Mai bine ti-ai vedea mai mult de viata ta, si lasa-l pe el mai deoparte o vreme, sa vezi cum se poarta... Cu toate ca eu nu as mai continua cu el. Tu nu trebuie sa te agati de el, fii mai independenta.
Spor!

mlm
| mlm a răspuns:

Te bagi in ceva, de unde o sa-ti para rau mai tarziu ca nu poti iesi, vrei sa regreti ceea ce vrei sa faci? Incearca sa revii cu picioarele pe pamant, ia lucrurile mai in serios, nu te inhama la o situatie care nu o vei putea controla mai tarziu.

| andreea89 a răspuns:

Mama mea este in aceeasi situatie.are o relatie cu un nenorocit ordinar care din cauza geloziei si faptul ca el crede ca ea are sau poate avea pe altcineva, recurge la santaje, la violenta, la o razbunare tampita de a se culca cu prietenele ei, facandu-i ei foiarte mult rau, ajungand chiar s-o innebuneasca. ei numesc asta iubire. asa o fi dar ghici cine are de suferit din toata tampenia asta asistand la toate scandalurile, geloziile si bataia de joc? sunt sigura ca nu toate cazurile se repeta si au acelasi deznodamant, dar stiu ca este mai sigur sa previ astfel de situatii.nu iti dau nici un sfat pentru ca nu as stii ce sa-ti spun si nici nu sunt in masura.asta este o poveste reala, asemanatoare mai mult sau mai putin cu a ta deci, fa-ti singura o concluzie... poate ti-as spune sa te gandesti mai mult la copil, sa nu sufere el, vazandu-te pe tine ca suferi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Draga...aerizare usoara.telenovela curata ce mai.iesi din serial, ca e jale.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca sunt persoana cea mai nepotrivita pentru ati da un sfat, dar poate iti foloseste la ceva si o parere total neavizata tongue.

In primul rand eu zic sa cauti un psiholog cu care sa vorbesti despre depresia in care se pare ca intri. Ar fi bine sa gasesti o persoana apropiata cu care sa vorbesti/sfatuiesti, care sa fie cat de cat in tema cu problemele tale (o ruda apropiata, o prietena, un prieten...).
In legatura cu "prietenul indragostit de tine", eu as zice sa vorbesti cu un jurist in legatura cu ce ai putea face legal pentru al descuraja din ati trimite mesaje.(sa ii spui nevestei lui nu cred ca e o idee stralucita, pentru ca daca intr-adevar este indragostit de tine, isi va parasi sotia, si deci va avea foarte mult timp liber tongue... daca intelegi ce vreau sa zic...).

Din ce ai povestit tu, nici tu nu ai deplina incredre in prietenul tau, nici el in tine... daca nu reusiti sa va recastigati increderea reciproca, eu cred ca veti avea de suferit mult amandoi...

In legatura cu sarcina, ai putea sa il intrebi si pe el ce crede ca ar trebui sa faci, dupa parerea mea, daca tu i-ai spus ca nu vrei copilul, el poate sa creada ca nu vrei sa te lege ceva de el...

Multa bafta in viata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Parerea mea este ca trebuie sa scapi de stimabilul coleg, indiferent daca ramai cu prietenul tau sau nu.cat despre prietenul tau, nu te agata de el pentru ca o sa suferi, lasa lucrurile mai in voie.nu o sa ramai singura toata viata, cred ca esti speriata de singuratate si de situatie in sine, mai mult decat faptul ca el are pe cineva sau nu.scenele astea de gelozie sunt specifice barbatilor, si la un moment dat nu stii ce sa mai crezi, inventeaza sau este adevarat ceea ce crede despre tine.de ce nu vorbeste el cu stimabilul coleg, eu zic ca ar fi mai corect.si celalat mai mult ca sigur o sa te lase in pace cu mesajele.cu respect, fara jigniri, dar sa il intrebe de ce te deranjeaza atat cu mesajele, si celalalt o sa vada ca nu esti singura, ca ai un barbat care intr-adevar te iubeste si se intereseaza de tine.

| mami2428 explică:

Adevarul e ca ca il iubesc destul de mult.Acum insa vad lucrurile mai calm in ceea ce ma priveste.Adevarul e ca dupa ce am devenit mai indiferenta a inceput sa ma caute mai mult. Dar nu prea mai vreau relatia asta.Va multumesc