| rdr20z a întrebat:

Care unitate este mai buna si mai bine antrenată- Brigada Antiterorista a SRI-ului sau Grupările Mobile de acțiuni speciale și antitero a Jandarmeriei?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E greu sa spui "care e mai buna".
SRI Antitero se ocupa doar cu asta, se pregatesc constant strict pentru acțiuni impotriva terorismului, in timp ce BSIJ e mobilizata pentru multe alte interventii, uneori chiar banale.

Sa stii ca, in caz de necaz, Jandarmeria DOAR asigura perimetrul si tine civilii la distanță, BSIJ aproape sigur nu va executa interventia antitero, ci o va face SRI sau SIAS (Politia).

SIAS sunt, ca tot întrebai, de departe cei mai bine pregatiti din țară, si sunt locul 5 in lume, ceea ce e fantastic si de-a dreptul impresionant.