| xRoocked a întrebat:

Care este diferenta dintre chelner si un barman?

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Daca ii spune barman e logic ca serveste la bar. Celalalt te serveste la masa(ospatar).

| Speed99 a răspuns:

Salut!

Ospatarul/chelnerul are mai multe functii :

a) Comerciala : primirea clientului, creearea contactelor cu clientela si verificarea ca clientul se simte in largul lui.
b) Tehnica : verificarea bunei randuiri a sectorului sau, sugerarea unor specialistati, luarea comenzii, servirea mancarii si a bauturii, debarasarea meselor, aducerea notei etc.

Iar barmanul munceste mai mult in baruri, cafenele, pub, il gasesti si la restaurant dar serveste numai consumuri cafea, suc, alcool, ce se bea tongue.

Sursa: (un raspuns de la o alta intrebare asemanatoare)

Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Chelnerul/Ospatarul serveste clientii la mese, iar barmanul serveste clientii la bar.