| Gheorghe_Livia_1990 a întrebat:

Ce descoperiri mari stiti despre asia

Răspuns Câştigător
| pastru009 a răspuns:

Buna.Uite aici un exemplu de referat:
Continentul asiatic este inconjurat in cea mai mare parte de ape: Oceanul Arctic (in Nord), Oceanul Pacific (in Est) si Oceanul Indian (in Sud). In partea central-vestica este limitat indirect de Oceanul Atlantic, prin intermediul a doua mari ale acestuia: Marea Neagra si Marea Mediterana. In acest fel, Asia este singurul continent care are ca vecini toate oceanele planetei.
Punctele extreme:
-in nord: Capul Celiuskin, din peninsula siberiana Taimir(77o43’ latitudine nordica);
-in sud, Capul Piai (sau Buius), din peninsula Malacca (1o16’ latitudine nordica);
-in est, Capul Dejnev, din peninsula Ciukota, Rusia (169o40’ longitudine vestica);
-in vest, Capul Baba, din peninsula Asia Mica, in Turcia (26o04’ longitudine estica).
Asia este cel mai mare continent din cele sapte continente ale lumi. Fara insulele care inconjoara Asia masoara 44.936.000 km sau aproape o treime din uscatul Pamantului.
Asia este cel mai populat continent, aici traind peste 3, 5 miliarde de locuitori.Acestia, dupa origine, se disting in mai multe rase:mongoloida: mongolii, chinezii, coreenii, japonezii, precum si popoarele din Peninsula Indochina, vestul Asiei Centrale si altele; euroasiatica: indienii, pakistanezii, iranienii, tadjicii, rusii, semitii.
Asia se inscrie intre continentele care isi mentin un spor natural insemnat. Acest fenomen se explica ca, desi natalitatea s-a mai redus, mortalitatea a scazut foarte mult.
Sper ca este de ajuns.Si o zi placuta.

1 răspuns:
| greyhound a răspuns:

Uhm, e un continent