| annemarrie74 a întrebat:

Care ma ajuta si pe mine cu o ecuatie ca gasesc programe, dar nu ma descurc suna cam asa ' deschidem paranteza sapte supra radical din opt minus unu, minus radical din opt inchidem paranteza impartit la sapte la puterea -unu plus unu supra zero virgula cinci inmultit cu radical din unu virgula saizeci si noua minus deschidem paranteza unu supra radical din trei inchidem paranteza la puterea minus doi ' ma puteti ajuta? Imi trebuie pentru a face o fisa pentru matematica. Dau funda!

1 răspuns:
| RomulusMilea a răspuns:

Dacă am înţeles bine, textul de mai sus trebuie să îl transpui în relaţia/ecuaţia matematică corespunzătoare. Am înţeles bine?

La ce te referi când scrii "care ma ajuta si pe mine cu o ecuatie ca gasesc programe"?

Ecuaţia se poate scrie cu ajutorul Microsoft Word, din pachetul Office. Ai aşa ceva? Dacă da, ce versiune ai la dispoziţie? Mulţumesc.