| As_2479 a întrebat:

Ce credeti voi despre persoanele invidioase? Care este motivul pentru care sunt invidiosi?

8 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

Dupa parerea mea, sunt cei mai nefericiti oameni.Niciodata multumiti cu ce au, totdeauna parandu-li-se ca altii au mai mult, mai frumos, mai bine. Exista undeva in "Metamorfozele" lui Ovidiu, o imagine sugestiva a Invidiei insasi:"Are fata palida.Trupul slab ca un schelet.Privirea niciodata dreapta. Pieptul si-l racoreste cu fiere.Limba ii inoata in venin.Intaratata de griji veghetoare, nu poate dormi niciodata.Vede cu ciuda bucuriile oamenilor si se invenineaza vazandu-le. Mistuie si se mistuie totodata, chinuindu-se pe sine cu chinul pe care-l pricinuieste."
Vezi deci ca invidiosul e un nefericit ce starneste mila, mai degraba decat dispret.Numai bine.

| Silvia a răspuns:

Sunt invidiosi pentru ca vad la altii ce si-ar dorii sa fie la ei.

| baru a răspuns:

Acea nu sunt oameni impliniti Au o problema majora care-i macina si nu pot spune si nici nu se poate remedia

| juniper a răspuns:

Pentru ca ei nu suporta sa vada ca ai ceva ce ei nu au si de asta unii sunt rautaciosi.

| viatadecacatt a răspuns:

Sunt invidiosi pentru ca ei nu au ce ai tu sau nu ies cu cine iesi tu.
C as putea sa cred.cateodata si eu sunt invidioasa depinde din ce motiv, insa nu trec la razbunare sau ceva impotriva persoanei pe care sunt invidioasa, o sa imi treaca.

| LuS[z] a răspuns:

Invidiaza pentru ca nu pot fi ca persoana respectiva pentru ca nu au ce are ea, pentru ca nu sunt la fel de populari, bogati, frumosi etc.

| dany4 a răspuns:

Sunt invidiosi pentru ca ei nu au ce ai tu sau ei nu au ce avem noi, nu merita luati in seama, de fapt poate chiar te apreciaza doar ca ii doare sa recunoasca

| acris a răspuns:

Pey persoanele care sunt invidioase sunt asa pentru ca ele ori nu pot avea o situatie materiala mai buna si sunt invidiosi pe cei care au haine mai frumoase sau nu stiu invidia asta vine din interior cand vede ca altul poate si el nu sau nu vrea sau poate ca au avut o copilarie mai nefericita dar cred ca se inrudeste cu cei rautaciosi