| 61n4 a întrebat:

Care dn voi ati fac vaccinul pentru gripa porcina? daca nu de ce nu vreti sa-l faceti?

6 răspunsuri:
Raul9004
| Raul9004 a răspuns:

Wow... şi voi toate astea aţi aflat din presă! V-aţi gândit să întrebaţi şi doctorul? Ştiţi, cineva care ştie cu ce se mănâncă biologia. Oare la facultatea de Jurnalism au opţional biologie?:-?
Nu, nu cred, cred că paranoia, naivitatea e o caracteristică oamenilor în general. Nu ştiu, eu m-am mai informat, am aflat şi că doctorul Streinu-Cercel (absolvent la secţia de Boli Infecţioase) şi-a făcut vaccinul chiar în faţa camerelor de luat vederi, aşa că why not? Tot vorbiţi de bani, dar niciunul nu aţi plătit banii ăştia din buzunarul vostru, oricum plătiţi împrumuturile de la FMI. Nu o fac că mi-e frică neapărat de boală, dar pur şi simplu nu îmi place să fiu bolnav. Cât despre faza cu cobaiul... e acelaşi procedeu prin care se obţine orice vaccin de gripă normală.
http://www.adevarul.ro/......82792.html
Sper să îţi fie de ajutor. Aceasta a fost părerea de cetăţean mediocru şi naiv al României. Spre deosebire de ceilalţi care doar spun că "o să mori dacă te vaccinezi" eu am adus şi dovezi:)

| User a răspuns:

Eu nu-l fac nici sa ma plateasca.
De ce?
1. Nu se stie sigur ce efecte adverse are (de-aia multi doctori nu si-l fac)
2. Nu consider ca virusul ar fi periculos pentru mine. E periculos doar pentru cei care sufera de : obezitatea [la mine nu e cazul. 65 kile.laughing ], diabet si mai ales de probleme respiratorii. Deci pentru un om aparent sanatos nu e asa grav.
3. Nu vreau sa intru in jocul asta de manipulare.
4. De ce sa cheltui banii tarii pe o prostie inutila?!

PS. Din cate-am inteles, Toni avea nu stiu ce boala de plamani (suferea de sindromul plamanului alb! Nu stiu sigur!) + ca era obez.

| WestSid3 a răspuns:

Mda. thinking
Aici e politica fratzilorr! Eu nu o sa-l fac. S-au folosit de moartea lui Toni Tecuceanu pentru a-i face pe romani sa-si faca vaccinul. Asta e parerea mea.winking

| demonangel37 a răspuns:

Nu il fac am observat ca este o adevarata razie de persoane care fac acest anigripal dar categoric dca ai vreo alergie nu trebuie sa-l faci sub nici o forma pentru ca are reactii... banuiesti nu trebuie sa mai spun eu. iar daca nu ai alergii tot nu te sfatuiesc sa-l faci dupa 3 max 4 sau 5 luni ai moartea garantata. scuze daca am jignit pe cineva dar asta este adevarul

| Adela_9686 a răspuns:

Nu am facut si nici nu vreau sa fac, din cate am citit pe net am intelesa ca virusul obtinut a fost combinat in mod artificial cu virusul comun H3N2 si o minora gena de lipitura din Eurasia – H5N1 – tulpina gripei aviare si ca e inca experimental.Nici gand sa fac acest vaccin.

| dksjgpfbgfbopgdfk a răspuns:

Nu sunt cobaiul tarii.