| andreea1valentina6768 a întrebat:

Cat costa un portret in evul mediu?

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Dacă-l făcea nimeni costa tot atât dar dacă-l făcea Domênikos Theotokópoulos (de ex.), doar un rege avea punga destul de groasă pentru a-l plăti

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Pictorii pictau de obicei pentru nobili, prelați, regi, persoane bogate. Regii și marii nobili sponsorizau pe pictori, care făceau parte din curtea lor, astfel aveau casă masă asigurată și un venit pe măsură. Comerț cu portrete nu se făcea, ca să aibă un preț, un cost.

| Michaeel a răspuns:

Numai persoanele importante (duci, nobili, regi, persoane din aristocrație ori din familia regala) aveau portrete. Costau destul de mult și dura destul de mult ca să fie făcute deoarece pictorul are nevoie de timp ca să realizeze un portret ca lumea și trebuia ca cel a cărui portret este făcut sa stea nemișcat pentru câteva ore.