| Afãrinツ a întrebat:

Ce părere aveți despre legalizarea căsătoriei între cuplurile de același sex?
Ce ar însemna pentru voi legalizarea acesteia în România?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Ar demonstra ca poporul roman este unul tolerant si ar reprezenta intrarea in normalitate. Nu ar mai exista persoane discriminate cel putin pentru orientarea lor sexuala. Cea mai importanta schimbare a poporului roman se intampla atunci cand vor intelege cu totii ca fiecare om este liber sa isi aleaga propriul mod de viata.Nu exista nimic mai de pret decat libertatea. De aceea ar fi bine ca fiecare sa inteleaga ca este interzis sa interzici.

21 răspunsuri:
| baru a răspuns:

Se va schimba omenirea, societatea...nu stiu daca suntem pregatiti.

| lpavel a răspuns:

Ce parere am? E cea mai mare prostie ce se putea nascoci! Tampenie mai mare nu s-a auzit, dar se pare ca de acum se va auzi...

| OldSoul a răspuns:

Nu am nimic impotriva, toti au dreptul sa fie fericiti...
Nu m-ar deranja cu nimic legalizarea acesteia in Romania cu atat mai mult ca nu cred ca vor fi multe astfel de cupluri.

| raMLesS a răspuns:

S-ar da ţara peste cap dacă ar permite aşa ceva, e o mare tâmpenie.

| Afãrinツ explică (pentru raMLesS):

Românii nu sunt pregătiți pentru legalizarea acestui lucru (încă).
Tâmpenie nu e.
S-ar face un bine tuturor.
Copiii din orfelinate sunt dați afară la 18 ani, dacă nu cumva și la 15. Așa, cu cuplurile de homosexuali sau lesbiene, măcar s-ar diminua numărul aparițiilor de cerșetori în România și copiii ar putea avea o casă și o familie.

| Sociopat a răspuns:

Mai multi copii vor fi adoptati. E un lucru bun.
Nu m-ar afecta cu nimic faptul ca un/o tip/a s-ar putea casatori cu un/o alt/a tip/a.

| Afãrinツ explică (pentru Sociopat):

Da, există multe avantaje.
Acest avantaj este cel mai important, pe lângă acordarea tuturor dreptul de a-şi declara dragostea oficial, în acte.

| IonutCG90 a răspuns:

Sfârșitul lumii.

| Afãrinツ explică (pentru IonutCG90):

Și prostia celor ca tine care tot ce știu să facă e să discrimineze.

Răspuns utilizator avertizat
| Afãrinツ explică:

Îndrăznesc să întreb:
Ce v-au făcut acești oameni vouă?

Discriminarea este o dovadă a prostiei, îmi provoacă repulsie.

| veryhonest a răspuns:

Oamenii de obicei se cupleaza cu alti oameni. Faptul ca doar o femeie si un barbat au voie sa faca asta, este o conceptie gresita, nascuta din stramosi si, bineinteles, transmisa pana in ziua de azi. Si repet, e doar o conceptie.
Daca s-ar legaliza in Romania, si nu doar aici, aproape toata populatia ar da dovada de o mentalitate evoluata.

| 4cidr41n a răspuns:

Daca nu esti gay atunci evident nu te-ar afecta cu nimic pentru ca deja te bucuri de privilegiul de a te casatori cu partenerul/partenera ta si de toate beneficiile asociate.

Daca esti gay/lesbi in schimb atunci mariajul va fi egal in fata legii indiferent de sex, statul nu va mai incerca sa dicteze cu cine ai voie sau nu ai voie sa iti petreci viata si ai avea aceleasi beneficii (gen credite, mostenire, etc.)

Din punctul meu de vedere nu vad sa se intample prea curand pentru ca in ciuda ironiei ca e nevoie de un sot/sotie de a produce un copil gay sau transgender, romanii nu sunt prea pasatori de asta.

Chiar daca propriul copil ar putea fi gay. Probabil ca sa gandesc ca daca sunt 90% sanse sa fie straight atunci asta e un pariu bun iar daca e gay atunci doar il dezmostenim, demonizam, ii facem viata un cosmar in principiu.

Mie unul nu mi-se pare deplasat ca ei sa primeasca acelasi nivel de demnitate in fata legii. Daca imi poti da un exemplu mai bun de o uniune mai importanta decat casatoria care sa intruchipeze idealuri precum iubire, fidelitate, devotament, sacrificiu si familie atunci ascult.

| deea1155 a răspuns:

Hmm o sa fie foarte interesant de urmarit pozitia BORwinking. In Romania legalizarea va fi acceptata cu mici vociferari, asa cum suntem obisnuiti discutam la colt de strada si cam atat. Avem parade gay in Romania si nu prea am vazut sa fie marcate de ostilitati din partea noastra. Si in plus Romania tara in care minoritatile au majoritatea...

| Snitel03 a răspuns:

Ma mut din tara daca se legalizeaza

| Afãrinツ explică (pentru Snitel03):

Comentariul ăsta e cea mai mare tâmpenie pe care am citit-o vreodată.
Te muți din țară doar pentru că două persoane au brusc dreptul de a-și declara dragostea, a întemeia o familie și a adopta copii, în loc ca aceștia să fie dați afară din orfelinate și a începe să cerșească?
Legalizarea acestui lucru ar face un bine tuturor. Mai ales orfanilor care au nevoie de atenție și iubire, ca orice alt copil.

| Snitel03 a răspuns (pentru Afãrinツ):

Sa adopte copii? Cum sa creasca copilul ala cu 2 parinti de acelasi sex? Asta e o absurditate, si el copiaza ce vede, crede ca e normal daca parintii lui fac asta si devine ca ei.
Unde va ajunge lumea in felul asta?!

| Afãrinツ explică (pentru Snitel03):

Un copil nu e gay pentru că așa sunt părinții.
E gay pentru că pur și simplu îl atrag persoanele de același sex ca el.