| Kornuletz540 a întrebat:

Care este diferența dintre un înțelept și un filosof?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Inteleptul e destept, iar filosoful plictiseste pe toata lumea incercand sa para destept.

3 răspunsuri:
| TamplaruAnisoara a răspuns:

Înțelepciunea este de la Dumnezeu, filosofia este omenească.

| Theo94 a răspuns:

Parerea me este ca un filozof a studiat filosofia( studiul întrebărilor generale și fundamentale, precum cele despre existență, cunoaștere, valori, rațiune, minte și limbaj, etc.), a studiat sistematizat, este mai precis in domeniu.
https://ro.wikipedia.org/wiki/Filosofie

Intelepciunea nu este un domeniu de studiu: "Înțelepciunea (în greacă Σοφίa, transliterat: Sofía) este capacitatea superioară de înțelegere și de judecare a lucrurilor. Este capacitatea de a gândi și de a acționa prin folosirea cunoștințelor, a experienței, a înțelegerii, a bunului simț și insight,[1] prin cumpătare, prudență, moderație determinată de experiență, spirit de prevedere."
Ca sa fi intelept nu trebuie neaparat sa fi filosof.
https://ro.wikipedia.org/wiki/%C3%8En%C8%9Belepciune

Pe de alta parte se mai spune ca un filozof este un iubitor de intelepciune, sau ca filosofia mai inseamna si iubire de intelepciune.

| Kaonashii a răspuns:

Filosoful abereaza pe orice subiect, inteleptul stie ca nu ii pasa nimanui de parerile lui si ca nu-i miezul universului si tace.