| aristicaaole a întrebat:

Ce înseamnă expresia a da cu pixul?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Este expresia unui om fara prea multa carte, un fel de jargon (vocabular de mahala), care se refera la "a scrie", a rezolva ceva prin scris cu pixul sau orice alt obiect de scriere (creion, stilou, carioca).

| Simpatic a răspuns:

Este un termen din argou nu jargon in cel mai rau caz, argoul pe scurt poate fi definit ca fiind un limbaj al lumii interlope, al golanilor

a da cu pixul poate insemna deci ceva in limbajul lor si este in functie de context

nu cunosc aceasta expresie "a da cu pixul" daca aceasta este folosita intr-un limbaj de strada! stiu ca in limbaj de strada pix mai inseamna si penis

daca ne gandim in sensul pur al limbii romane, a da cu pixul face referire la a scrie, desi cred ca e vorba de alt context termenul din intrebarea ta

| Dragobeta a răspuns:

A scris ceva fara valoare.
__
Nimic documentat, nu poate fi folosit ca proba, etc.