| BiddySustineCampaniaTPUrevive a întrebat:

Care este diferenta dintre Present Perfect Simple si Present Perfect Continous, cand se folosesc si pentru ce?

5 răspunsuri:
| Elly213 a răspuns:

Present perfect simplu exprima o actiune ce se petrece in mod repetat"every day/month/year" iar present continuos exprima o intamplare ce se petrece in mometul vorbirii"now, at the moment".
Ca sa stii ce trebuie sa folosesti si cand trebuie sa cauti adverbele specifice acestor timpuri.

| Elly213 a răspuns:

Chiar ca asa.laughing.N-am fost asa atenta.Scuze:-s

| annakarenina a răspuns:

Iti explic mai bine asa, uite id-ul meu :nestor_aav

| BiddySustineCampaniaTPUrevive explică:

Asta este pentru prezentul simplu si continuu dar pe mine ma intereseaza prezentul perfect simplu si perfectul continuu!

| Dedeiutzandreea99 a răspuns:

- Diferenta dintre forma prezentului perfect simplu si cea a prezentului perfect continuu este aceea ca forma continua pune accentul mai mult pe durata actiunii sau a starii ce se desfasoara de ceva timp, pe cand la perfectul simplu accentul e pus pe actiunea desfasurata.