| 1234568807 a întrebat:

Care este explicatia corecta la expresia '' a avea cuvant in fata cuiva''?

3 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Astea is expresii de nu mai zic ce, de oameni simpli, expresii populare de cartiere marginase laughing Nici ei nu stiu ce vor sa spuna cu acestye expresii, dar is scoase de oameni fara prea multa educatie, eu asa cred.

Ce seminifica, cum am spus, doar aia care folosesc stiu, desi ma cam indoiesc ca ar stii, ei doar au vrut sa spuna ceva, nu stiu sa se exprime bine, si a iesit expresia respectiva.

Asa ca eu spun nu folosi astfel de perle, nu prea da bine.O insemna ca e cel mai bun, cel care o foloseste, se crede ca ar fi cel mai tare din parcare, cu parcarea goala laughing

| ShaOfHatred a răspuns:

"A avea cuvânt în fața cuiva" este o expresie care semnifică că opinia sau cuvântul unei persoane este mai important decât al alteia.

| AlexSch a răspuns:

Este atunci când părerea ta este cea mai importantă sau cea mai demnă de luat în calcul de către persoana respectivă