| 4b a întrebat:

"Ce-ar fi dacă ţi-ar da cineva o cutie cu un buton, care, odată acţionat, ţi-ar aduce un milion de dolari... dar simultan, ar lua viaţa unei persoane pe care nu o cunoşti? Ce-ai face?" (The Box)

60 răspunsuri:
| Criistyanna a răspuns:

As apasa butonul decat o singura data laughing

| TudyCFR a răspuns:

As refuza cutia normal pentru ca viata unui om este mult mai importanta decat banii si in cer vei fi rasplatit.

| dragutzairina a răspuns:

Sincer decat sa moara o persoana din vina mea si sa ma sit vinovata mai bine nu as deschide cutia big grin Viata unei persoane este mai valoroasa decat un milion de dolari.big grin funditaaa? puppy dog eyes

| Duucu a răspuns:

Aș apăsa prima dată crezănd că e o minciună. Apoi, după ce-mi dau seama că e real, profit de banii aceia pănă îi consum și mai apăs odată.
Banii schimbă omul, și nu ai cum să te împotrivești.

| Simonamee a răspuns:

Pai sincer alegerea asta poate fi influentata de situatia financiara. Eu nu as apasa pe acel buton pentru ca am tot ce-mi doresc si nu ma intereseaza banii atat de mult. Dar hai sa punem altfel problema,daca printr-o nenorocire ai pierde tot ce ai pe lume si ai ramane pe strada si chiar in acel moment s-ar ivi omul cu acea cutie,cati dintre noi ar refuza si ar sta sub cerul liber? Fi sigur/a ca nimeni nu ar proceda atat de milostiv, pentru ca oricat ai spune ca nu suntem egoisti, totusi suntem si intr-o situatie limita te gandesti mai intai la viata ta si mai apoi sau deloc la viata celorlalti. Si ca sa-ti raspund, as refuza sau accepta, depinde! Chiar mi s-a parut putin ciudat cum toti de pe TPU au sarit sa spuna ca nu ar apasa...nu se stie niciodata. Daca sa zicem ai nevoie urgenta de banii astia, daca propriul copil are nevoie de asemenea suma de bani voi ca parinti chiar l-ati alunga pe asta? Sincer, inainte sa spuneti ceva va ganditi la toate posibilitatile? Voi spuneti ca e pacat...da e un pacat sa ai bani si sa fi atat de avar incat sa apesi pe buton pentru si mai multi bani, dar mai e pacat cand nu ai de ales?

| Simonamee a răspuns (pentru dragutzairina):

Chiar mi s-a parut putin ciudat cum toti de pe TPU au sarit sa spuna ca nu ar apasa...nu se stie niciodata. Daca sa zicem ai nevoie urgenta de banii astia, daca propriul copil are nevoie de asemenea suma de bani voi ca parinti chiar l-ati alunga pe asta? Sincer, inainte sa spuneti ceva va ganditi la toate posibilitatile? Voi spuneti ca e pacat...da e un pacat sa ai bani si sa fi atat de avar incat sa apesi pe buton pentru si mai multi bani, dar mai e pacat cand nu ai de ales?

| ErrorFound a răspuns:

L-as apasa de vreo 5 miliarde de ori. Un sfert din banii primiti ii voi dona cercetatorilor din diverse domenii(aero-nautic/constructii/medicina/NASA.), alt sfert ii voi aloca NUMAI pentru a se gasi o solutie pentru a deveni nemuritor, alt sfert pentru a-mi construi o vila cu teren de cateva sute de kilometri patrati si celalalt sfert pentru a ma intretine pe mine, familia, business-ul(poate ca la un moment dat, banii se vor termina), "locuinta"(vreau sa spun orasul meu) si alte lucruri.
I'm notorious, right? laughing

| ReBelle22 a răspuns:

Orice om intreg la cap ar apasa pe buton, fara sa dea doi bani pe moartea unei persoane pe care nu o cunoaste.

| Kaℓi a răspuns:

Welcome back! big grin

Naiba stie ce as face... nu se poate doar "atinge" un pic butonul ala, asa, de vreo 100-200.000 de dolari? cat sa-si rupa ala un picior, o mana ceva... ca mie mi-ar ajunge!

| Exilee a răspuns:

Refuz in a apasa butonul big grin

| Creeper2000 a răspuns:

Paaaai,depinde:mi s-a spus inainte sa apas butonul care sunt riscurile? Eventual, as da cutia dusmanului meu! Va fi bucuros, dar nu mult timp...

| Tequilaaaaaa a răspuns:

As apasa odata butonu. laughing

| AnonimKidd a răspuns:

Nu as apasa. Acum depinde de fire. Mereu vor exista si oameni fara constinta, dar eu daca as stii ca am omorat o persoana pentru un milion de dolari m-as tot gandi : oare pe cine am omorat? oare chiar am omorat pe cineva? Si tot felul de intrebari fara raspuns. Decat sa caut raspunsuri zi si noapte la intrebarile astea nu as apasa butonul.Mai bine sa fiu sarac pe Pamant si sa ajung in Rai decat sa fiu bogat pe Pamant pentru nu se stie cati ani (1, 2, 50... ) si sa ajung in Iad pentru ca am omorat un om.

| Musique a răspuns:

N-ar fi, pentru că am o conștiință care, cu toți banii din lume nu ar putea-o "vindeca".
În schimb aș aceepta să mor eu, dar să le rămână alor mei acei bani.

O zi frumoasă!

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Ca lumea, filmul! Mi-a placut la maxim!

| aDEeLAa a răspuns:

As apasa pana m-as plictisii...

| MadRaven a răspuns:

Bună,
Eu nu aş apăsa, indiferent de situaţia mea financiară nu aş putea lua viaţa cuiva intenţionat.
Tu ce ai face?
Numai bine!

| SanduVictor a răspuns:

Nu il apas o viata=infinit bani deci mai bine tu decizi

| Medema a răspuns:

I-as rupe capu celui care imi da cutia

| Hevnoraak a răspuns:

Apas de 100 de ori sau până mă plicitsesc.
Orice om ar face la fel. Dacă eu vin şi vă pun o valiză cu bani reali proaspăt printaţi o să vă schimbaţi tonul instant şi brusc o să uitaţi de omul care moare.E natura umană nu vă ascundeţi de ea.

| Mădă0611 a răspuns:

As apasa butonul, sigur si altii l-ar apasa, asa ca daca scap raman cu banii, daca nu, perfect, oricum n-o sa mai am nevoie de nimic.

| Purgatoriu a răspuns (pentru Criistyanna):

*Doar laughing. rolling eyes

| Purgatoriu a răspuns:

Inainte de a imi spune varianta vreau sa precizez: cat egoism. Nu ma asteptam ca majoritatea user-ilor sa spuna ca ar apasa pe buton. Probabil ca intr-adevar ne transformam in ceva mult mai rau, ne pierdem umanitatea, compasiunea.
As apasa doar o data pe buton. Apoi m-as revansa facand acte de caritate...

| Criistyanna a răspuns (pentru Purgatoriu):

tongue

| dogslover a răspuns:

Nu l-as apasa. Viata unui om nu se masoara in bani. Daca ai fi tu in locul celui care trebuie sa moara pentru a da cuiva un milion de dolari?

| AddyTakaBlack a răspuns:

As pune un lacat la cutie sa nu o deschida nimeni

| Neverwas a răspuns:

Sincer, nu ştiu.
Şi cred că nimeni nu ştie cu adevărat ce-ar face într-o astfel de situaţie.

| theallamericanrejects a răspuns (pentru Neverwas):

Corect!

| Northern a răspuns:

E greu să-ți imaginezi o astfel de situație.Mai mult decât atât, e imposibil să descrii în cuvinte modul în care ai accepta sau nu.Nimeni nu știe.Nimeni nu va trece prin așa ceva, nimeni nu a trecut prin așa ceva.Ce bine că nu există The Box!

| Th3Unknown a răspuns (pentru Hevnoraak):

Esti batut in cap rau de tot. Societate infecta. Va lasati manipulati de puterea banului.