| LeonovATgates a întrebat:

Care sunt sansele pentru al treila razboi mondial in momentul asta?

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu sunt. Armele nucleare nu permit un război mondial. Vor fi doar războaie locale și de tip nou, hibride, tot felul de șmecherii.

47 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

50-50.

| Dismally a răspuns:

In momentul acesta zero. Cu timpul ramane de vazut.

| gemeni6226 a răspuns:

Sper ca zero.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Razboaie nu vor mai fi, si sti de ce? Pentru ca incet incet cu fiecare an care trece ne apropiem tot mai mult de vremurile acelea de final, acele vremuri mentionate in carte.
Nu trebuie sa iti fie frica pentru ca frica vine de la Diavol. Tot ce poti sa faci este sa iti salvezi sufletul si mai ales sa stai si sa privesti linistit cum lumea din jurul tau se duce de rapa.
Batranul Albert Einstein avea o vorba "daca vine cel de-al treilea razboi mondial pe pamant in urmatorul razboi nu va mai avea cine sa lupte" si sti de ce? pentru ca la final cu totii vom ajunge sa ne f+utem in c+ur ca niste baieti adevarati https://www.youtube.com/watch?v=db6QIx11vMA

O! inca un lucru foarte important de retinut si de luat in serios:

Ioan 1 capitolul 5

Oricine crede că Isus este Hristosul este născut din Dumnezeu şi oricine iubeşte pe Cel ce L-a născut iubeşte şi pe cel născut din El.
2. Cunoaştem că iubim pe copiii lui Dumnezeu prin aceea că iubim pe Dumnezeu şi păzim poruncile Lui.
3. Căci dragostea de Dumnezeu stă în păzirea poruncilor Lui. Şi poruncile Lui nu sunt grele,
4. pentru că oricine este născut din Dumnezeu biruieşte lumea; şi ceea ce câştigă biruinţă asupra lumii este credinţa noastră.
5. Cine este cel ce a biruit lumea dacă nu cel ce crede că Isus este Fiul lui Dumnezeu?
6. El, Isus Hristos, este Cel ce a venit cu apă şi cu sânge; nu numai cu apă, ci cu apă şi cu sânge; şi Duhul este Cel ce mărturiseşte despre lucrul acesta, fiindcă Duhul este adevărul.
7. (Căci trei sunt care mărturisesc în cer: Tatăl, Cuvântul şi Duhul Sfânt, şi aceşti trei una sunt.)
8. Şi trei sunt care mărturisesc pe pământ: Duhul, apa şi sângele, şi aceşti trei sunt una în mărturisirea lor.
9. Dacă primim mărturisirea oamenilor, mărturisirea lui Dumnezeu este mai mare; şi mărturisirea lui Dumnezeu este mărturisirea pe care a făcut-o El despre Fiul Său.
10. Cine crede în Fiul lui Dumnezeu are mărturisirea aceasta în el; cine nu crede pe Dumnezeu Îl face mincinos, fiindcă nu crede mărturisirea pe care a făcut-o Dumnezeu despre Fiul Său.
11. Şi mărturisirea este aceasta: Dumnezeu ne-a dat viaţa veşnică şi această viaţă este în Fiul Său.
12. Cine are pe Fiul are viaţa; cine n-are pe Fiul lui Dumnezeu n-are viaţa.
13. V-am scris aceste lucruri ca să ştiţi că voi, care credeţi în Numele Fiului lui Dumnezeu, aveţi viaţa veşnică.
14. Îndrăzneala pe care o avem la El este că, dacă cerem ceva după voia Lui, ne ascultă.
15. Şi, dacă ştim că ne ascultă orice i-am cere, ştim că suntem stăpâni pe lucrurile pe care I le-am cerut.
16. Dacă vede cineva pe fratele său săvârşind un păcat care nu duce la moarte, să se roage, şi Dumnezeu îi va da viaţa, pentru cei ce n-au săvârşit un păcat care duce la moarte. Este un păcat care duce la moarte; nu-i zic să se roage pentru păcatul acela.
17. Orice nelegiuire este păcat, dar este un păcat care nu duce la moarte.
18. Ştim că oricine este născut din Dumnezeu nu păcătuieşte, ci Cel născut din Dumnezeu îl păzeşte şi cel rău nu se atinge de el.
19. Ştim că suntem din Dumnezeu şi că toată lumea zace în cel rău.
20. Ştim că Fiul lui Dumnezeu a venit, şi ne-a dat pricepere să cunoaştem pe Cel ce este adevărat. Şi noi suntem în Cel ce este adevărat, adică în Isus Hristos, Fiul Lui. El este Dumnezeul adevărat şi viaţa veşnică.
21. Copilaşilor, păziţi-vă de idoli. Amin.
https://www.youtube.com/watch?v=wcinzmfZeCc

| LeonovATgates explică (pentru Pricope_Marius_1997):

Dar dumnezeu e un personaj fictiv.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru LeonovATgates):

Serios? ia mai gandeste-te? tu existi pe pamant datorita lui Dumnezeu. Daca nu ar fi fost El parintii tai nu s-ar fi cunoscut niciodata, daca faci o excursie prin Occident (acolo unde nu sunt biserici si manastiri ai sa intelegi cum sta treaba) ai sa vezi ca intr-adevar omul in sine este lucrarea lui Dumnezeu cine are ochi sa vada vede.
Sunt sigur ca parintii tai muncesc, te iubesc si iti doresc tot binele din lume si vor ca tu sa ai noroc in viata si sa fi realizat si fericit acest lucru isi doreste fiecare parinte pentru copilul sau.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru LeonovATgates):

Dumnezeu este singurul care ne mai tine in viata, daca El vrea sa ne ia atunci ne ia pentru ca fiecare om e unic in felul sau tot El ne-a scris si viata.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru LeonovATgates):

Daca oamenii il abandoneza pe Dumnezeu atunci Sodoma si Gomora o sa fie in floare cu alte cuvinte LGBT. Citeste CARTEA si ai sa intelegi tot.

| LeonovATgates explică (pentru Pricope_Marius_1997):

Am citit biblia.
1.Maria l-a inselat pe Iosif si asa a aparut Isus. Nu a lasat-o Dumnezeu gravida. E imposibil biologic.
2.Stiu bine cum sta treaba cu bisericile. Cele mai ateiste state sunt cele mai dezvoltate.
3.Biblia e o carte plina de imoralitate, care spune clar ca (,) crestinii trebuie sa omoare paganii si ateii ( cei mai buni oameni din societate )
4.Eu nu sunt sclavul nimanui.
5.Ce treaba sa avem noi cu Isus? El a fost un evreu din lumea araba care ura caucazienii (scrie in carte).
6.De ce biserica ne taxeaza?
7.Noi, europenii, ar trebui sa ne orientam mai mult spre paganismul germanic ( si aici ma refer la europenii adevarati, cei care au ochii caprui nu pot fi clasificati ca europeni ).
8.Totul a inceput de la Big-Bang.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru LeonovATgates):

Eu nu inghit galusca asta, acesta este punctul tau de vedere dar ca sa stii ca pana si un pacatos crede in Dumnezeu. Vom plati cu totii pentu asta, lumea se duce de rapa din cauza pacatelor sale o sa vezi.
Oamenii in general sunt prosti si o sa ne caim amarnic pentru asta. Dumnezeu stia ce fel de om esti tu dar asta inainte ca tu sa te nasti si datorita lui mai esti inca in viata. Fie vorba intre noi eu nu ti-am vrut raul eu am incercat sa te aduc pe calea cea buna si atat. Nu uita ca Mantuitorul Iisus Hristos s-a sacrificat pentru iertarea pacatelor noastre oricare ar fi ele.

VIATA e de rahat.

| LeonovATgates explică (pentru Pricope_Marius_1997):

Eu sunt demn si merit sa traiesc aceasta viata fara sa fiu nevoit sa imi impart painea cu persoane care ma vor mor ( crestinii ). Sunt mandru ca sunt ateu! A, da!

Sa stii ca daca, dupa teoria ta, toti suntem descendentii lui Adam si Eva, explica asta /

*Adam cu cromozomul Y este, în genetica umană, cel mai recent strămoș comun pe linie paternă din care coboară toți oamenii ce trăiesc în prezent. * Wikipedia

Practic toti suntem rude de acum 500.000 de ani, nu de acum 6000, cum scrie in biblie! Concluzia e ca Dumnezeu nu exista si ti am demonstrat.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru LeonovATgates):

Dumnezeu este iubire ca sa il cunosti pe Dumnezeu mai intai de toate trebuie sa iubesti. O femeie te va lua pe tine de barbat cu adevarat numai din iubire iar acel sentiment de iubire trebuie sa fie reciproc adica trebuie sa vina si de la tine. Cine te va lua o va face pentru ca urmareste anumite interese si decat sa traiesti in minciuna atunci mai bine nu o ei.
Gandeste-te un pic ca omul fara iubire e ca un copac uscat care sta sa cada incet asa si tu, probabil esti asa pentru ca ti-ai pierdut calea te-ai pierdut pe tine insuti.
Dumnezeu nu vrea ca tu sa il abandonezi pe El pentru ca el stie ca din iubire ai fost creeat si tu la fel ca toti ceilalti oameni de pe pamant.

Ne vedem la JUDECATA frate sincer imi pare rau de tine fie ca Dumnezeu sa aiba grija de tine si de sufletul tau.

| LeonovATgates explică (pentru Pricope_Marius_1997):

1. Am logodnica, si e si ea ateista.
2.De ce ai trimis videoclipul ala cu desene animate?

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru LeonovATgates):

Ia mai gandeste-te s-au intreaba-l tu pe un preot cum vor fi oamenii in vremuriile acelea de final, intreaba-l stie.
"Eu iubesc si ajut fara sa astept o recompensa dupa moarte." foarte bine asta dovedeste ca ai un suflet bun, ca esti om iar Dumnezeu tine cont de lucrul acesta si femeia ta la fel.
Inca o data fie ca Dumnezeu sa iti de-a multa sanatate si sa te ajute sa realizezi absolut tot ce iti doresti.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

LeonovATgates cu totii trebuie sa invatam ca Dumnezeu este lumina https://www.youtube.com/watch?v=3oiy88tkkkA deci prin urmare cine crede in Iisus il are pe fiul lui Dumnezeu in EL cine nu crede in Iisus nu il are pe fiul lui Dumnezeu in El.

Fie ca bunul Dumnezeu sa iti ierte pacatele oricare ar fi ele, numai bine.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

La final cu totii vom plati pentru PACATELE noastre. https://www.youtube.com/watch?v=cdrEi_ho8WY

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Societatea se duce de rapa exact cum scrie la carte, preotii de la noi stiu lucrul acesta https://www.youtube.com/watch?v=5T8UEQDReC0

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Fratele meu nu uita ca Dumnezeu nu vrea ca tu sa cazi in pacat s-au mai rau sa patesti ceva https://www.youtube.com/watch?v=db6QIx11vMA

| LeonovATgates explică (pentru Pricope_Marius_1997):

Eu iubesc si ajut fara sa astept o recompensa dupa moarte.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru LeonovATgates):

Ateu, pagan s-au crestin cu totii ne intoarcem la Dumnezeu fie ca ne place s-au nu. Cine crede in Iisus il are pe Fiul lui Dumnezeu cu el cine nu crede in Iisus nu il are pe Fiul lui Dumnezeu cu el. https://www.youtube.com/watch?v=3oiy88tkkkA

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru LeonovATgates):

Parintele Arsenie Boca a spus asa: „Imi pare rau de voi ca sunteti slabiti in credinta. Veti cadea din cauza fricii. Frica-i de la diavol; nu va fie frica pentru a va salva sufletele. Vor veni vremuri foarte grele, dar toate sunt ingaduite de Dumnezeu, Care este tovarasul de drum al fiecaruia, de la nastere pana la moarte. Vor cadea si cei alesi. Imi pare rau ca sunteti cei de pe urma. Va vor cerne. Vor pune impozite, taxe si alte ingradiri. Vor lua totul!"

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru LeonovATgates):

Sa nu ucizi, sa nu furi, sa nu bati, sa nu violezi, sa nu iti bati parintii, sa nu inseli, sa nu avortezi, sa nu iti faci chip cioplit, sa nu marturisesti stramb fata de aproapele tau, iubeste-ti aproapele ca pe tine insuti daca vrei sa traiesti ani multi pe pamant.

În numele Tatălui, şi al Fiului, şi al Sfântului Duh. Amin.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru LeonovATgates):

Frica e de la Diavol nu trebuie sa iti fie frica pentru ati salva sufletul.

| LeonovATgates explică (pentru Pricope_Marius_1997):

Pai cine a inventat iadul daca nu dumnezeu?

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru LeonovATgates):

Asa te vreau.

| LeonovATgates explică (pentru Pricope_Marius_1997):

Cantec catre zeii din Asgard

Portile reci ale iadului
Cad acum cu mahnire
Ca un Archeron,
Asuprit de jale!

Loki si sulita tremura,
Horzile nevrand sa le lase catre mine,
Sa nu imi dai, zeu
Spre rai, libera cale!

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Mai citeste inca o data ultimele 4 raspunsuri pe care tile-am dat si nu uita ca acolo in IAD Satana de-a bia asteapta sa ne fu+ta in c+ur pe toti, nu fi prost caci e un simptom periculos.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Cred ca ai inteles foarte bine ce am vrut eu sa spun, viata chiar ca bate filmul https://www.youtube.com/watch?v=27rnqrsHB0w

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Repeta dupa mine, sunt un om BUN. Repeta! sunt un om BUN. Si? sunt un om BUN si am frica de Dumnezeu. Si? imi iubesc aproapele ca pe mine insumi. Si? Nu bat, nu violez, nu fur, nu imi omor parintii/fratele/sotia/copii, nu depun marturie mincionasa impotriva aproapelui meu. Si?

Tatal nostru
Care esti in ceruri
Sfinteasca-se numele Tau
Vie imparatia Ta
Faca-se voia Ta
Precum in cer asa si pre Pamant
Painea noastra cea de toate zilele
Da-ne-o noua astazi
Si ne iarta noua gresalele noastre
Precum si noi iertam gresitilor nostri
Si nu ne duce pre noi in ispita
Ci ne izbaveste de cel rau
Ca a Ta este imparatia
Slava si puterea

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Sa fi coleg de celula cu monstrul din Caracal nu e usor, mai ales ca sunt cu sutele acolo la puscarie + ca te vor face fetita lor preferata sa vezi acolo VIATA adevarata.

| LeonovATgates explică (pentru Pricope_Marius_1997):

Mie nu imi e frica de Dumnezeu.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru LeonovATgates):

O! crede-ma ca ar trebui sa iti fie frica https://www.youtube.com/watch?v=cdrEi_ho8WY

| LeonovATgates explică (pentru Pricope_Marius_1997):

Daca dumnezeu lasa ca iadul sa existe atunci e un gunoi.

| LeonovATgates explică (pentru Pricope_Marius_1997):

Astăzi eu mai sincer aș vrea să fiu
Astăzi eu un cântec am stat să scriu
Astăzi recunosc căci eu sunt ateu
Poate-așa vrea Dumnezeu?

-
Azi vreau să dezleg ochii cei legați
Astăzi toți privirile ridicați
Cu ochii deschisi căutați vreun zeu
Nu-i nici unul, nici Dumnezeu!

Nu mai inventați basme și minciuni
Nu mai cred în basme, nici in minuni
Sincer vreau să spun eu
Nu există Dumnezeu!

Nu mă tem de iad, raiul nu cersesc
Viața pe pământ demn să o trăiesc
Nici miluirea lui nu o vreau
Căci de astăzi sunt ateu.

Religia-i o dogma de mai multi ani
Religia-i masina de facut bani
Proștii cred in ea făr-a se gândi
Iar cei vicleni - spre a o folosi

Religia iți zice mereu să taci
Iar cei mai credincioși sunt cei mai săraci
Ridica-ți fruntea, și cu tine sincer fii
De-acest jug, liber devii

Nu mai vreau să fie el tatăl meu
Un tată bun nu cere rugăciuni mereu
Știu cine si pe cine a creat
Chiar să nu fi fost - era inventat

Pe la uși cu cărti, va rog nu umblati
În biserici tot să nu mă chemati
Nu-mi citiți din carte, căci tot nu cred
Sunt alte timpuri, am internet

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru LeonovATgates):

Iarta-ma daca am gresit cu ceva eu am vrut sa fac o fapta buna si sa te aduc pe calea cea buna si dreapta, calea lui Iisus Hristos.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru LeonovATgates):

Dumnezeu imi e martor.

| LeonovATgates explică (pentru Pricope_Marius_1997):

Cu ce sa gresesti? Gresesti cu simplul fapt ca iei lucrurile scrise acum 2000 de ani de oameni cu handicap de cel putin gradul 3 prea in serios. Mie nu mi-ai gresit cu nimic, dar tu ai datoria fata de tine sa te schimbi in bine.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru LeonovATgates):

Imi pare rau de tine si inca o data iarta-ma ca nu am reusit sa te aduc pe calea ce-a buna, sunt un prost.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru LeonovATgates):

Nimeni nu iti vrea binele in afara de Dumnezeu.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru LeonovATgates):

Poate ca lui Dumnezeu ii va parea rau de tine si te va cruta.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru LeonovATgates):

Viata e de rahattt!

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Inger, ingerasul meu,
Ce mi te-a dat Dumnezeu,
Totdeauna fii cu mine
Si ma-nvata sa fac bine!

Eu sunt mic - tu fa-ma mare;
Eu sunt slab - tu fa-ma tare;
In tot locul ma-nsoteste
Si de rele ma fereste!

Doamne, ingerasul Tau
Fie pazitorul meu
Sa ma apere mereu
De ispita celui rau!

Doamne, ingerul ce-mi dai
M-ajute s-ajung in rai:
Mantuirea s-o primesc
Langa Tine, Domn Ceresc!

Amin!

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

In Hell (2003)

| CleanHeart a răspuns:

Habar n-am, e ultimul meu gand.