| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti? Lumea"virtuala"poate crea dependenta? Daca da de ce?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da! poate da dependenta, deoarece in acea lume totul este pe gustul fiecaruia, perfect si fara stres, dar daca stii sa te opresti este bine, daca nu, stai departe de internet!

5 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Cu siguranta. Fiecare coltisor de lume virtuala creaza dependenta. Asta pentru ca aici ajungi mai usor la rezultate si nu trebuie sa te zbati cum faci in viata. E un fel de calmare, de relaxere in urma stresului cotidian. E la fel ca fumatul. Ai impresia ca iti face bine dar nu e chiar asa daca exagerezi.

| gabitza05 a răspuns:

Buna!

Eu cred ca da deoarece toti copii incepand cu varste tot mai fragede isi petrec foarte mult timp pe internet.Astfel ei uita de lumea ''reala''hee hee

| DianaLostInDreams a răspuns:

Da.Mai ales pentru cei care joaca diferite jocuri online gen counter strike sau gta petrec foarte mult timp in fata calculatorului.

| Doa'Do a răspuns:

Da, poate crea dependenta.Chiar teza mea de la romana a fost despre "lumea virtuala". Mircea Cartarescu - Pururi tanar, infasurat in pixeli. Acolo ai cateva explicatii.De ce poate crea dependenta? Pentru ca suntem atrasi de tot felul de lucruri (programe, messenger, site-uri, jocuri etc.) happy

| dalea a răspuns:

Cel mai bun raspuns ti-l poti da singur daca ai urmarit stirile de ieri: un baiat de 15 ani si-a ucis mama pentru ca nu a platit abonamentul la net.Este un caz foarte tragic care ar trebui sa dea de gandit parintilor, educatorilor si psihologilor. Voi ce parere aveti?