| kramer a întrebat:

Ce inseamna limba pentru noi? Ce semnificatie are limba pentru noi?

9 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Limba te ajuta sa comunici, sa gandesti, sa-ti traiesti bucuriile si necazurile, sa te imbogatesti sufleteste.Limba iti da o identitate si sentimentul unei apartenente.

| cheloo74 a răspuns:

Limba este organul care uneori face legatura intre marul lui Adam si parul lui madam.

| sw33t13ang3l a răspuns:

Stai, stai! Care limba? Limba sau limba romana?
Daca limba...pai...pentru un french kiss chiar ai nevoie de ea!:]
Si daca e de fapt limba romana...Pai...nu stiu... daca acum n-as stii lb. romana n-as putea sa vorbesc cu voi decat intr-o alta limba poate...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca nu te referi la organul care te ajuta sa articulezi cuvintele! Probabil te -ai gandit la sistemul de comunicare...limba e un cod, care te ajuta sa-ti exprimi sentimentele, trairile, dorintele! Ea ofera posibilitatea de a comunica, de a te face inteles si de a intelege...cu o conditie, ca acest cod sa fie comun! Caci altfel....comunici degeaba!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Limba pe care o vorbim? - mod de exprimare pe langa mimica si gestica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ahaaa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca nai avea limba ai vb prin semne

| complicatdesimplu a răspuns:

Limba ar putea semnifica essenta noastra ca natie, apogeul evolutiei limbii vorbite din tara noastra de origine. Limba mai este si o modalitate de comunicare intre diferite natiuni si locuri, fiecare limba fiind reprezentantul fiecarei evolutii in diferitele parti ale lumii. Odata, demult, toti oamenii vorbeau aceeasi limba, dar cand Dumnezeu a vazut ca se apucasera de construit turnul Babel le-a amestecat limbile sa nu se mai poata intelege intre ei iar in felul asta s-au separat oamenii in multe natii in facut. de limba.( daca ai de facut un referat mai bine dai citat direct de la sursa ). Simplu. Complicat de Simplu.

| kramer explică:

Ma refeream ce inseamna limba nu numai pentru noi romanii pentru toti oamenii de pe planeta adica limba engleza limba franceza limba chineza... etc...ca vorbire