| Lile4ka a întrebat:

Ce parere aveti despre unirea Republicii Moldova(Basarabiei) cu Romania?

34 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu as fi de acord cu asta.Chiar daca sunt romani de ai nostri.Rusia nu va privi cu ochi buni aceasta unire. Avem noi destule greutati. Daca vor sa intre in U.E. sa o faca ca o tara independenta.

| OnuOnulică a răspuns:

Sincer să fiu imi este indiferent.

| OoBunnyoO a răspuns:

Parerea mea este ca nu se vor uni niciodata. Republica Moldova vrea sa se uneasca pentru a primi beneficiile pe care le avem noi ca tara integrata in UE. Probabil ca in momentul in care vor btine aceste beneficii nu vor mai dori sa se uneasca, plus de asta Romania nu cred ca va accepta unirea.

Răspuns utilizator avertizat
| OoBunnyoO a răspuns (pentru Lile4ka):

Despre faptul ca Moldova face pasi spre integrarea europeana? Este adevarat, face pasi, insa pana vor fi cu adevarat integrati in ue, va dura foarte mult timp, evident este mai usoara scurtarea acestora.
Parerea mea este ca Moldova nu va renunta la independenta, ci incearca o anumita alianta, dupa cum spuneam pentru a adera mai repede la UE. Nu este prima data in istorie cand Moldova se perinda pe unde ii este mai bine.
De asemenea, pentru Romania, care o duce asa cum o duce unirea cu Moldova, din punct de vedere financiar ar fi dezastruasa.
Conducatorii vor spune, ceea ce isi doreste populatia sa auda, bineinteles ca vor parea deschisi la idee in fata publicului, iar conducatorii nostri sunt cunoscuti cred ca pentru orice, mai putin pentru respectarea promisiunilor. Deci nu cred ca aceasta unire va avea loc.

Răspuns utilizator avertizat
| OoBunnyoO a răspuns (pentru Lile4ka):

Ba da, dar nu cred ca suficient de mult incat sa aiba o mare greutate. Avantajele economice, banii pusi in buzunar, tin mai mult de cald decat ideea ca am mai adus o inca o tara in plus de care sa avem grija, indiferent de motive. Si mai ales cand noi nu putem sa avem grija nici de noi.
Plus de asta multi dintre moldoveni nici nu vorbesc intre ei in romana, ci in rusa. Unii nici cu romanii nu vorbesc in romana, deci acest sentiment arzator de unire cred ca este mai mult mediatizat, decat prezent.

Răspuns utilizator avertizat
| OoBunnyoO a răspuns (pentru Lile4ka):

Eu am terminat liceul acum cativa ani, momentan sunt la facultate si fac o istorie mai mult segmentata pe zona mea de studiu, iar la facultate profesorul nu si-a exprimat parerea in niciun fel.
Iar cand eram la liceu pentru ca problema nu era actuala si nu imi amintesc ca profesorii sa isi fi exprimat opinia personala despre unire.

| 0x11111051 a răspuns (pentru OoBunnyoO):

In RM, limba oficiala e romana (din noiembrie, 2013). Insa limba de comunicare intre etnii este rusa!

Pe site-uri de socializare din MD sunt multe comentarii cu privire la vorbele nu demult spuse de Basescu, ca el se va ocupa personal de unire: Si uite citeva comentarii:

"Basescu trebu del impuscat ca si pe Ceausescu"
"am fost moldoveni si trebuie sa ramanem moldoveni da nu sa ne dam de pomana lui basescu ori ue, ce ori sa spuie nepotii ca neam vandut TARA, cititi istoria,, REPUBLICEI MOLDOVA,, si o sa vedeti cine am fost, da care vrea unire cu romaniea n-are decat sasi mute traiu dupa Prut."
"Basescu ai sa faci o favoare daca ai sa te prapadesti pe undeva"
"Daca Moldova se uneste cu România putem spune adio la tot si va trebui sa fugim de aici, căci românii iubesc sa fie mai presus de toti.La mine mama a lucrat cindva sub conducerea unui român si de atunci nimănui nu-i doreste un asa conducător.Asa ca daca va trece Moldova cu România vim fi calcati în picioare si asta e minimum ce ne așteaptă cu asa unire."

Acum intelegi? Intelegi ce parere avem despre unire?

Răspuns utilizator avertizat
| 0x11111051 a răspuns (pentru Lile4ka):

я не хочу их оскорблять. Ты сказала что ты из Молдовы, вот поэиому пишу по русский, чтобы только ты и я поняли). Вот сейчас увидишь как они будут переводить с Google Translate, и нифига не будут понять). Удачи тебе.

Răspuns utilizator avertizat
| 0x11111051 a răspuns (pentru Lile4ka):

Aga, spasib) laughing

| OoBunnyoO a răspuns (pentru 0x11111051):

Daca ai fi citit mesajele mele ti-ai fi dat seama ca aveam aceeasi parere, inainte sa imi dai toate citatele gasite pe net referitoare la unire.

| Rakanishuu a răspuns:

Una buna, e aiurea ca sunt 2 state diferite cu aceeasi limba. Chiar daca sunt ei mai ciudati, tot romani sunt.

| 0x11111051 a răspuns:

Ce parere aveti voi... pizdetz in fiecare luna cite o astfel de intrebare, dar voi stiti macar care e parerea lor? Voi credeti ca vor ei unirea? cei de peste Prut? De acolo numai 20% o vreau!

Statul nostru nu doreste unirea! Daca ar dori ar intra in programul de zi al deputatilor. Eu vorbesc despre cei din RM. Plus ca daca ne-am uni ar scadea popularitatea limbii ruse. Dar noua nu ne plac vorbe de genul "salut frate, ce mai faci ma? da bine, frate mersi!''. Asta este tipic voua! La noi altfel se vorbeste!"Zdarova bratan, si mai fashi? Da nimic, tat normal!"

"2 state cu 1 si aceeasi limba trebuie sa se uneasca" - atunci de ce 54 de state care au engleza nu se unesc?

P.S.: Limba oficiala pentru noi intotdeauna va fi moldoveneasca. Fiindca avem dialectul nostru, avem ortografia noastra, dar continuam sa studiem romana, propaganda romana!

| Ben00 a răspuns:

Cred ca este o problema delicata, mai intai ar trebui sa intre in UE. Pe urma ar fi mai simplu, s-ar creea mai putine probleme diplomatice cu Rusia.

Răspuns utilizator avertizat
| CartofiorDulce a răspuns:

Mi-e indiferent.

| Ciggaretto a răspuns:

Una rea.Cum ma moldovenii is jegosi si aia fac si rusa.Nea nu vreau sa se uneasca.

| darrio2007 a răspuns (pentru Ciggaretto):

Chiar ca te caracterizeaza numele.

Răspuns utilizator avertizat
| 0x11111051 a răspuns (pentru Ciggaretto):

Jegos vezi in oglinda pidar de copchil! Ai ceva impotriva la rusa? E o limba foarte frumoasa si o cunosc la perfectie de la 5 ani! Asa ca botul in ghips!

Răspuns utilizator avertizat
| 0x11111051 a răspuns (pentru Lile4ka):

A tebe ne kajetsa shto eto tebe on nazival "jegos" voobshe on nazivali vseh nas.

Asha ca zii luia asta

Răspuns utilizator avertizat
| Ciggaretto a răspuns (pentru 0x11111051):

Ba boule nu vezi ma ca rusa e ca **** si are tot 4 litere

| crisss27 a răspuns:

Parerea mea este ca nu ar trebui sa ne unim acum doar peste cativa ani cand vor invata basarabenii sa fie liberi nu condusi de rusi.

| darrio2007 a răspuns (pentru crisss27):

Raspuns corect.

Răspuns utilizator avertizat
| Toxyku a răspuns:

O parare buna, deoarece Romania devine mai intinsa ( la suprafata ), firmele de harti o sa aiba profit mare...+ ca se vorbeste limba nationala romana... ETC

| darrio2007 a răspuns (pentru Toxyku):

Nu avem problemele noastre? Le mai luam si pe ale lor? Crezi ca Rusia va vedea cu ochi buni? Ai uitat de razboiul transnitrean din `92?

Răspuns utilizator avertizat