Întrebare recomandată | Leocerba a întrebat:

Care este cuvantul tau preferat?

128 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

E o întrebare capcană? : ))

*îl jonglează în minte, zâmbind jucăuş, îl ţine pe limbă, îşi leagănă privirea, (c)ântărind şi îl înghite, de bun şi de egoistă*

Dar îmi mai place şi...adiere, sinaia, mama(ia), papa(ia), gra(vita)ţie, gioconda, iubire, (ră)sărit, (pe)tale, pântec, paie, arici, arctic, artă, scorţişoară, scoică, dali, albastru-marin, querido, frida, poezie, zână, bonsai, sirenă, cutie, muzic(al)ă, floare, magică, (cu)minte, pur(purie), (pul)bere, cosmos, libertate, atracţie, plăcere, stai...
...ţie?

| sublime89 a răspuns (pentru NOname):

Cosmos love struck

| Leocerba explică (pentru NOname):

Nu este o intrebare capcana si-mi face placere sa-ti prezint concluziile, imediat ce citesc raspunsurile toate.

NOname
| NOname a răspuns:

Mi-a lăsat Zâna Mărţişica un mărţişor pentru tine.
http://i.imgur.com/9LKeDhe.jpg
O primăvară frumoasă, soare! :)

| Leocerba explică (pentru NOname):

"Mărţişica" din fr. chic

caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Multumesc Doamne pentru tot ce am!
O seara bunahappy

| darrio2007 a răspuns:

Fasole.

| thegatekeeper a răspuns:

Libertate.

| Klepto a răspuns:

Defect.

| Leocerba explică:

Va multumesc tuturor.
Din ce am citit pana acum, se pare ca preferam:
1) cuvinte care reprezinta stari sufletesti, sentimente :fericire, libertate, atractie, placere, pace, prietenie, loialitate, iubire, dragoste, distractie, entuziasm etc.
2)cuvinte care reprezinta nume: Romania, Magda, Gioconda, Sinaia, Dali, Lori, Robiii, Satana, Tara Oasului, Wolverine, Ema, Hitler, Frida
3)cuvinte care reprezinta mancare: pretzel, sarmale, scortisoara, shaorma, fasole, bezea.

Sunt 84% cuvinte care au origine latina, 12% cuvinte slave, 2% cuvinte din limba turca, 1, 5% cuvinte grecesti.
Asa vorbim noi happy

Cuvantul care apare cel mai des intre preferintele noastre este "mama"( din lat mamma). Este acelasi cuvant pe care l-au ales si englezii drept cel mai iubit, intr-un top oficial intocmit de ei.
Macar aici ne putem asemana cu englezoii... Nemtii au si ei un cuvant pe care l-au ales drept preferat, este vorba despre HABSELIGKEITEN ( adica flecuștețe, boarfe, micile obiecte personale pe care le caram cu noi prin genti, buzunare, de colo-colo). L-au ales pentru muzicalitatea lui, nu pentru semnificatie.

Asa, pentru amuzament,"funda" vine din neogreaca, am gasit ca la ei se zice 'fúnda" desi n-au tepeu laughing

| NOname a răspuns (pentru Leocerba):

Interesante statistici şi deducţii. : ))
Văd că ai făcut cercetări adânci.
Mi-ar plăcea şi o întrebare ca aceasta, numai de data asta cu precizare "strict pentru muzicalitate" (chiar mă întrebam, în timp ce îţi răspundeam, care cuvânt mi se pare cel mai milodios şi mi-a fost greu să mă decid; aş fi curioasă cum simt muzicalitatea şi ceilalţi, ce le sună frumos, dar nu pentru semnificaţie, ci strict pentru combinaţia literelor în sine, pentru armonia dintre ele).
Te bagi la un al doilea set de înjurături? : ))

| Leocerba explică (pentru NOname):

Ceau!
Pentru ritmul din cuvinte, pentru cum suna, cum se combina, pentru muzica lor, vai de capu` meu, am o gramajoara de vorbe dragi.
Tu-ti dai sema ce fain trebuie` sa fie, cand completezi fel de fel de formulare STAS, sa spui, in dreptul ocupatiei, "purtator de cuvant"? Ai, cum suna asta...

| NOname a răspuns (pentru Leocerba):

Mereu m-a înduioşat "ceau" al tău şi mereu am uitat să-ţi spun...sau nu am vrut, ca să nu-l sperii. Îl spui aşa de adorabil, cu o muzicalitate leocerbiană.;))

Mi-a plăcut atât de mult ideea ta cu "purtătorul de cuvânt", încât de data asta aş vrea să fiu al tău, dacă nu te superi. Numai cu o condiţie: eu încasez criticile, tu vii la sfârşit să răspunzi, să faci statistici şi să tragi concluzii poetice şi jucăuşe.

http://www.tpu.ro/......itatea-sa/

Să facem două topuri de "cele mai milodioase cuvinte, în opinia tpuistică". Dacă ai sugestii şi pentru un al treilea... purtătoarea ta de cuvânt îţi stă la dispoziţie. :))

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Sarmale

| Narcis2007 a răspuns:

Scuze dar mi se pare o intrebare prosteasca

| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună.

Cuvântul meu preferat este "mama". Dar îmi place şi "viaţă", "fericire", "respect", "demnitate", "dreptate", "suflet", "răsărit", "bunica", "tată", "prietenie", "loialitate", "speranţă", "viitor", "victorie".

O seară frumoasă!

| zeg685 a răspuns:

Cea mai retardata intrebare ever de pe TPU

| NOname a răspuns (pentru zeg685):

Nu zău! Bine că ale tale sunt geniale: teme, spam (cerşitul de click-uri) şi barn buddy.

Este o întrebare conversaţională, postată la "Conversaţii". O întrebare decentă, frumoasă şi profundă în simplitatea sa. Iar dacă te crezi mult prea bun pentru ea, puteai să o ocoleşti, fără răutăţi gratuite.

| Leocerba explică (pentru zeg685):

Si cum citeam eu adineaori cele nouazecisiceva de raspunsuri, dintr-o data mi-am cumparat o trotineta.

| zeg685 a răspuns (pentru Leocerba):

Daca mai faci o gluma imi sterg contul de facebook happy

| zeg685 a răspuns (pentru NOname):

Si tu puteai sa iti vezi de treaba ta si sa nu iti fi irosit timpul cautand pe profilul meu raspunsuri si intrebari puse acum 3 ani cand aveam varsta retardata de 13 ani. te pup

| NOname a răspuns (pentru zeg685):

Doar ţi-am arătat că există întrebări cu adevărat retardate, printre care şi ale tale.

Ai norocul că Leo e de treabă şi nu se supără. Prietenii ei însă se pot supăra - ai fost nedrept.

| Leocerba explică (pentru zeg685):

...dar intrebarea mea esteorusine, nu-ti sterge conthhhul de fb, sunt jocuri gratis acolo laughing

| zeg685 a răspuns (pentru NOname):

I-a auzi, de parca pe mine ma incalzeste cu ceva ca leo se supara sau nu se supara pe mine.

Tu cum crezi ca gandeam la 13 ani? Puneam intrebari tampite, imi place ca incerci sa te legi de cineva dupa faptele facute acum 3 ani. Keep doing bro

| zeg685 a răspuns (pentru Leocerba):

Stai calma, nu imi sterg "conthhhul" de facebook. Si stai si mai calma, ca de atunci nu mai stau si imi pierd vremea cu jocuri stupide si fara sens de pe facebook. Te pup

| DNSK a răspuns:

Unicorn

| William a răspuns:

Cred ca este funda. Imi dai?

| Pricked a răspuns:

Imaginaţie.

| xdiduuu a răspuns:

Wtf laughing

| Duucu a răspuns:

Lună

| fuzzer a răspuns:

Hitler!

| Alina570 a răspuns (pentru fuzzer):

Sa iti vad ochii iesiti din orbite in camera de gazare.

| FreeOzy a răspuns (pentru fuzzer):

Heil Hitler

| Ibrahimovic a răspuns:

Respect.

| Theo94 a răspuns:

Am mai multe: bani, putere, inteligenta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fericire

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Liniste

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Emalaughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pretzel.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lori :X

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Iubiiii :*

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ingerasul meu cel scump :X

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Okay tongue draga, apropo...deseara dormi din nou cu cainele-n cotetbig grin.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Chiar nu inteleg de ce trebuie sa ma pedepsesti asa...ti-am spus ca eu nici nu o cunosteam pe tipa aia...si oricum, ea a sarit pe mine!

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu asa cum o sa sara parul pe tine cand te mai prind cu astfel de glume big grin.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Robiii x: x: x:

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iubire

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Rare persoanele care sa nu prefere in grup.Trebuia doar unul, in fine.
Evreu, armonie, gratuit
Pizmuire, irefutabil, ciufut
Furnica, lene, greieri
Fundita, card, raportari, control
Nu mai am chef sa le dau la nimereala.

| Leocerba explică (pentru anonim_4396):

Nici nu trebuie.
Nu trebuie sa le dai la nimereala.
Poate, daca alegeai doar 1 cuvant, nu ti-ai fi epuizat asa cheful.
( nu citi cu mordacitate ce-am scris, citeste ca si cand te-as ruga sa revii nu cu un sfeștoc de cuvinte ci cu unul singur dar sa fie întâiul tau ca preferinta )

| anonim_4396 a răspuns (pentru Leocerba):

Ce mordaci...cu vivacitate am citit, e bun?
Aristocrat.
Daca imi dai funda, e meritul pisicii ca m-a influentat cand ramasesem fara cuvinte.Nu stiu cum o sa dormi noaptea stiind ca ai dat funda unui pisoi, treaba ta.Bye!

| Leocerba explică (pentru anonim_4396):

Poate alegi sa vezi documentarul The Aristocrats in vacanta de vara. Eu intre o ciulama de pui si documentarul The Aristocrats as alege oricand documentarul, pentru ca nu-mi place deloc ciulamaua de pui. Nici gustul nici numele in sine. Auzi cum suna: ciulama.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Leocerba):

Ciulama laughing Eu cand mananc tiramisu sunt tot timpul speriat.Ma gandesc fara sa vreau la tsunami sau vreo avalansa de pietre.Are un nume asa freacky, mai ales cand iti spune ospatarul "Sa vina tiramisu?"
Wow, what, in ce vacanta?
Nu, hai sa-i zicem timp liber sau permisie la putina decenta.

| Leocerba explică (pentru NOname):

laughing

| Leocerba explică (pentru anonim_4396):

Mie Joe Bastianich mi-a risipit orice teama in legatura cu tiramisu. Da, e vorba de un adevarat tsunami de arome-n gura, in sensul bun.
Ciulamaua ramane ceva intre ciuciu si cacialma.
Sugestive-s cuvintele, nu?

| fadnox a răspuns:

Fad

| BlackRaven45 a răspuns:

Wolverine. Este personajul meu preferat şi sună şi bine cuvântul. big grin

| TOOL a răspuns:

Distractie happy!