| razadeluna a întrebat:

Care sunt filmele romanesti care va plac cel mai mult? asa, vreo 5-6 daca se poate...

9 răspunsuri:
aqualuna
| aqualuna a răspuns:

Pădurea spânzuraţilor, Valurile Dunării, regia Liviu Ciulei, Mihai Vitezul, Dacii, regia Sergiu Nicolaescu, Străinul, regia Mihai Iacob, Al patrulea gard, lângă debarcader, regia Cristiana Nicolae, Septembrie, regizor Timotei Ursu, astea au fost nişte filme care m-au impresionat, mi-au plăcut, la care mă gândesc uneori dar pe care nu doresc să le revăd...Am observat că multe filme văzute cu ochii copilului/adolescentului n-au mai avut acelaşi impact asupra mea la maturitate. O astfel de dezamăgire am trăit revăzând Nemuritorii, fusese unul dintre filmele mele preferate...

| anad a răspuns:

Toamna/iarna bobocilor; Seria cu ardelenii(Artista, aurul si ardelenii, Petrolul, aurul si ardelenii, Pruncul, petrolul si ardelenii), Buletin de Bucuresti/Casatorie cu repetitie.

| LuS[z] a răspuns:

Veronicalaughing
Liceenii
O scrisoare pierduta
Nea Marin miliardar
Toate panzele sus

| demonangel37 a răspuns:

Pai trandafirul galben, cei 7 haiduci, brigada in actiune 1 si 2, liceeni, etc.

| yoyodedeea a răspuns:

Filantropica

| yoyodedeea a răspuns:

Katalin varga
morometiibig grin
moartea domnului lazarescu
nea marin miliardar(era sa uit de el)
weekend cu mama
si mai erau catevathinking

| AsU_2581 a răspuns:

B. D in actiune. b. d la mare si la munte...liceeniiwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Liviu Ciulei-Padurea spanzuratilor; Lucian Pintilie-Reconstituirea; Tertium non datur-scurt metraj-parabola excelenta-tot Lucian Pintilie; enigma Otiliei-Iulian Mihu(mai mult pentru actorii de mare clasa). La capitolul documentarbig grinecreteii-Florin Iepan

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aqualuna, ai perfecta dreptate, e o fractura intre filmele(aceleasi) pe care le-am vazut atunci si cele pe care le revedem acum.