| LeiAdrian a întrebat:

Care este parerea voastra despre cum se manifesta iubirea in societatea actuala? Iubirea de toate tipurile : dintre 2 persoane care se casatoresc, dintre un baiat si o fata care sunt prieteni, iubirea fata de parinti, fata de copii si fata de familie, iubirea fata de Dumnezeu.

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Parerea mea este ca iubirea exista,dar e plina de superficialitate.
Divorturi,despartiri,parinti uitati,case ca parasite,schimbari de religie,toate astea sunt dovezi ale superficialitatii de care pomeneam si numarul lor creste mereu.
Traim intr-o viteza nebuna,ne place sa credem ca "iubim",ne mangaie ideea,ne maguleste,dar la o analiza cat de cat atenta,vom descoperi ca sotiei i-am zambit ultima oara cu adevarat cand a dus ea copilul la scoala,ca prietenei nu i-am luat un trandafir,asa, fara motiv, de vreo 5 luni,ca pe la mama am trecut acum doua saptamani ca sa ne dea niste bani cu imprumut si n-am avut timp nici de un pahar cu apa,ca fiicei mult-iubite nu i-am mai adus o ciocolata de vreo luna,ca parca e mai placut la bere cu baietii decat la sanie cu copiii,ca pe la biserica n-am mai fost de la Pastele trecut ca am facut Craciunul la varul din Italia...
Atat de umane si atat de incriminante,practici zilnice!
Si,daca practica vorbeste,poate ca ar trebui sa umblam putin pe la partea teoretica,nimeni nu spune ca trebuie sa fim perfecti,dar viteza cu care ne impinge viata in fata,nu ne da timp sa realizam ca iubirea tinde sa dispara, sa se micsoreze, sa devina cantitate neglijabila in ritualul nostru zilnic.
Fericit omul care lasa loc iubirii si intelege sa-si traiasca viata cu sufletul plin!

1 răspuns:
| foxsilver a răspuns:

Numai simplul fapt ca ai pus aceasta intrebare inseamna ca inca mai exista iubire, chiar si in societatea actuala.Si ma bucur sa vad ca sunt oameni preocupati de acest lucru. Fara iubire si ratiune(adaug eu)am fi doar niste animale conduse doar de instincte.Numai ca in ecuatia asta primeaza ratiunea in zilele noastre.Mai precis interesul. Iubirea este conditionata. Daca primesti,oferi si tu; daca nu primesti, nu oferi.
Deja a ajuns o moneda de schimb si e trist.A devenit un"produs cu termen de garantie limitat".Dar si mai trist este faptul ca exista oameni(desi nu i-as numi asa)care"ucid iubirea", care te fac sa nu mai crezi in ea.Si e trist, foarte trist.