NOname
Întrebare recomandată | NOname a întrebat:

Când vă referiţi la plante, folosiţi "ce" sau "cine"?
- Cine e această aglomeraţie frumoasă de frunze şi flori? (un copac de magnolie)
sau
- Ce ai cules din grădină? (fructe)
De ce? De ce "ce" şi nu "cine"?
Când un om se află într-o stare Vegetativă permanentă, i se spune cum? Legumă. Şi i se deconectează aparatele în mod legal, la alegere, de ce? Pentru că ceea, ce îl făcea cineva, a murit, pentru că nu mai simte, nu mai gândeşte, nu mai are nicio şansă de a se recupera şi de a redeveni cineva (deşi pe moment încă e în viaţă).
Când arde o clădire, salvăm pe cine? Pe oameni şi pe animalele non-umane (o reacţie firească, nu?). De ce nimeni (întreg la cap) nu-şi riscă viaţa, fugind într-o clădire în flăcări, pentru a salva o plantă (decât dacă aceasta valorează poate milioane de euro)?
Da, şi plantele au viaţă, da, şi ele merită consideraţia noastră (şi când avem de ales între a rupe o floare şi a o lăsa să crească, mai etică este a doua opţiune), însă dacă ar fi să comparăm între plante şi animale (umane şi non), bunăstarea animalelor primează de departe, pentru că ele au un sistem nervos şi deci irefutabil pot simţi intens durere şi plăcere, au creier (majoritatea) şi deci irefutabil pot fi terifiate, pot simţi dor, plictiseală, curiozitate, nervozitate, afecţiune, spaimă... Nu le desconsideraţi, vă rog, comparându-le cu plante! Nu e deloc amuzant să compari o fiinţă inocentă şi înspăimântată, care trece prin cele mai oribile chinuri cu o nucă sau o pară (fără consumul cărora pe termen lung nu aţi putea să supravieţuiţi, iar fără chinul nemeritat al acelui biet animal - da).
Animalele nu sunt plante şi nu avem niciun drept moral "să le deconectăm de la aparate".
Acesta este răspunsul meu la multe comentarii batjocoritoare din seria "dar şi plantele sunt vii", când vorbesc despre compasiunea faţă de animale.
Nu, nu e ok să ucidem animalele, doar pentru că ne e imposibil să rămânem în viaţă fără a omorî plantele.
Dacă doriţi, puteţi să mai adăugaţi ceva.

147 răspunsuri:
| FaraNume1245 a răspuns (pentru NOname):

"Nu, oamenii aia compară statisticile, nu cazuri singulare, de orice fel ar fi ele." - revenim la faptul ca veganii sunt mult mai atenti la ce mananca decat astia care mancam carne. Totusi, eu sunt perfect sanatos, nu am nici o boala, sangele e perfect sanatos. Cel putin, asa au spus analizele reale.

"Eşti obositor de repetitiv în prostiile, pe care le susţii. Nu mai reiau contraargumentarea, că oricum eşti surd şi orb la ea." - sunt intrebari noi, nu te-am mai intrebat acele lucruri pana acum, deci ai putea raspunde, daca tot ai pus o "intrebare". Nu face un lucru pe jumatate, adica nu-mi raspunde doar la anumite puncte.

NOname
| NOname explică:

Http://youtu.be/BPZ6xisBiUA :))

NOname
| NOname explică:

De multe ori nu am chef să stau să explic idioţilor de ce sunt idioţi, iar idioţii se agaţă de treaba asta şi se cred genii. laughing

Răspuns utilizator avertizat
NOname
| NOname explică:

You decide.

http://www.facebook.com/......002515995/

| cristi202 a răspuns:

Sotia mea tocmai curata buruienile din cartofii ce i-am plantat. Ei, cartofii, sunt "baietii nostri", de care trebuie sa avem grija. Chiar asa le zicem. happy
In privinta focul ce arde o cladire, te cam contrazic. Am avut cunostinte pompieri care spuneau uimiti, caci, ca si tine, nu intelegeau, ca au existat persoane care au sarit in foc pentru plantuta de care au avut grija si s-au atasat. Si fii sigura ca si sotia mea ar fi fost gata sa sara in foc atunci cand a ars casa in care am stat pentru planta ei favorita, un sagotier japonez de toata frumusetea pe care i l-am daruit acum doi ani.
Te cam contrazici, fata draga. "şi când avem de ales între a rupe o floare şi a o lăsa să crească, mai etică este a doua opţiune" Pai nu e la fel de etic sa nu rupi para sau nuca din pom? Aha, ca sa maninci ai voie sa rupi, altfel, nu e etic. Am inteles cum sta treaba cu etica la tine. Dar vezi, tu recunosti ca, asa cum nu e bine sa rup[i o floare, tot asa nu ar fi bine sa rupi plantele ca sa le maninci. Nu veni cu ideea ca tu le-ai crescut, ai avut grija de ele, ca nu tine, la fel facem si noi cu animalele, si ne contrazici ca le chinuim, deci asta nu e un argument, deci, daca ai rupt plantuta, ai chinuit-o, recunosti si tu ca nu e etic.
S-ar putea ca plantele sa fie mai vii decat credem, pentru ca reactioneaza la mult mai multi stimuli decat credem. La fel ca si in cazul balenelor sau a delfinilor, care comunica intrei ei, noi nu stiam asta pana de curand, insa asta nu inseamna ca ei nu au un limbaj al lor.
Deci, tu ai zis-o, nu o fi etic sa ucidem animale, dar nu e etic sa rupem nici o floare, sau o planta oarecare. Insa sunt sigur ca daca cineva drag vine la tine cu un buchet imens de flori de ziua ta din gradina lui, nu il iei la rost ca de ce le-a rupt, ci te bucuri de atentia primita, si de frumusetea florilor, asa ca, mai da-o-ncolo de etica in aceasta privinta. Adevarata etica sta in alte lucruri, mult mai importante. Rupem flori, rupem plante sa le mincam, ucidem animale sale halim, asta e! Aceeasi Marie, dar cu alta palarie.

| NOname explică (pentru cristi202):

Iar eşti cinic până la refuz. Atitudinea asta a ta este cu atât mai dezgustătoare, cu cât te dai un bun creştin, paşnic şi iubitor.

Ce spun eu şi ce înţelegi tu... eşti imposibil! laughing

| cristi202 a răspuns (pentru NOname):

Ba nu, e ce zic eu si ce intelegi tu! happy

| cristi202 a răspuns (pentru NOname):

Si nu sunt cinic. Fac doar haz de necaz, ca ne pierdem timpul pe aici filozofind cu privire la mincare, si undeva pe site cineva pune o intrebare si noi, in loc sa ii dam raspunsul care ar fi cel mai potrivit, stam si filozofam pe degeaba.

| cristi202 a răspuns:

I-am spus si eu ca Hitler avea un ciine cu care empatiza foarte mult, insa asta nu l-a oprit sa omoare sase milioane de evrei.

| cristi202 a răspuns:

1) Eu omor un suflet de porc, si ma hranesc 3-4 luni din el, sau o gaina si ma hranesc din ea cateva zile. Dar tu cate plante omori ca sa te hranesti in cele 3-4 luni sau macar cateva zile? happy
2) Vrei sa spui ca in toata garderoba ta, ce include pantofi, botine, cizme, sandale, posete, portmonee, genti, geci, etc, nu gasesti piele adevarata, ci doar piele ecologica? Nu te as crede! Nu uita ca pentru un pantof de piele a fost sacrificat un biet animal, tot un porc, sau o vita.
3) Ai argumente doar de la acel medic, Calin Marginean, si atit? Doar de la unul? Care nici prea cunoscut nu e. Pai adu argumente de la cit mai multi. Cineva, care m-a invatat cum sa invat in meseria pe care o mai profesez din cand in cand, spunea ca nu e bine sa inveti doar dintr-o singura sursa, ca oricind ea poate gresi. E bine sa te informezi de la mai multe surse, si sa accepti doar lucrurile in care cu totii sunt de acord. Deci, citi alti medici spun la fel ca medicul adus in discutie de tine? Mai arata-ne si ce spun altii. Dar oricum parerile sunt extrem de impartite, si daca e sa respecti regula cu care eu mi-am invatat meseria, ar trebui sa recunosti ca nu ai nimic sigur la mina.
Si nu e corect sa ma faci cinic cand te confrunt cu propria-ti judecata demonstrindu-ti ca exista inadvertente mari intre ceea ce chiar tu spui si ceea ce crezi. Hai, macar fii de acord ca si tu ucizi plante ca doar ai recunoscut ca nu e etic sa le rupi, distrugi, sa le iei viata.

| foxsilver a răspuns:

Iar? =))))))))))))))
Bun, hai s-o iau metodic:
1. Orice persoana care sustine o idee este mai mult decat etic si de bun simt din partea ei sa cunoasca in primul rand cursul istoric al acesteia: cand a aparut, unde si cine a lansat ideea cu pricina. Tu n-ai pomenit absolut deloc nici de anul, nici de locul, si nici de numele celui care a lansat pentru prima oara in istoria omenirii ideea unei diete vegetariene( desi te dai vegana pana in maduva oaselor)-doctorul englez William Lambe, in urma cu doua secole.
Coincidenta face, ca la vremea respectiva se instalase foametea, cauzele datorandu-se atat razboaielor, dar si a unui fenomen natural-eruptia vulcanului Tambora :
https://www.youtube.com/watch?v=Ep45G5F18sY
Tinand cont de varsta pe care o avea la vremea respectiva William Lambe, e lesne de inteles ca ar fi putut studia o varianta de alimentatie care sa le asigure in primul rand supravietuirea, ca in conditiile respective oamenii ar fi mancat si radacini de copaci.
Bati campii de atata vreme, dar asta nu stiai!
2. In majoritatea cazurilor, vegetarienilor si mai ales veganilor le sunt recomandate suplimentele nutritive care (printre altele) contin si extracte de origine animala. Stiai?
3. Osteoporoza, atat la femeile aflate la menopauza, dar si cea juvenila, poate fi tinuta sub control cu tratament medicamentos pe baza de cartilagii, dar este mult mai recomandat ca preventiv sa se consume cartilagii naturale. Legumele si fructele nu au asa ceva!
4. Cel mai important punct -cum ai asigura alimentatia unui bebelus de pana la 12 luni? Ca daca il pui pe dieta vegana, nu traieste nici macar atat!
Esti in stare sa aduci contraargumente solide si de necontestat?
Adica, ceva...studii facute de specialisti si numele vreunor somitati care sa sustina atitudinea ta.

| cristi202 a răspuns (pentru foxsilver):

Sustin cu fermitate ce spui la punctele 3 si 4.
Dar nu sunt de acord cu inceputurile veganismului. Poate acelui William Lambe ii datoram veganismul modern, insa radacinile lui sunt situate in antichitate, sau poate chiar mai devreme, in religiile orientale, panteiste. Panteismul spune ca orice fiinta sau lucru e Dumnezeu, iar oamenii au parte de reincarnare, care poate fi sub forma de alt om, sau de animal, totul depinzind de karma, legea care guverneaza viata din Univers. Si de aici a aparut ideea de a minca doar vegetale, altfel, animalele avand un suflet ce probabil cindva a fost om ajung sa fie mincate de alti oameni, si de aceea e considerata a fi o crima. Yoga, latura practica a panteismului, e exclusiv vegetariana, ca si toate celelalte curente exotice asemanatoare ei aparute de cateva zeci de ani. Dar Noname nu stie care sunt inceputurile veganismului si ca de fapt totul are la baza religia. Ea ia tot ce ii convine, fara sa cerceteze in amanunt. Probabil s-ar speria daca ar afla toate dedesubturile veganismului.
Si nu te astepta la contrargumente solide si de necontestat. Nu ai de la cine. Eventual te va face cinica, nesimtita, cruda, etc. Dar nu vei vedea argumente serioase pentru ce crede.

| Oana92 a răspuns (pentru foxsilver):

I-am dat eu cercetari care o contrazic. Nu a avut replica pentru minewinking

| cristi202 a răspuns (pentru Oana92):

Nu are replica atunci cand ii demonstrezi ca ce spui e adevarat. Stie doar sa puna "nefolositor" si "eronat", uitind ce inseamna aceste cuvinte.

| foxsilver a răspuns (pentru cristi202):

Chiar nu stiam ca veganismul e atat de vechi, deși trebuia sa-mi dau seama, tinand cont de faptul ca stiam ca are ca si fundament religia.
Eu am aflat acum vreo doi ani de veganism de la Teo Trandafir (intr-o emisiune), cand a vrut sa devina raw vegana, si era sa se imbolnaveasca. Si atunci am citit cate ceva despre veganism, dar nu prea mult ca nu aveam vreun interes anume, ci doar pentru a afla cu ce se mananca chestia asta "noua".
Oricum ar fi, informatiile noastre le considera "nefolositoare si eronate".
Critica constructiva e total straina de ea!

| foxsilver a răspuns (pentru Oana92):

De " si tacerea e un raspuns" n-a auzit, desi am vazut ca mai tarziu a incercat sa se scoata.
Desi, e clar ca motivul e ridicol.
Iar pe mine nu ma uimeste deloc! Eu ma amuz copios de ce-i cloceste mintea. Asta e si motivul pentru care uneori mai citesc intrebarile sau raspunsurile ei, chiar daca nu ii raspund.
Dar acum i-am raspuns pentru ca sunt prea multi copii pe site, si se pot lasa influentati de aberatiile ei, lucru care pe mine ma inspaimanta.

| cristi202 a răspuns (pentru foxsilver):

Da, e vechi, si totusi nou, pentru ca de doar citiva zeci de ani se pune accentul in Occident si la noi pe el, daca nu stii, ai zice ca e ceva nou, dar daca studiezi totul despre el in amanuntime, radacinile lui te duc departe in timp.
Mda, cred ca calificativele ce mi le da incepe sa afecteze statistica, cine se uita pe profilul meu si vede atitea raspunsuri eronate crede ca nu sunt in stare sa dau un raspuns asa cum trebuie. happy
Cit despre critica constructiva, ai mare dreptate!

| foxsilver a răspuns (pentru cristi202):

Cine ia ca atare statistica e la fel de "eronat" ca si susnumita.

| Falconcap a răspuns (pentru cristi202):

Cand aparusem pe site, postam mult pe categoria Religie, si nici macar acolo nu am scapat.Practic persoana asta ataca pe oricine e nou pe site si nu se incadreaza in ideologia ei. Daca spun ceva ce nu ii convine, chiar daca ea aparent are o ura viscerala pe religie in general(a se exclude aici budismul, care este mai mult un sistem filozofic), e dispusa sa imi dea la raspunuri eronat, chiar daca religia nu e expertiza ei in absolut. E un bully obsedat de TPU.Nu aveam decat cateva zile pe site si deja m-a observat si m-a "cataloga" ca si nefolositor si eronat. Cum e persoana asta "Utilizatorul anului"?

| Falconcap a răspuns (pentru Falconcap):

Curios,ma intreb daca e macar permis sa faci abuz in halul asta de sistemul de votare.Presupun ca nu, dar cand e vorba de "utilizatorul anului" care probabil are si pile la administratia site-ului(ca altfel nu imi explic cum de nu e banata inca), ce sa se faca

| NOname explică (pentru Falconcap):

Da, că vai-doamne ai mereu dreptate.

| Falconcap a răspuns (pentru NOname):

Intr-adevar,nu am.Dar tu presupun ca in capul tau mereu rationalizezi acel calificativ, chiar daca nu oferi explicatii asupra lui si doar il oferi pentru ca deh ai dreptate mereu. Intr-adevar

| cristi202 a răspuns (pentru Falconcap):

Mda, la capitolul religie e cam varza. Din nefericire happy, ofera totusi raspunsuri foarte bune la celelalte capitole. E unicul caz care e varza la religie si e om la celelalte, spuna sta pentru ca stiu ca religia, daca esti cit de cit initiat in ea si esti credincios practicat, asta se vede si in viata de zi cu zi, si in ceea ce spui sau scrii pe vreun site, si inversul e valabil.

| NOname explică (pentru cristi202):

Da, că doar ar trebui să cred orbeşte în basmul creştin, ca restul turmei, ca să fiu nevarză la religie.

Serios acum, da' varza ce are?

| NOname explică (pentru Falconcap):

Îl ofer pentru că am păreri, am dreptul la ele şi mi le exprim. Oftica asta a voastă puerilă arată că e de neconceput pentru voi, că cineva s-ar putea să vă contrazică şi că s-ar putea să nu fiţi stăpânii adevărului.

| Falconcap a răspuns (pentru NOname):

Intr-adevar.Discutiile erau despre religie, unde admiti ca esti "varza" si ca nu te pricepi.Dar in acelasi timp, chiar daca subiectul te depaseste, din necunostiinta de cauza tu tot oferi calificativ eronat(tu singura ai admis ca te depaseste!). Daca nu stii despre ce e vorba stai in banca ta.Se vede clar ca ai o boala cu religia in general.Plus ca, asum ca ai incercat sa ma "ataci" mai devreme, incluzandu-ma in acea "turma". Daca eu comentez pe rubrica aia, nu trebuie sa vii tu cu presupuneri de genul.Eu sunt atras de subiect pentru ca are multe implicatii asupra psihicului uman, iar simbolismul ma pasioneaza.De altfel, nu sunt crestin de fel, ci agnostic.Asa ca din nou, vezi-ti de treaba ta data viitoare

| NOname explică (pentru Falconcap):

laughing Puterea ta de înţelegere este uimitoare.

Bagă "P.S.-ul" la fiicare răspuns: "Să nu cumva să mă contraziceţi, că fac spume la gură! Lăsaţi-mă în lumea mea de basme, în care mereu am dreptate!".hee hee

| Falconcap a răspuns (pentru NOname):

Avand in vedere ca tu esti cea pasiv agresiva care cand e solicitata atunci cand da mereu calificativ rau si tace malc, eu cred ca ce faci tu e self-projecting.Inca nu inteleg la ce te referi cu "lumea de basme".Ai un complex de superioritate care rasare din veganismul tau.Presupun ca e unul din putinele motive pentru care sa te simti digna ca si persoana, si vrei sa te asiguri ca toata lumea stie faptul ca tu esti vegana.Deasemenea,TPU nu este tumblr-ul tau.Presupun ca mai esti si o feminista de aia care a devenit gay din cauza unor esecuri in relatii si acum uraste pe barbati.Cate pisici ai? Frecventeaza prietena ta raliuri pro queer/gay/lgbt? Asta daca ai una presupun. Avand in vedere ca stai 24/7 pe site-ul asta si vezi tot ce misca.

Nu ne place sa fim judecati dupa aparente.Vezi sa nu o faci tu la randul tau cu altii

| Falconcap a răspuns (pentru NOname):

Deasemenea,sunt mai mult decat dispus sa fiu contrazis, atata timp cat in loc sa imi oferi un simplu "nefolositor","eronat", apari din umbrele in care te ascunzi si comentezi ceva. Nu am zis din nou ca mereu am dreptate. Cred ca ai o fixatie legata de asta.Si ma amuza cum vii pe Religie, unde zici ca nu ai habar de nimic.Presupun ca doar iti spui ca ceea ce e acolo e basm si ca asta ti-ar scuza comportamentul. Unu la mana, nu am afirmat niciodata ca ceea ce s-ar discuta acolo ar avea mult de a face cu realitate.Din nou, citeste-mi comentariul de mai sus.Sunt agnostic.A doua la mana, daca ai pretentia sa fii luata in serios, fa bine si pe langa acel calificativ pe care il oferi, sa aduci si o explicatie, ca nu strica.Nu invoca scuza opiniei. Opinia ta te priveste numai pe tine in momentul in care o tii strict pentru tine. Atunci cand ti-o expui sau ti-o faci cunoscuta in public, esti datoare cu niste explicatii. Pari din ce in ce mai mult a troll frustrat, care devine "triggered" atunci cand vede subiecte care pur si simplu ii displac, si ii catalogheaza sau ii vede ca si inferiori pe cei care le dezbat. Ce sa ma astept de la un vegan radical ca si tine. E peste capacitatea ta de intelegere

| NOname explică (pentru Falconcap):

Dacă vrei să vezi un troll frustrat, uită-te în oglindă! laughing

Site-ul îmi pune mie şi tuturor la dispoziţie posibilitatea de a ne exprima opiniile prin voturi şi tu, complexule de superioritate, nu ai niciun drept să mi-l interzici şi nici să-mi spui ce categorii să vizitez, când şi cât. Împacă-te cu ideea! tongue

| Falconcap a răspuns (pentru NOname):

Nu am zis ca ai sau nu dreptul.Asts e un raspuns de copil mic care atunci cand ii spune un musafir sa nu mai dea televizorul tare ca il deranjeaza el spune "mami si tati imi dau voie!". Poate ca site ul iti permite sa faci ce ai zis.E doar o chestie de oameni mari si maturi sa inteleaga anumite reguli de baza cand vine vorba de exprimarea unor opinii sau cand discuti chestii de oameni mari, ori ca niste oameni mari. Daca nu le respecti, risti sa apari ca un copil, ceea ce nu ai intarziat sa o faci.Nu uita ca inainte de a fi utilizator de TPU, esti un om.Site ul fiind frecventat de oameni, nu are sa includa toate regurile nescrise pe care le avem.Tu trebuie sa le stii. Presupun ca ar mai trebui sa iesi din bula ta, in realitate. De insultele pe care le dai la intors in cel mai penibil si cringy prepubescent nici nu o sa mai comenteze.Presupun ca am de aface cu o persoana mai speciala.De regula alora li se permite sa scape cu anumite chestii, pentru ca doae nu ii duce capul.Esti cumva o persoana de genul, Noname? Te consideri mai presus de regulile si conventiile pe care le avem, ce exista in folosul si spiritului unei discutii mature, de la adult la adult? Stiu ca multi ti-au mai recomandat mai in gluma mai n serios o vizita la cabinet.Eu stiu din experienta ca persoanele care cauta sa aiba conflicte cu lumea din jur si tot tin sa se lupte toata ziua cu altii, tind sa o faca din cauza faptului ca la ei acasa, in capusorul lor, nu e ass multa ordine.Conflictele si aparentele false "victorii"pe care le au asupra altora(pe internet de exemplu) doar servesc ca si o modalitare de a uita de ce au ei acasa.Din cate am vazut deja, inainte sa pretinzi ca ii ajuti pe altii si ca faci dreptate, mai curand ai rezolva problemele pe care le ai la tine.Pari a avea mare nevoie.

| suntsuper a răspuns (pentru NOname):

Tu vorbesti de "dreptul de a interzice votul cuiva"?
pe bune? tu?! tu care vorbeai cu fosta admina Cristina cand te certai cu cineva anume, pana i-a scos dreptul la vot din cauza ca iti dadea tie negative?
Tu ar trebui sa inveti sa te impaci cu ideea

| cristi202 a răspuns (pentru NOname):

Crestinismul nu e un basm. Priveste in istorie, si vei vedea ce influenta a avut asupra societatii. Stii ca daca ai fost la scoala o datorezi crestinilor, primele scoli au fost infiintate de misionarii crestini? Cu spitalele treaba sta cam la fel... Si hai sa nu incep ca as putea scrie un roman despre asta, si daca asta e un basm, atunci e cel mai frumos trait de omenire.
Ce are varza? Are prea multe foi, nu stii pe care sa o bagi in seama. happy

| cristi202 a răspuns (pentru NOname):

Deci ia uite cum te uiti tu doar la latura negativa. Mi-ai dat eronat si la faptul ca am zis ca esti om la celelalte capitole. O fi asa? happy Eu cred ca nu, odata ce m-am delectat de nenumarate ori cu intrebarile sau raspunsurile tale, bine argumentate, si bine puse. Dar, na, daca asta tu crezi ca e eronat, eu ce sa mai zic? Ai vazut din nou doar ce am zis despre religie, ca nu le ai deloc la capitolul asta, si nu e de condamnat, e doar o afirmatie, ar fi si culmea sa fii "super" la absolut toate capitolele, la urma urmei, esti si tu om, si ai dreptul sa gresesti, ca doar toti o fac intr-un fel sau altul.

| NOname explică (pentru Falconcap):

...zise unul, care a venit să pornească un conflict, o ţine în insulte şi atacuri la persoană şi se frustrează, ca un copil răsfăţat, pentru nişte voturi, care nu-l aprobă.

| NOname explică (pentru cristi202):

...deducându-se de aici, că tu ai fi "super" la toate capitolele. laughing Ia-te de mâna cu aia de sus, pornită şi ea pe mine de câteva zile, pentru un vot binemeritat. Da' na, ea măcar are o scuză, încă mai are nişte ani, până se va putea numi "un adult".

| suntsuper a răspuns (pentru NOname):

Si scuza ta care e, atunci?

| Falconcap a răspuns (pentru NOname):

Curios.Asadar ti s-a demonstrat in repetate randuri ca nu ai avut vreo justificare anume pentru ce ai facut(si ce faci, inca, dar eu nu o sa ma cobor la nivelul tau si nu o sa iti dau calificative rele inapoi).Ba ai zis ca vai basme, ba ca e dreptul tau.Inainte ai mai afirmat ca nu te pricepi la capitolul Religie.Si daca apoi cutez sa retaliez si sa iti zic ca ai probleme, sunt atacuri la persoana. Dai mai mult impresia ca ai pus la suflet ce am zis si ca daca nu era adevarat in mod clar nu te-ar fi afectat in asemenea hal.Am atins vreun nerv cumva? Daca ma apar tot la mine e baiul.Te mai victimizezi mult? Amuzant cum nu ai negat ce a spus suntsuper.Dar cumva altii sunt copiii. Daca iti spune mai multa lume ca esti beat atunci nu sunt toti parte din "turma" sau inferiori ori prosti.Persoanele care rationeaza in felul asta si au convingeri pe care altii orice ar zice, nu au nicio influenta, traiesc in lumea lor.Am observat cum nu eziti sa lasi o sumedenie de mesaje si randuri atunci cand simti ca ai situatia sub control si ca atunci cand cineva vine cu argumente valide adaugi scuze gen "nu imi pierd timpul/devii patetic". De regula atunci cand incepi sa faci asta la inceput, simti un pic de vina si de neputinta si te domolesti.Tu presupunand ca faci asta de atata timp, deja nu se mai pune problema. Uite cine traieste in lumea sa.

Nu mi o lua in nume de rau.Doar nu sunt eu genul de care sa te iei.Nu ti-am zis sa nu mai postezi aici sau sa dispari, citez "vezi-ti de treaba ta data viitoare"

| NOname explică (pentru Falconcap):

De unde scoţi toate acele demonstraţii şi afirmaţii numai tu ştii. laughing
Cred că ţi s-a urcat căldura la cap. Fă un duş rece şi nu te mai lua atât de în serios, nici orice părere care te contrazice pe un site oarecare!
Te-aş servi cu o salată raw-vegană, ce o mănânc acum, să ai creierul mai vitaminizat şi paşnic.

| Falconcap a răspuns (pentru NOname):

Crede-ma ca marea majoritate a persoanelor de pe site care te observa ajung la aceleasi concluzii ca si mine. Unii nu le pot pune in cuvinte la fel de bine, altii poate au si facut-o deja, iar altii doar observa si trag concluzii. Prin simplul fapt ca ignori ce iti zice suntsuper, pentru ca stii ca daca ai admite, toate acuzatiile mele "scoase" ar capata mai mult volum, imi arati.Deasemenea, atunci cand esti la un nivel mai jos si nu poti sa te compari, aduci opozitia la acelasi nivel cu tine. Exact asta faci cu mesajele tale super ironice si sarcastice. Dar continua sa crezi ca sunt doar "inventate".

| NOname explică (pentru Falconcap):

Înţeleg că ţi-e greu să faci diferenţa între un vot dat pe merit, după o analizare şi o raţionalizare a răspunsului şi sute date aiurea, luând toate răspunsurile la rând, de ciudă că ai fost contrazis sau mai ştiu ce altceva, ceea ce pe site-ul ăsta şi nu numai se cheamă "abuz" şi, de regulă, se pedepseşte (ca şi bullying-ul, pe care-l faci aici).

Nu ştiu cine eşti, care-i treaba cu tine, nici nu mă interesează, dar observ că ai tendinţa de a pune în cârca altora tot ceea ce eşti şi faci tu.
Analizează-te, aşa, de curiozitate! O să fii şi tu amuzat de situaţie.

| Falconcap a răspuns (pentru NOname):

Din nou, cunosc detaliile cazului cu Tot. Voiam doar sa vad daca aveai tupeul sa admiti.Ce ai spus in ultimul mesaj, capata o noua dimensiune in patetic. TU esti cea care face intocmai ce ma acuzi pe mine ca as face, pentru ca o nuuuu, esti criticata. abuz repede ajutor!

| NOname explică (pentru Falconcap):

Aha, cum spui tu.

| cristi202 a răspuns (pentru NOname):

Oh, voi, femeile! Cum interpretati voi cuvintele noastre ale barbatilor! Noi va spunem clar in fata ceva, si voi despicati firul in patru, cautind ce am vrut sa spunem de fapt. Parca ai fi sotia mea care si ea face la fel. Dar e de inteles, e unul din aspectele feminitatii.
Dar hai sa fac lucrurile clare. Nu am vrut nicidecum sa zic ca sunt super la toate capitolele, de unde ai scos-p pe asta? De fapt, mai mir, si la capitolul religie faci la fel...
Am cateva capitole la care sunt super, sport (ca doar am fost sportiv de performanta), sudura (ca asta mi-e meseria de baza), amenajari interioare si constructii (ca am lucrat ani de zile in domeniul asta), desen si pictura (pentru ca am studiat destul de mult despre asta), biciclete si tot ce tine de ele (e o mare pasiune) si religia (in care mi-am pus intreaga viata). Cam atit. Sunt complet varza la masini, motoare (de orice fel ar fi ele), bucatarie (desi mi-ar place daca as stii, ca sunt un gurmand inrait), deci, daca e sa ne luam la bani marunti, se vede din asta ca nu am vrut sa zic ceea ce tu ai presupus. In concluzie, ai grija la interpretarile pe care le faci, ca de aici incep problemele pentru tine.

| NOname explică (pentru cristi202):

Îţi băteam apropo că prea faci pe justiţiarul (ba că-s varză, ba că nu-s super destul pentru Măria-Voastră), parcă ai fi etalonul umanităţii şi etichetele tale sunt vreun standard irefutabil.

| Falconcap a răspuns (pentru cristi202):

Eu deja m-am convins, prietene. In trecut am avut de a face cu radicalisti religiosi deasemeea. Extremele au in comun urmatorul mod de gandire: "pai daca aia fac asta facem si noi!". Asta e tot si de asta se atrag extremele. Apoi reticenta asta de a admite a gresesc se datoreaza dimensiunii radicalismului lor, care le acapareaza toate dimensiunile aspectele vietii. In Evul Mediu "si totusi se misca; taci din gura ereticule sau te ard pe rug. 2017 "mi se pare ca tu cam ii pui in aceeasi oala pe toti cei care discuta despre religie, tu fiind pe langa total" taci din gura necivilizatule pun pariu ca nu esti vegan. Cam asa sta treaba

| cristi202 a răspuns (pentru NOname):

Nu ti se pare ca etichetele puse de mine sunt puse si de altii, si atunci nu e problema la mine neaparat, ci la tine? Eu stiu un lucru: daca toti ceilalti zic despre mine un anumit lucru, oricit de mult as crede ca am dreptate, asta determina sa imi reevaluez pozitia, pentru ca, desigur, e cel mai probabil ca eu sa gresesc si ceilalti sa aiba dreptate. Dar tu nu faci asa...
Si din nou, eu am zis ca esti varza doar la religie, nicidecum ca nu ai fi super destul. Inafara de religie te consider a fi foarte super, si recunosc ca ma depasesti cu mult in unele privinte, dar pentru mine asta e nimic, nu ma deranjeaza sa stiu ca altii imi sunt superiori, cel mai bine ar fi ca toti sa fie asa, atunci lumea ar fi mult mai buna. Dar tu din nou ai vazut doar ce am avut de zis in sens negativ, ca esti varza la religie, inclusiv religia ta, veganismul, si nu ai bagat de seama ca te respect in toate celelalte privinte pentru ce faci pe aici si probabil pentru cum esti. Altfel, fii sigura ca nu te invitam la o cafea.

| NOname explică (pentru cristi202):

Asta cu "tu eşti una, noi suntem mulţi, deci avem dreptate" nu e un argument (ci o eroare de logică tipică pentru oameni religioşi). Dispreţul tău sau respect mi-e tot aia. Nu mă mulez sub presiunea unuia sau altuia, am capul meu şi ştiu ce fac şi ce gândesc. Nu am nevoia de aprobarea cuiva şi cu atât mai puţin de aprobarea vreunuia dintre voi.
http://imgur.com/y2KfZ7y
Hai, că m-aţi plisctisit, fuga la treabă, că eu am destulă!

| Falconcap a răspuns (pentru NOname):

Da,acele "raspunsuri bine gandite si rationate". M-a pufnit rasul. Ce poti rationa si gandi bine cand recunosti si tu ca iti dai cu parerea fata de un subiect despre care nu te pricepi. Eroarea si contradictia e in terenul tau.Dar am tot demonstrat asta in comentariile la care ai tot raspuns ironic. Nu e vorba ca altii ti-ar zice sa gandesti ca ei. Dar reactionezi din nou exagerat si extrem, cu egoul infatuat al unui copil. Crede-ma ca daca deciziile tale ar fi fost dupa capul tau si ar fi contat asa mult, cu totii am fi avut de suferit de pe urma lor. Presupun ca acel caz la care ai amutit pe loc atunci cand am spus ca il stiu este doar varful icebergului de micro agresiuni pe care le comiti in mod frecvent.Cu fiecare mesaj pe care il lasi, ti se defineste din ce in ce mai mult portretul de extremist care nu e constient de greselile si erorile pe care le comite, dar stie sa le vada la altii. Si totusi cam tot ce ai facut tu de a lungul discutiei astea a fost doar sa raspunzi ironic sau sa iei ce ziceam eu si sa spui ca eu nu stiu ce.Un fel de NO U. Amuzant cum m-ai ignorat dar calificativul tot a venit

| cristi202 a răspuns (pentru NOname):

Mai stiu pe unii care dau dovada de aceeasi gindire: bolnavii psihici. Ei zic ca stiu ce e mai bine, si nu conteaza nimic din ce zic ceilalti. Unul din semnele de sanatate psihica e tocmai faptul ca sti sa relationezi cu ceilalti, ca iti pasa de ce zic ei, pentru ca recunosti ca tu poti gresi, si ei, din afara, pot vedea unele aspecte mult mai bine decat vezi tu, si atunci, tinind cont de parerea lor, poti avea o vedere de ansamblu a realitatii. Dar cand doar punctul tau de vedere conteaza, in detrimentul celui al celorlalti, esti intr-o postura grava. Ori esti un geniu, care vede dincolo de ce pot vedea toti ceilalti, ori esti un nebun care se limiteaza doar la ce stie el. Nu uita, orice punct de vedere este si unul de orbire, si de aceea ai nevoie de mai multe puncte de vedere, chiar de sunt ele divergente. Daca stai cu spatele la usa si ai in fata geamul, e stupid sa zici ca usa nu exista pentru ca tu nu o vezi, punctul tau de vedere cu privire la usa e de fapt unul de orbire, desi toti ceilalti, care au in vizor usa iti spun ca exista pentru ca ei o vad. Cam asa stau lucrurile cu tine. Mi-ar place sa stiu ca avem de-a face cu un geniu, insa limitarile de care dai dovada, si pe care nu vrei sa le recunosti, demonstreaza altceva. Nu, stai linistita, nu vreau sa zic ca esti bolnava psihica, dar, ca si mine, ca si toti ceilalti oameni, ai si tu "pasaricile" tale happy.

| cristi202 a răspuns (pentru cristi202):

Mi-ai dat iar "eronat" la raspuns. Imi spui si mie te rog ce e eronat in ce am zis?

| Falconcap a răspuns (pentru cristi202):

Dupa "un vot dat pe merit, după o analizare şi o raţionalizare a răspunsului". Nu asa a zis? Asa e.Nu poti spune ca nu e asa, chiar daca iti afecteaza statisticile contului, pentru ca a rationalizat asa ea in capul ei. In mod clar asa trebuie sa fie

| cristi202 a răspuns (pentru Falconcap):

Ma intreb si eu ce fel de "rationalizare" e. Rationalizare in sens de gindire, sau in sensul in care comunistii dadea ratii, rationalizarea fiind a mintii? happy

| Drimmero a răspuns:

Trebuie si noi sa supravietuim cumva, doar nu ne hranim cu aer si cu apa, nu am avea zile multe asa.
Sper ca alimentele sa nu mai aiba legatura cu animalele,, sa fie cumva carnea creata incat sa nu ne imbolnaveasca pe noi, dar nici sa mai fie animalele nevoite sa fie chinuite, sa fim sinceri... ceea ce patesc chiar transare 'legala'.

| NOname explică (pentru Drimmero):

Cea mai puţin crudă/violentă variantă de hrană, care există momentan, este hrana exclusiv vegană (nu spun "vegetală", pentru că există unele vegetale, pentru obţinerea cărora suferă cumplit extrem de multe animale). Pastile magice din nimic, care să ne potolească foamea, să ne ţină în viaţă şi să fie şi accesibile, încă nu s-au inventat.
Vrei un hamburger, dar nu vrei să răneşti vreun animal? Foarte bine, alege hamburgerul vegetal, vegan! Este o variantă cel mai puţin nocivă.

| Drimmero a răspuns (pentru NOname):

Am cautat de curiozitate sa vad cum ar arata acest hamburger vegetal, chiar nu arata rau, poate o sa incerc si asa ceva cand voi avea ocazia, eu degust mancarea altora, ma pricep de minune la asta.
Nu cred ca s-ar inventa asa ceva,, draga, deoarece corpul uman e invatat inca de mic sa primeasca mancare, o pastila iti da corpul peste cap, mai ales ficatul care e la fel de important ca inima, cel putin pentru mine.
Sincer sa fiu,, chiar nu-i rau sa traiesti pe mazare, fasole, cartofi natur deloc, dar sa fie gatite cum trebuie,, nu asa sa ma amageasca.

| NOname explică (pentru Drimmero):

Foarte bine, dacă nu-i rău, dă-i bătaie! big grin

| Drimmero a răspuns (pentru NOname):

Cu o salata cu de toate langa,, daca am in fata un bol cu salata, dar plin... e gata in timp record, dar fac figuri la mancare, nu mananc chiar orice, trebuie sa-mi placa vizual, la miros cat si la gust ca sa fiu 100% de acord si sa ma inteleg cu farfuria.
P.S astept sa vina vara sa infulec niste pepeni, iar mi-am facut pofta.

| cristi202 a răspuns (pentru NOname):

Hamburger vegetal?!? laughing laughing laughing
Ala nu e hamburger. Chiar si numele lui o zice: ham-burger, adica sandwich cu sunca. Scoate sunca si nu mai e hamburger. Eventual vegburger happy.

| anonimg a răspuns:

Ordinea prioritara este aceasta: oameni, animale, plante; niciodata invers, chiar daca sunt unii oameni care au ajuns pe o treapta mai de jos decat a animalelor.
Este adevarat ca si plantele sunt vii. La urma urmei si pamantul are viata in el; caci plantele nu cresc doar cu soare, aer, apa, lumina si caldura. Iar radacinile lor nu sunt doar pentru fixare.
Cei care au mai multa mila de animale decat de oameni, sau care au mila mai mult de plante decat de animale, acestora le lipseste un echilibru.
Iar omul a fost facut sa se hraneasca cu plante.

| Oana92 a răspuns:

In ultima perioada am intrat pe TPU doar pentru a vedea cat de departe poti ajunge cu...chestia asta. Reusesti sa ma uimesti de fiecare data! Evident, parerea mea e prea putin importanta, dar poate totusi nu ar strica sa te cauti putin pe la cate un specialist happy

| CuriousStuff a răspuns:

Niciodata un om care e leguma nu se deconecteaza de la aparate decat cu acordul si semnatura apartinatorilor. Una e un om care nu mai poate misca si e leguma insa inca e viu, alta e un om in moarte cerebrala sau moartea creierului. Inca la cel in moarte cerebrala nici nu se deconecteaza aparatele... Doar ca sa lamurim asta.

| oprescudorin11 a răspuns:

Plantele sunt vietati, ca si oamenii, doar dintr-un alt regn! Si un **** trebuie respectat, caci contine viermi necesari descompunerii mortaciunilor ca voi.
Este vorba de lantul trofic.
Dar fiecare sa-si vada de treaba lui. Nu trebuie sa existe Dumnezei in stabilirea a ceea ce trebuie sau nu sa se faca!
Incalca prima porunca Ortodoxa! Credeti-ma ca e mai ecologica decat prostiile voastre!
Feminismul si prostiile ecologice ' asa zise vor distruge echilibrul planetei!

| Ineys a răspuns:

Man, tu esti high rau nu gluma. Ce/cine ai luat? M-ar interesa.

| syd2 a răspuns:

Stii care-i problema? Oricum nimanui nu-i pasa.

| NOname explică (pentru syd2):

Mie şi milioanelor ca mine ne pasă, deci te înşeli cu al tău "nimănui".

| Purec a răspuns (pentru NOname):

"Mie şi milioanelor ca mine ne pasă, deci te înşeli cu al tău "nimănui""

Nu prea citesc eu imbe..adica ce intrebari pui tu pe aici...dar replica asta de mai sus tradeaza o afectiune, stii tu de care, ca tu le stii pe toate oricum happy

Ca sa si raspund, omul nu este ierbivor si nici nu o sa fie prea curand. O viata sanatoasa presupune o alimentatie echilibrata. Vrei tu sau nu, carnea este parte a unei alimentatii potrivite pentru specia noastra. Stiu insa si faptul ca tu ai certitudini si nu esti dornica sa iti schimbi parerea chiar si daca e evident ca esti in eroare ( sa mai zic oare ce fel de oameni se comporta asa?) Te las tot pe tine sa spui

| PersonajFictiv a răspuns:

Ca plantele, legumele nu au suflet.

| cristi202 a răspuns (pentru PersonajFictiv):

De ce atunci reactioneaza cand sunt iubite, sau cand se aude muzica in jurul lor?

| PersonajFictiv a răspuns (pentru cristi202):

Ca sunt o alta forma de energie, nu ca au suflet.

| cristi202 a răspuns (pentru PersonajFictiv):

Si sufletul ce e, nu e si el o forma de energie?

| anonim_4396 a răspuns (pentru cristi202):

Si rahatul nu si el e o forma de energie? inseamna ca are si ala suflet? big grin
energia se modifica in contact cu dragostea sau ura.
Parerea mea.

| Darkmagic a răspuns:

Clar!
Sub pontificatul lui NOname "Papa Bun", papa bun = iarba, asta e stabilit.
Am scris "ficatul"?
Mi-a luat Dumnezeu mintile... poate pentru ca nu am reusit sa inteleg "cine" sau "ce" recomanda o "intrebare" care nu e intrebare, sau cum dracu ii tinem in viata pe aia din "Tinutul blanurilor" fara cărnică, doar cu leustean.
"Eronat", "ERONAT", "Nefo", "Prost", "Bou"!
Gata! Am inteles. big grin
Vreau si eu sa traiesc 223 de ani si sa recomand "Noua Religie" pe TPU.
Si acu', rugaciunea:
"Doamne, as vrea ca toti sa traiasca palizi si fericiti, cu laptuci si ciubotica cucului, leul sa fie frate cu gazela si pisicile Papesei NOname sa crape-n ele patrunjel!"
Inchei (din nou), cu urarea profund umanista:
Paste Fericit!

Daca doriti, puteti sa nu mai adaugati nimic. big grin

| NOname explică (pentru Darkmagic):

Dark eşti, magic eşti, doar minte de-ai mai avea...

| Darkmagic a răspuns (pentru NOname):

Imi cer iertare ca nu am umor, e de la ciosvấrte.
Normal ca mintea, s-a dus dracu si aia...
Cand gasesti o solutie la intrebarea mea, iti dau Alaska, sa-i indrepti si pe paganii aia pe caile sparanghelului.
Pana atunci, iti dau "folositor" si "amuzant"...pentru ca pot.
Tu, nu. big grin

| cristi202 a răspuns (pentru Darkmagic):

E cel mai tare raspuns vazut pe vreuna din postarile lui Noname cu privire la ierburile ei! happy

Răspuns utilizator avertizat
| FaraNume1245 a răspuns:

Folosim "ce", pentru ca suntem (majoritatea) oameni culti, care facem diferenta dintre "ce" si "cine".
In legatura cu ideea ca "vegetarienii au cu x mai putine riscuri", asta se datoreaza faptului ca vegetarienii sunt mult mai atenti la ce mananca si pentru ca, in general, se fac comparatii gresite. Oamenii care sustin acea idee nu compara un mancator de carne perfect sanatos, cu un vegetarian perfect sanatos, ci un mancator de carne obez sau supraponderal, care are deja vreo 3 boli, cu un vegetarian sanatos si se trage linia.
Totusi, nu cred ca am folosi mai putin teren pentru cultivarea plantelor pentru noi decat folosim pentru cultivarea plantelor pentru animale. Gandeste-te de cate ori mananca un om mai mult decat un pui de gaina.
Despre carne, nu poti spune ca e daunatoare organismului uman, si iti poti da seama de asta foarte usor. Voi sustineti ca veganii traiesc mai mult si alte prostii nefondate. Ce spui de oamenii din Monaco, care au o dieta mediteraneana? De oamenii din Japonia, care mananca in special legume, orez si peste? De oamenii din Italia, care mananca in special paste fainoase, carne si branza? Acestea sunt printre cele mai longevive popoare din lume, in caz ca intrebi.
In final, nu exista colesterol "rau". Faci o confuzie mare si ti-am mai explicat o data. Colesteroul e BUN, dar nu in supradoze, la fel ca orice altceva.

| NOname explică (pentru FaraNume1245):

"Oamenii care sustin acea idee nu compara un mancator de carne perfect sanatos, cu un vegetarian perfect sanatos, ci un mancator de carne obez sau supraponderal, care are deja vreo 3 boli, cu un vegetarian sanatos si se trage linia."

Nu, oamenii ăia compară statisticile, nu cazurile singulare, de orice fel ar fi ele.

Eşti obositor de repetitiv în prostiile, pe care le susţii. Nu mai reiau contraargumentarea, că oricum eşti surd şi orb la ea.

| cristi202 a răspuns (pentru FaraNume1245):

E tare comparatia care zici ca se face, intre un vegan sanatos si un mincator de carne sedentar si obez, cu vrei trei boli la activ!
Cit despre colesterol, nu ii spune, in mintea ei e clar ca e rau. Asta e efectul propagandei de care a avut parte.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand te referi la plante folosesti "ce". Nu cred ca e nevoie de explicatii filozofice pentru a intelege asta. Depinde cum definesti fiinta, dupa unii si mucii din nas e()sunt o fiinta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Folosesc dânsul/dânsawinking

Câte sentimentalisme... chiar crezi că vă ia cineva în serios?

| NOname explică (pentru anonim_4396):

Cineva, desigur, de ce nu? Nu ne iau în serios doar cei, care sunt nimeni. tongue

| FaraNume1245 a răspuns (pentru NOname):

Draga, nu stiu ce fel de "salvator de vieti" te crezi tu aici cand tratezi oamenii mai rau ca pe animale. Nu esti cu nimic mai presus de ceilalti oameni, cand tu crezi ca "animalele sufera cel mai mult". Nu are rost sa stau acum sa iti explic de ce, pentru ca oricum n-ai intelege.
Chiar sunt curios daca ai vorbi sau ai vorbit cu cineva, in realitate, nu in spatele monitorului, unde poti ataca oamenii si sa fii in siguranta, despre subiecte de genul acesta.
Sper doar sa te puna pe ganduri acest mesaj.

| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

Iar tu ești misionarul care ne învață să fim "cineva", minunat.

| NOname explică (pentru anonim_4396):

Încerc.batting eyelashes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Măi, oameni buni, tot ce mâncăm are suflet, hai să nu mai mâncăm. Hai să murim de foame toți că oricum nu merităm să trăim la ce am făcut acestei planete. Hai să ne sinucidem că oricum viața asta e najpa, iar prin simpla noastră existență cauzăm numai rău. Cine e cu mine?

| NOname explică (pentru anonim_4396):

Hai! Tu primul! big grin

| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

Păi stai stai stai, nu așa, toți deodată și semnăm și proces verbal! Ne mai trebuie oameni, ca să ajungem să convingem tot globu' pământesc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cine se refera la fiinte (persoane si animale)
ce se poate referi atat la fiinte cat si la lucruri

| L1feDRAIN a răspuns:

Pe scurt: De ce "ce" si nu "cine", pentru ca "ce", il folosim cand ne adresam la obiecte, obiecte neinsufletite, desi plantele sunt vii, asa ramane, si nu mai complicam lucrurile cu intrebari de jumatate de pagina lipsite de 87% de sens.
Te-ai suparat? Scuze, dar chiar am vrut sa scriu asta si da, nu am citit toata intrebarea ca stiu ca e doar o filozofeala la ceea ce ai scris pe primele randuri.
O zi buna.

| dragos38 a răspuns:

Hello NOname, geaba te contrazici cu altii si doresti sa-i convingi sa renunte la consumul de carne, pentru ca asa ceva este imposibil, asta nu se rezolva intr-o zi, doua, din 8 miliarde de fiinte umane si bine inteles ca o sa mai creasca, sa nu iti imaginezi ca de maine,poimaine o sa renunte la carne,,gandeste-te doar ca fiinta umana a inceput sa consume carne in momemtul in care a devenit culegator-vanator,e adevarat ca inainte de asta manca fructe,legume,dar cu timpul, a inceput sa si vaneze,pentru a putea supravietui,nu e nimic rau in a fii vegan sau vegetarian,chiar un doctor de culoare este vegan si este campion la powerlifting si o rusuoaica daca nu ma insel Anastasia Zinchenko tot vegana, dar treaba asta va dura poate sute de ani pana cand omul isi va da seama ca din cauza consulmului de carne are de suferit,eu unul nu pot renunta asa dintr-o data, am decis totusi ca duminica sa nu mai mananc carne de origine animala, si am inlocuit-o cu cereale, oua,sau salata de fructe,salata de legume,nuci, miere, e.t.c. sunt atatea variante, chiar si carne de peste, fratele meu a renuntat de mult la carne, si la dulciuri, a avut colesterolul ridicat, la fel si glicemia, nimic nu-i mai bun decat sa manaci o salata de fructe.pana la urma nu este vorba decat de un lant trofic, dar omul la cam distrus.

| dragos38 a răspuns:

Si apropo de ce spui tu ''si plantele au viata'' corect, si nu este bine sa ne batem joc de ele, caci ne batem joc de noi, dar asta nu inseamna ca nu putem sa ne hranim cu urzici sau spanac, sau peste, sau un ou, e.t.c. iata ce spunea un sef de trib, inrt-o scrisoare adresata presedintelui American in 1894-ca raspuns la cererea acestuia de a le cumpara o parte din pamanturi,cred ca a fost facut si un film ''Tecumesh''ceva de genul.
Florile sunt surorile noastre,cerbii,caii, vulturii sunt fratii nostri, si omul apartine aceleasi familii, Rauriile sunt surorile noastre, ele ne astampara setea, ne poarta canoea, concursurile de (caiac-canoe)si ne hranesc copii.Nicaieri nu se aude cresterea ierbii primavara sau bataia aripilor de fluturii, in orasele voastre.Eu nu inteleg modul vostru de trai, Dar poate ca este asa pentru ca eu sunt salbatic si nu inteleg.
Aerul este scump pentru pieile rosii, pentru. ca toti impartim acelasi suflu, animalul arborele si omul.toti respira la fel. Daca ne hotaram sa vindem pamantul, omul alb trebuie sa trateze animalele de pe aceste pamanturi ca pe fratii si surorile sale.Ce este omul fara animale, daca animalele ar disparea, omul ar muri complet solitar, pentru ca tot ceea ce li se intampla animalelor li se intampla imediat si omului.Toate lucrurile sunt legate intre ele.e.t.c.
Interesanta crisoarea unui sef de trib, si cu toate acestea ei depindeau de bizonii, Asta nu inseamna ca nu respectau animalele, nu este nimic grav daca te hranesti si cu carne de origine animala, cu o singura conditie sa nu strici echilibrul lantului trofic. Oamenii care traiesc la polul nord si polul sud,(inuitii, eschimosii, e.t.c.) daca nu s-ar fi hranit cu carne nu ar mai fi existat astazi.Omul este omnivor, cum este si porcul, ariciul sau ursul(mananca si carne)cand nu are in cotro.Erbivorele sunt vaca, bizonul(pe care il vanau amerindienii)e.t.c.carnivore sunt tigrul, motanii mei.e.t.c.Deci omul poate manc\a si ou si peste, si piept de pui, si fructe, legume, plante, chiar si ceaiuri isi poate face din plante medicinale.totul este insa cu bun simt. pentru ca depindem unul de altul. Asa cum au spus salbaticii aceia, cum i consideram noi, Si a trebuit sa treaca sute de ani chiar mii de ani ca stiinta sa confirme, ceea ce spuneau oamenii care traiau in mijlocul naturii.ce haios.E iata ca nu trebuie sa fii om de stiinta ca sa iti dai seama ca depinzi de plante si animale, trebuie sa ai o gandire inteleapta.Nu ma deranjeaza vegetarieni si nici veganii, dar nu poti sa mananci numai vegetale, si legume sau fructe, mai merge si un peste, un ou. daca nu am mai manca ouale, s-ar inmulti gainile, si nu am mai avea loc de ele happy daca ne-am harani doar cu afine, zmeura, mura cu ce s-ar mai hranii celelelalte animale, ursul, e.t.c. si asa omul a patruns si pe acolo, la vara pietele o sa fie pline de zmeura. mure, afine.e.t.c.

| dragos38 a răspuns:

Si alimentatia vegetariana si vegana este buna, dar de la o anumita varsta in colo, pentru. ca un bebe are nevoie de laptele de la masa sau lapte de magarita nu magar, care este cam identic cu laptele de mama daca numa insel 98% in fine, plus ca aminoacizii esentiali nu se prea gasesc in alimentatia vegetala si atunci copilul trebuie sa procure si proteina de origine animala care contine aminoacizii esentiali, pe parcursul vietii se poate schimba si alimentatia de tip carnivora in tip lacto-vegetariana, cum este populatia tibetului, dar chiar si acolo doar la sarbatori religioase au dezlegare la carne si mananca carnita de puii, cum e la noi dezlegare la peste, si atentie daca este vegetarian sau vegan nu trebuie sa exagerezi nici acolo, adicahai sa mancam numai soia caci e sanatoasa, si oul e sanatos dar luat abuziv duce la colesterol, su hai sa bem numai lapte, chiar daca contine calciu si proteina si asta baut asa prosteste duce la alte dereglari, sau hai sa mancam numai miere, o mierlim iarasi, au fost cazuri de persoane care au devenit vegani sau vegetarieni se luau dupa alti si, sau inbolnavit pt.ca nu au avut un echilibru in alimentatie, carnea nu face rau dar mancata prosteste, te imbolnaveste, cand eram mai mic stigam pe strada ''nu mancati carnati ca va intoxicati'' si iata chiar asa este,

| CdeMetal a răspuns:

Http://imgur.com/a/xP3cF
Ia zi, ți-am făcut poftă?
Nu înțeleg de ce tot îți sunt recomandate intrebările.
Aștept nefolositor și eronat, că doar asta știi să faci.
Dai inteligent si folositor doar celor care sunt de acord cu tine și mănâncă doar iarbă.
Creierul tău e probabil intr-o stare vegetativă permamentă, cumpără altul.

| FastAndFurious a răspuns:

In locul discutiilor sterile legate de dragostea pentru animale, de ce nu faci ceva concret?
Teoria e ok, dar sunt atatea care au nevoie de ajutor.
Mobilizeaza-ti resursele si timpul!

| NOname explică (pentru FastAndFurious):

Ce te face să crezi că nu fac?
Simplul fapt că nu particip la holocaustul animalelor şi încerc să-i fac şi pe alţii să se gândească la consecinţele alegerilor sale, demonstrează că fac. Asta doar din ce e vizibil şi fără să fii "Mama Omidă", care te dai a fi.

| FastAndFurious a răspuns (pentru NOname):

Cunosc destui care se implica si prefera sa mobilizeze cunoscutii si necunoscutii alaturi de ei. Chiar nu au timp sa posteze chestii de 2 lei pe site-uri si sa evalueze o zi intreaga raspunsurile altora. Ziceam si eu.

| NOname explică (pentru FastAndFurious):

În mod evident, nu mă cunoşti pe mine.

| FastAndFurious a răspuns (pentru NOname):

In mod evident, am dreptate big grin.