| Dan a întrebat:

Cati dintre voi ati ascultat mesajul acesta http://www.youtube.com/watch?v=KjS7djkCHTI?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pana acum n-am ascultat acest mesaj a lui Tudor Chirila, ca reprezentant al formatiei Vama.
Este interesant ca a ajuns la o concluzie care intr-adevar poate conduce la schimbare.
Tinerii trebuie sa fie cei care sa produca schimbarea, dar pentru a face acest lucru ei trebuie sa puna "osul" si sa invete, cunoasterea este una din solutiile care l-au facut pe om sa indrazneasca, sa gaseasca solutii salvatoare. Cunoasterea iti da imbold, incredere si te face responsabil, asa ca sunt bucuroasa ca ai postat acest link, pentru a putea fi citit de cat mai multi tineri, care-si pierd timpul cu lucruri trecatoare si care uita ca, daca nu faci nimic, nici sa nu te astepti sa vezi rezultate, pentru ca rezultatele vor aparea doar ca urmare a unei munci titanice si colective, la care sa puna umarul oamenii cinstiti, curati, dotati intelectual si dispusi sa-si sacrifice timpul si pentru societatea in care traiesc, nu doar pentru propria persoana.
Sper ca intr-adevar viitorul sa schimbe ceva, insa nu doar tinerii trebuie sa faca ceva ci, intreaga generatie activa, din care face parte si cel ce a recitat acea scrisoare catre viitor si cred ca tinerii care-si acum isi incep viata, au nevoie de sfaturile pline de intelepciune ale adultilor, precum si de munca acestora.
Crezul de la care a plecat este bun, dar este pacat ca el considera ca nu mai are nimic de facut ca om, ca individ activ al societatii, pentru ca acest lucru nu ar fi un bun exemplu de urmat. Sa starnesti ideea de dreptate nu e rau, dar sa consideri ca tu esti doar spectator la schimbare acesta este un lucru pagubos si gandind asa ne intoarcem la ce este, a fost si poate va fi, daca nu ne unim fortele si nu participam cu totii la "zidirea" unei noi societati.
Sper ca viitorul sa fie scris mai bine si sa arate mai "roz" decat se intrevede in prezent.
Un gand bun tuturor.

3 răspunsuri:
| Malvina24 a răspuns:

Super postare! nota 10!

| funnygirl a răspuns:

Omul a spus adevarul ...sunt multi dintre noi care sunt inconstienti de treaba asta, nu zic sa iesim acum in momentul asta toti in strada si sa ne bagam **** in sistem, etc, dar ar trebui sa se faca ceva cat mai curand ...Romania se duce de rapa sad

| funnygirl a răspuns:

Daca ar asculta mesajul dar mai mult ca sigur nu il baga in seama oricum Romania e varza si asa o sa fie mereu pentru ca sunt prea multi...