| Cavani1999 a întrebat:

Ce părere aveți despre oameni din Romania? Mie mi se par superficiali și lipsiti de empatie. Voi cum îi vedeti?

7 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Despre oameni din Romania?
18 milioane de oameni? De la 1 an la 80 de ani? Sau cele câteva persoane din jurul tău? Ai avut ocazia să îi compari cu oamenii din alte țări. ca să tragi concluzia că cei de aici sunt așa?

| OldSoul a răspuns:

Probabil e asa cum spui tu.
Desi in general, prefer sa nu generalizez pe astfel de teme.
Parca "e mai bine sa sper la bine" decat sa vad doar partea negativa, chiar daca ea exista.

| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

Superficial = Care tratează problemele fără să le adâncească, care trece ușor peste lucruri; lipsit de adâncime. (DEX)
Sigur nu te regăsești și tu aici?
Pentru că e superficial să cataloghezi o întreagă populație cu o caracteristică foarte specifică. Este ca și cum ai spune că toți italienii sunt guralivi și bârfitori.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu am o părere buna despre Români,sunt prea bârfitori, infecți la caracter, hoți și inculți, agramați! Nu sunt toți așa, dar eu sunt scârbit de Români și Rromi, spre binele planetei ar fi bine daca ar fi rași de pe fata pământului. Și pe dincolo nu mai prostii fac și crime, înșelătorii.
Am aflat că 2 Rromi au compus imnul României, Anton Pann și Andrei Mureșanu, amândoi sunt etnici, nici nu e de mirare de ce sunt atâția manelisti infecți in tara asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Moldovenii sunt mai răbdători

| user0010 a răspuns:

Lipsiți de empatie nu. Superficiali, unii dintre ei. Când te referi la oamenii din țara asta că sunt lipsiți de empatie, superficiali, sau cum le-ai mai zice tu, nu uita că și tu ești cetățean al țării ăsteia. Deci tot în aceeași oală ești băgat. Asta înseamnă că tu ești lipsit de empatie?

| Eriii a răspuns:

Cam asa mi se par și mie majoritatea, deși sunt și exceptii. Mi se par si penibili pentru că mulți încearcă să se dea mari cu mașini sau mai știu eu ce și e pur și simplu ridicol, nu e ca și cum îți da mai mult creier să ai masini sau cevastraight face mi se pare și puțin trist. Si am observat ca foarte putini chiar au gusturi (in muzica, haine, carti) și că foarte mulți sunt din ce în ce mai prosti, parerea mea. Pur Și simplu li Să făcut lene tuturor să învețe, cred. :^