| anonim_4396 a întrebat:

Ce părere aveți despre persoanele inteligente dar tăcute? Sau despre oamenii tacuti care nu sunt neapărat inteligenți? Sunt oamenii tacuti cei mai periculoși asa cum se spune?

46 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Sunt tăcuti in sensul ca nu au subiecte comune cu cei din jurul lor sau nu agreeaza persoanele din jurul lor. Nu cred ca pot fi periculosi daca sunt tacuti.
Fiind tacuti, alte persoane nu le pot descoperi anumite puncte slabe sau chiar puternice, pentru ai putea judeca.

| anonim_4396 explică (pentru darrio2007):

"Fiind tacuti, alte persoane nu le pot descoperi anumite puncte slabe sau chiar puternice, pentru ai putea judeca." - ăștia deja sunt mega tacuti

| anonim_4396 explică (pentru darrio2007):

Poate fi vorba de o patologie când ești asa de tăcut de nu te poate descoperi omul nicicum, sau sa fi foarte anxios, sau schizoid

| AloneMan2427 a răspuns (pentru anonim_4396):

Tăcerea este elementul în care toate lucrurile mari se formează și se adună, pentru ca în cele din urmă să răsară împlinite și mărețe la marea lumină a vieții pe care o au s-o stăpânească

| AloneMan2427 a răspuns (pentru anonim_4396):

Darul vorbirii este nimic, în comparaţie cu arta tăcerii

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. Că sunt tăcute. 2. Că sunt tăcuți. 3. Nu sunt.

| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Da,poți da de unu care e foarte vorbaret și psihopat, asa este, nu e o regula. Cunosc cazuribig grin

| gemeni6226 a răspuns:

Eu in viata mea am avut de-a face cu doua feluri de oameni tacuti, primul tip de om tacut este acela care tace pentru ca il nemultumesc foarte multe lucruri din jurul sau dar vai cand deschide gura ca atunci explodeaza tot ceea ce a acumulat in interior, al doilea tip de om ce am cunoscut este tipul de om care tace ca nu prea are ce sa zica este omul care nu prea citeste nu prea are multe in cap sau a fost inhibat o viata intreaga sa-si spuna parerea de oamenii din jur care il considerau prost.

| gemeni6226 a răspuns (pentru gemeni6226):

Dar mai exista din fericire nu prea des omul care nu vorbeste deoarece are o trauma psihica deosebit de grea.Acest tip nu am intilnit dar am vazut in filme psihologice.

| anonim_4396 explică (pentru gemeni6226):

Este real, nu doar în filme, cazuri reale din păcate.
Eu sunt tăcut de ex din cauza depresiei care este imposibil de vindecat, orice tratament as lua se manifesta la fel, trece reapare la nesfârșit, depresie recurenta.

| anonim_4396 explică (pentru gemeni6226):

Oamenii tacuti sunt considerați de multe ori prosti. Cum ar putea un om tăcut sa fie ca unul extravertit? Sau nu este posibil asa ceva? happy

| gemeni6226 a răspuns (pentru anonim_4396):

Imi pare foarte ciudat ca esti depresiv deoarece tin minte de anul trecut sau acus 2 ani cand ai postat poza ta aici areti minunat.Da stiu ca exista si cazuri reale caci filmele sunt ispirate din realitate. Poate zic o prostie, poate nu dar sa stii ca munca fizica ajuta extrem de mult la vindecarea depresiei.Ai incercat sa sapi zilnic 8 ore timp de o saptamana? Sau alta munca fizica?

| gemeni6226 a răspuns (pentru anonim_4396):

Scuze acum am citit intr-un alt raspuns de-al tau ca mama ta a murit.Din suflet sincere condoleante dar sa stii ca ea este intr-un loc minunat si stie tot despre tine si nu poate fi fericita pana nu te vede si pe tine ca ai reusit sa gasesti un tel in viata.Ce ar fi sa crezi ca ea exista linga tine cu sufletul? Moartea exista doar pentru corp, dar sufletul nu moare! Ba din contra e mai viu decat in viata asta pribeaga.Ai putea prin meditatie sa ii comunici gindurile sunt sigura ca ti-ar raspunde sau prin vis sau prin alte semne ca ea exista doar in alta forma.Viata asta e scurta foarte scurta fata de timpul atemporal care ne asteapta dincolo.Si unde nu exista nici moarte nici durere nici ura doar iubire.

| anonim_4396 explică (pentru gemeni6226):

Nu,dar o sa îmi caut de munca.
Sunteți stimata doamna din Satu Mare?hee hee nu are legătură depresia cu aspectul fizic, este ceva de care sunt conștient ca o sa scap doar închid ochii,cunosc foarte bine mecanismele, cum se manifesta, e imposibil de controlat, sunt norocos ca nu e permanent starea respectiva, dispare, revine, dispare, la nesfârșit. Munca fizica o poate ameliora, dar nu mai dacă lucrez într-un mediu cu oameni frumoși, dar de vindecat sub nici o forma, mă lupt de foarte mulți ani cu asa ceva.

| anonim_4396 explică (pentru gemeni6226):

Nu are lagutura cu moartea mamei, mam împăcat cu ideea că e mai ok unde e decât cu problemele pe care le avea.
Depresia te rupe, iar eu o am de foarte mulți ani, când aveam ambii părinți în viata happy
Va mulțumesc frumos pentru răspunsurile frumoase oferite happy

| gemeni6226 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da,sunt de acolo, si fata mea a avut tendinte depresive dar ea legata de aspectul ei exterior dar a trecut la o stiinta filozofica sugerata de niste profesori universitari si de cand a imbinat credinta crestina cu taoismul e pe cale de vindecare si intr-un an s-a schimbat enorm in folosul ei.Eu personal cred ca yoga ajuta cel mai mult eu am avut probleme mari in casnicie si pe vremea aceea am apelat la yoga.Nu degeaba vechii latini spuneau ca cea mai mare forta este autostapinirea dar asa si este.Sini imperare maximum imperium erat. Daca omul reuseste sa-si invinga propriile slabiciuni(caci cine nu are?)atunci se simte cel mai puternic.

| gemeni6226 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu de multe ori in viata am preferat sa tac daca am fost intr-un mediu unde oamenii erau sub nivelul meu.Ce sa vorbesti cu niste oameni limitati? Care oricum nici pe departe nu te-ar intelege si fiind peste puterea lor de intelegere a ceea ce sti tu numai ar ride de tine.Asa se manifesta oamenii limitati cand dau de o inteligenta superioara.Si atunci mai bine nu am zis nimic.Si acum mai bine prefer sa ma izolez decat sa am de-a face cu astfel de oameni dar imi ntretin sufletul prin meditatii si vizionari de filme placute plus plimbare in aer liber macar o ora.

| anonim_4396 explică (pentru gemeni6226):

2-3 ani au trecut si nici acum.nu a-ți uitat rolling on the floor eram puțin tinerel în poza aia happy
Da,depresia se poate declansa și din cauza asta, dar nu a avut depresie din aia din care nu mai poți sa te dai jos din pat cu lunilelaughing nu toate depresiile se manifesta la fel, a ei pare relativ serioasa. Dumnevoastră sunteți inteligenta, și, sunt sigur ca vi se aseamănă. Nu știu la ce va referiți, dar mă gândesc că va referiți la aspectul fizic. E nevoie de susținere, când nu ai din partea nimănui e foarte greu, în majoritatea cazurilor se ajunge la suicid. Ea e norocoasa ca va are pe dumneavoastră, o doamna foarte educata! Poza aia o cautam și eu, și nu am găsit-olaughing nu știam ca va avea un impact asa mare happy oricum nu mai arat ca în poza aia.

| gemeni6226 a răspuns (pentru anonim_4396):

Multumesc foarte frumos pentru raspuns si pentru apreciere iti doresc din tot sufletul sa te vindeci de depresie.

| SingleForOne a răspuns:

Nu, 90-98% dintre acestia isi vad de treaba lor, de pe o zi pe alta, atat. Alții 1% au un business, ceva personal pe care il creste,
si altii 0.5% sunt aceia care au planuri mari (super antreprenori, filosofici, politici, etc), si foarte foarte, extrem de rar, poate 0.5% sa fie putin mai psihopat, sociopat sau alte caractere periculoase, nu doar in gandire, dar sa actioneze cu adevarat, considera toate consecintele, si este pregatit, si poate scapa de consecinte.
Deci, probabilitatea este extrem de mica, ca cineva sa fie "tacut, dar periculos", majoritatea isi vad de viața lor. Dar, daca te referi la nebunia psihologica, nivelul fizic de putere, ambitiile personale care nu au grame de rautate, atunci asta ar fi alta discutie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu sunt periculosi. Si eu prefer sa tac in loc sa fac small-talk. Mai ales acum cand e full de conspiratii de doi lei si foarte multi idioti care tin neaparat sa-ti spuna despre ele. Mai bine par proasta decat sa stau de vorba cu ei.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu ai cunoscut tu tipul acesta de oamenilaughing te asigur ca daca ii cunoșteai nu mai aveai aceeași părerehee hee eu, care sunt un tip tăcut, eram mirar ca sunt alții și mai tăcuți, credeam ca sunt pașnici, civilizați, educați, când în colo s-a dovedit opusul, ei de fapt te analizau, și dacă vorbeai ce nu trebuie te bârfeau, sau cu arma aia te ataca mereu. Nu ai cunoscut multe persoane, nu știu câți ani ani, dar oamenii tacuti sunt foarte periculoși când ii enervezi

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Deci ai raspuns la intrebarea ta si vrei doar sa te certi?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu ma cert cu tine, contrazice-ma,dar eu am umblat cu oameni de toate categoriile, și știu cum sta treaba,eu am văzut de ce sunt în stare, am cunoscut destui oameni, mai multi decât îți închipui majoritatea erau la fel, niște perverși și jigodii, respect pentru cei care sunt educați, liniștiți, sunt destui și de genu, pentru ei am tot respectul. Crede-mă ca nu ai vrea sa vezi cum e o ceartalaughing în ceea ce ma privește, eu doar ti am spus ce oameni am întâlnit eu și ca aparentele înșală happy
Dar, câți ani stimata domnișoară?hee hee

| blairelovesmusic a răspuns:

În alte cazuri, mirosurile fantomă pot apărea din cauza afecțiunilor legate de modul în care creierul înțelege mirosurile.

Acestea includ:

epilepsie sau convulsii
traumatisme la nivelul capului
migrene
boala Parkinson
schizofrenie
depresie
anumite medicamente

Sursa: https://www.romedic.ro/......fi-0P37415

Sau ar putea sa fie sufletul mamei tale. Eu cand intru in anumite incaperi simt acest miros de ars, incaperi in care au stat cadavre, unde oameni ce au fost odata vii petreceau mult timp acolo, unde au copilarit etc.

| RaduRobertRO a răspuns:

Depinde cand este tacut. Daca nu are nimic de spus, mai bine tace. Problema e cu cei care vorbesc prea mult, nu degeaba se spune ca tacerea e de aur.

| HUAWEHUAWE a răspuns:

Tac si fac, daca tot au tacut...iti spun tie cateva vorbeste si continua ceea ce fac..intelegi? doar nu vrei sa-ti povesteasca tot ce au gandit?
Eu cred ca tu ii iei de prosti ca iti spun atatea si nu mai intelegi riscul care e acelasi ca atunci cand tac si incep faptele

| MyNameisEduard a răspuns:

Nu sunt periculoși, fie sunt timizi fie nu au nimic de spus.

| ADK2 a răspuns:

Salut.

Nu toate persoanele care tac sunt inteligente, unii ori au văzut prea multe și preferă să-și vadă de treaba lor ori sunt prea proști ca să mai zică ceva. De regulă un om prea tăcut poate fi un pic periculos, deoarece în comparație cu un unul vorbăreț nu prea știi la ce să te aștepți. Ăla care vorbește îi știi oarecum defectele, dar ăla care tace poate ascunde multe și să zică sau facă lucruri care nici nu te așteptai, oricât de mult îl cunoșteai. Eu m-am cam lămurit cu câțiva din oamenii ăștia tăcuți care au avut colți când nu le convenea ceva și i-am auzit cam pentru prima dată la un conflict, în rest abia de vorbeau ceva. Cei vorbăreți sincer rareori am avut conflicte cu ei și majoritatea din ăștia care toată ziua vorbeau, culmea, nici nu prea erau oameni de scandal. Nici nu mi-a venit să cred cu unii din ei cât erau de "vorbăreți" au putut deveni la un scandal și cât puteau jignii și umilii fără oprire, când eram gata să jur că ei sunt așa absolut tot timpul. Și eu sunt de fel mai vorbăreț, dar încerc să nu plictisesc oamenii cu subiectele mele sau pe tema discuției, mi-a zis și soția că mai bine așa decât prea tăcut și ciudat că nu are de ce să-i fie frică de un om care vorbește mai mult că nu prea are ce ascunde. big grin

| anonim_4396 explică (pentru ADK2):

Ai dreptate. Am cunoscut si eu de ăștia mai tăcut decât mine, și eu sunt tăcut, dar aia erau letal de tacuti si am avut numai probleme cu ei, erau foarte periculoși, nu e o regula dar e bine sa fi reticent cu ăștia
Cei mai mari criminali din istorie erau tacuti majoritatea, sunt letali când ii batjocorești si umilești, tac cât tac și apoi fac rău de tot, nu e o regula, totul e relativ, dar eu am avut numai experiente proaste cu astfel de oameni, sunt foarte perverși

| ADK2 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu te contrazic cu nimic, așa am pățit și eu, încă am fost avertizat să termin prietenia cu ei și cineva mi-a arătat și anumite semne faciale mai puțin normale pe unul dintre ei. Apoi ce am pățit cu ăștia, tot așa niște tăcuți și extrem de periculoși la un conflict au dat totul din ei și m-au făcut mai bine să-mi aleg singurătatea dpdv al prietenilor decât să mai am tangențe vreodată cu oricine, dar mai ales unii ca ei, oricum de regulă prietenii nu mi-au adus nimic bun, dar asta a fost, nu mi-a plăcut singurătatea în trecut dar bine că acum am mai rezolvat problema asta...

| anonim_4396 explică (pentru ADK2):

Este bine ca ti-ai găsit un echilibru, si ai scăpat de unele persoane toxice. Nu trebuie sa regreți nimic, totul vine ca o lecție.

| ADK2 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mi-a venit și-mi e și acum greu să cred că respectivii chiar erau și sunt și la ora actuală persoane toxice, nu aș zice chiar foarte, dar destul... m-au mâncat de fund pe la spate destul și e și un Dumnezeu care să confirme că nu le-am greșit chiar cu nimic, sper într-o zi să le arate asta dar prietenia deja au pierdut-o cu mine (care am avut grijă de cele mai multe ori, în limita posibilităților să le fie și lor bine, unul e chiar bogat dar un zgârcit cam mare pentru posibitățile lui, îi intră peste 15.000 lei pe lună în casă și nu vroia să cumpere un spray de 20 lei să-i repar ceva la mașină, a zis cică că îmi ia din banii de transport, auzi nenorocit...).

| AloneMan2427 a răspuns:

Exista persoane care tac fiindca nu au ce spune,altii se izoleaza de restul lumii, altii poti spune ca sunt inteligenti pentru ca vorbesc rar dar cu folos, altii pu si simplu nu au chef sa vorbeasca, altora le place sa asculte.Pot fi multe explicati ale tacerii, depinde de cum alegi tu sa definesti persoana care tace.Se zice ca oamenii tacuti sunt cei mai periculosi fiindca ei au in general ganduri ascunse, dar aceasta vorba nu e neaparat adevarata, cum am spus mai sus coneteaza cum alegi tu sa crezi ca este un om, el pate sa taca pentru-ca asta sau aia, na-i de unde stii, insa sa nu iti faci o idee proasta despre cineva doar pentru-ca tace.Cum spune proverbul,,Nu judeca o carte dupa coperta" si citatul,,Dumnezeu m-a făcut să vorbesc, oamenii m-au făcut să tac",realizam ca tecerea poate ascunde un mister si o suparare mare, sau doar prostielaughing, sau pate fi vorba de cineva care asteapta momentul oportun sa vorbeasca, acela este inteligent, dar cel care da mereu din gura poti spune ca este o galeata spartahappy

| AloneMan2427 a răspuns (pentru AloneMan2427):

Niciodata nu am scris atata...

| anonim_4396 explică (pentru AloneMan2427):

laughing Dacă ai vorbi și cât ai scrie, și când trebuie, cu cine trebuie ( fata) nu mai aveai nicku' asta laughing

| AloneMan2427 a răspuns (pentru anonim_4396):

Bro,eu nu vorbesc cu fetele din clasa mea si tu vrei sa vorbesc cu altele?happy

| anonim_4396 explică (pentru AloneMan2427):

Dacă nu ai anxietate ce te oprește? Oricum e prea târziu, ar fi ciudat acum sa începi sa vorbeștilaughing
Ai trecut printr-o trauma? De ce nu ai curaj sa vb cu ele? Pe aia cu timid nu o poți baga, ca și timiditatea pornește de la munte insecuritati

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Multe *

| AloneMan2427 a răspuns (pentru anonim_4396):

Am impresia ca, cum fetele nu ma bagau in seama si nici eu nu vorbeam cu ele, am ajuns sa pot vorbi normal cu o fata doar pe internet, in realitate daca vorbesc cu una:nu ma pot uita la ea, ma balbai si ma emotionez.SUnt un tip ciudat in ochii lor, cum naiba sa ma duc si sa vorbesc cu o fata di moment ce nici nu vor sa se uite la mine!crying

| anonim_4396 explică (pentru AloneMan2427):

Câți ani ai? Ce nickname ai mai avut? Trebuie tu sa faci primul pas. Dacă e asa grav,mergi la un psiholog,sau iei jumate de xanax, sau faci sport zilnic, ori mergi la sala, sau faci un sport de contact, sau câștigi la loto laughing

| Ady28 a răspuns:

Eu de obicei tac pentru ca imi place sa observ oamenii, sa ii vad in toata splendoarea lor si sa ii analizez ca in cele din urma sa imi dau seama pe cine ma pot baza si pe cine nu, oricum de cele mai multe ori noi avem alte scopuri si ne place sa fie ascunse! Si referitor la razbunari daca tu esti om cu noi si noi o sa fim oameni cu tine! happy

| bojawe a răspuns:

Persoanele tăcute (inteligente sau nu) ascund ceva sau au pățit ceva în viață (de cele mai multe ori).
Oamenii tăcuți nu sunt neapărat cei mai periculoși. În filme, de multe ori persoanele guralive sunt periculoase sau atacă persoana fizic sau verbal.

| anonim_4396 explică (pentru bojawe):

Da tu ești băiat sau fata?

| AloneMan2427 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt baiat, am 14 ani si de cand prima mea prietena a disparut am nicknamu asta,, Alone_man#2427"

| anonim_4396 explică (pentru AloneMan2427):

Mergi la psiholog, la varsta asta problemele nu sunt adânc înrădăcinate în subconștient, mergi cât mai fast, altfel e posibil sa ramai toată viata asa. Măcar 10 sedinte! Ai toata viata înainte, ești doar un copil, nasol era daca aveai 30 și aveai problemele astea. Din păcate psihologul e singurul care te poate salva, sau sa practici un sport care sa îți placa mult, și sa îți aducă orice fel de beneficiu, orice realizare oricât ar fi ea de mica te va ajuta sa ai mai multa confidenta in tine, o sa dezvolți si anxietate și depresie, ești predispus genetic, trebuie sa găsești o soluție, amânarea duce la consecințe serioase, câteodată poate fi prea târziu sa mai schimbi ceva, adică dacă te duci la 30 la psiholog ii va fi foarte greu sa lucreze cu tine, deja în stadiu ala dacă nu se va schimba nimic vei ajunge probabil într-o depresie cronica, nevrotica foarte, foarte greu de vindecat. Eu sunt mai dintr-o bucata și spun lucrurile pe nume chiar dacă uneori doare, eu de fapt dau răspunsuri care te ajuta sa scapi de cauza, ca daca nu o vei elimina vei ajunge la efect, și degeaba, ca,, cauza nu a fost înlăturată! Tu sigur ai problemele astea din cauza mediului