| apaplata a întrebat:

Cat costa si cam cat ar dura sa trimit cuiva o scrisoare in alt oras?

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Pe scurt: min 2 zile prin poșta română

| Dismally a răspuns:

Durata ar fi de 3 - 5 zile iar costul nu stiu, depunde daca e simpla, recomandata, cu confirmare etc. probabil 5 - 10 lei.

| vmorghulis a răspuns:

Costul și timpul necesar pentru a trimite o scrisoare în alt oraș din România poate varia în funcție de câțiva factori, cum ar fi:

Greutatea scrisorii
Dimensiunea scrisorii
Destinația și distanța parcursă
Opțiunile de livrare selectate
De obicei, poșta română oferă mai multe opțiuni de livrare, cum ar fi:

Prioripost: Livrare în maxim 24-48 de ore în cele mai importante localități din România. Costul începe de la aproximativ 12 RON pentru o scrisoare standard de până la 1 kg.
Posta Romana Standard: Livrare în 2-5 zile lucrătoare. Costul începe de la aproximativ 8 RON pentru o scrisoare standard de până la 1 kg.
Posta Romana Rapid: Livrare în 1-2 zile lucrătoare. Costul începe de la aproximativ 17 RON pentru o scrisoare standard de până la 1 kg.
Este important să verificați prețurile și termenele de livrare disponibile pentru opțiunile de livrare pe care le selectați, deoarece acestea pot varia în funcție de dimensiunea și greutatea scrisorii, precum și de destinație.

De asemenea, este posibil să existe și alte opțiuni de livrare disponibile prin servicii de curierat sau alte companii de livrare, care pot avea costuri și timpi de livrare diferiți.