| AlexDorinel a întrebat:

Care e diferenta intre latina care se invata in clasa a 8a in Romania si limba din Italia?

4 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Latina e o limbă moarta, nu se mai vorbește,s-a vorbit în trecut deci nu mai e in circulație însă italiana e o limbă activa,vie,se trage din latina,că și limba romana a noastră,au cuvinte ușor asemănătoare cu latină dar nu seamănă foarte mult dar la origini limba romana,italiana, spaniola, franceza și portugheză sunt limbi romanice de proveniență latina dar mult mai dezvoltată, limba italiana are rădăcina in limba latina însă la ora actuala seamănă destul de puțin cu latină, având cuvinte dezvoltate din latina însă s-au adăugat și cuvinte noi.Limba latina nu seai vorbește dar e o limbă tip referință.

| Drimmero a răspuns:

Diferenta e ca in clasa a 8-a latina e de umplutura, o faci cu profa de romana in mare parte si faci pregatire pentru examene. La liceu poate sa faci latina, unde inveti putine declinari, putina teorie despre filosofii acelor vremuri de mult apuse si putina istorie, eventual cateva expresii in limba latina si cam atat, in niciun caz nu vei invata sa blestemi lumea in latina sau sa ai o conversatie fluenta.

| johnnny123 a răspuns:

"limba din Italia" este modul tau stangaci de a spune "limba italiana"?

Diferenta dintre limba latina si limba italiana este cam la fel de mare ca diferenta dintre limba latina si limba romana.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e clar ce vrei să întrebi.