| Andr3i1996 a întrebat:

Cat de mult credeti ca conteaza sa fii bun, politicos si manierat in aceasta tara?

10 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Esti bun in fata dar cand iesi de la servici te parasc toti, si tu vei face la fel cand prinzi vechime in domeniu. Sau arunci vorba pe la sefu de sectie daca e om bun si ai un + cand dai de greu el te sustine. Cel putin asa imi merge bine mie laughing colegii de munca sant haimanale putini buni care se vad dupa fata ca sant seriosi si altii terorizati de negativitate

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Din experienta mea personala, foarte mult. Vei fi respectat, iubit si pretuit atat in familie cat si la locul de munca, toti te vor aprecia si te vor ajuta la nevoie.

| Musique a răspuns:

Crede-mă, foarte mult.
În cercurile în care mă învârt eu, astea-s chestii de bază. Oamenii sunt primitori, politicoși, cu un simț al umorului care are limite. Sunt oameni frumoși.
Mă îndoiesc că nu dai de astfel de oameni prin toată țara.

| William a răspuns:

Ai facut cacofonia intentionat? "ca conteaza"

| RAY a răspuns:

In meseria mea conteaza foarte mult, pentru ca prima impresie conteaza foarte mult

| RainmakerX a răspuns:

Sincer, eu unul consider ca aceste calitati te ajuta extrem de mult in orice tara ai fii.
Cui nu-i place un baiat manierat si politicos care stie cum sa se comporte in societate si care nu este vai de capul lui asemenea celorlalti baieti de varsta lui? Aceste calitati sunt atat de rare incat acolo unde sunt gasite sunt foarte pretuite.
La partea aceea cu "sa fii bun"...nu zic ca este gresit sa fii bun in aceasta tara dar eu unul consider ca trebuie sa gasesti un oarecare echilibru dintre bunatate si egoism in acest caz intrucat daca esti foarte bun atunci s-ar putea ca unii oameni rai sa te ia de fraier si sa profite de tine.
Nu conteaza ca esti la scoala, la locul de munca sau pe strada... daca esti politicos si manierat atunci oamenii din jurul tau te vor trata diferit intrucat tu insuti esti un caracter care ii respecta pe cei din jur si care la randul sau este respectat.
Bunatatea conteaza si ea foarte mult dar sunt de parere ca trebuie sa fii bun doar cu cine merita asta, cu persoane care crezi ca ar face si ele un bine pentru tine daca ar fi cazul
(daca ai avea nevoie).
Este doar parerea mea.
Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde. daca o faci doar ca altii sa iti multumeasca sau mai stiu eu, faci degeaba ca multi nu stiu sa zica mersi sau esti doar penibil ca o faci pentru asta. daca o faci ca sa te simti tu bine, bravo tie. ce vreau sa zic, in ziua de azi se pune accent mai mult pe nesimtire nu pe o crestere buna. esti vazut mai "bine" daca esti un ratat si injuri ca boul decat daca arunci sticla de pe jos in gunoiul de langa sau dai bunaziua la o femeie in varsta pe strada.

| SuckTheGod a răspuns:

In aceasta tara conteaza sa fi indiferent si sa furi.

| Misfits a răspuns:

Locul nu conteaza. Politicos, bun si manierat poti fi oriunde in lume. Tine minte, schimbarea incepe in fiecare dintre noi

| LoveBlueSky a răspuns:

Buna!

Eu cred ca nu conteaza in ce tara esti deoarece a fi bun, politicos si manierat conteaza oriunde ai fi.
A respecta pe ceilalti este cheia de a avea intelegere in relatii si in familie.Doar pentru ca unii oameni se comporta nepoliticos nu inseamna ca toti trebuie sa fim asa sau ca nu are sens sa fi politicos aici.Din experienta mea iti spun ca oameni vor aprecia mereu politetea dar nu orice oameni, cei cu caracter!

Sper ca te-am ajutat! Succes in continuare!