| Lavinia57 a întrebat:

Ce fel de chitara este mai buna?

1 răspuns:
| GregHouse a răspuns:

E o intrebare buna.
In primul rand, daca nu stii, chitarele sunt, in genere, acustice, clasice si electrice. Exista si electro-acustice. Altii vor da alte clasificari. Nu asta conteaza.
Chitara clasica are corzi de nylon. Este buna pentru interior, are un sunet dulce, dar slab amplificat. De asemenea, gatul este mai lat si daca ai mana mica, unele acorduri pot fi greu de realizat.
Chitara acustica este cea mai populara. Are corzi de metal (da, la inceput doare, dar pe urma e foarte fain). Sunetul este in general mai metalic, avand posibilitatea sa ajungi la un sound rock, lucru destul de imposibil la clasica. Gatul ei este mai subtire si este usor sa faci acordurile, insa poate aparea problema inaltimii corzilor. Dar asta conteaza mai putin, deoarece in general pe electrica se canta mai sus de fretul 12.
Chitara electro-acustica este o varianta interesanta. Are incorporat un amplificator si un acordor, precum si volum si bass ajustabil. Chitara E-acustica poate fi folosita si fara amplificare, dar e putin mai sensibila. Nu ca cele de dinainte n-ar fi. Se poate folosi si amplificator, dar asta mai mult pentru spectacole. In casa nu vei avea nevoie.
Chitarele electrice sunt magice. Vibratia corzilor este preluata de niste doze electromagnetice (2 sau 3) si este transformata in impuls electric, pe care amplificatorul il va converti in sunet. Ele functioneaza pe moduri (clean, metal etc.) in functie de ce doresti sa canti. Este usor sa canti la ele pentru ca un trebuie sa apesi tare pe corzi, cum este cazul la chitarele de mai sus.
Alegi ce crezi ca e bine. Preturi? O chitara acustica buna gasesti pana-n 5-6 milioane. Ia-ti set, cu husa, acordor si toate alea. Pe urma, dupa ce mai prinzi gustul si vezi ce-ai vrea, strange bani si ea ceva smecher.
Mult succes!