| Mihai_Vlad_1998 a întrebat:

Ce postliceala merita, cea de asistent medical generalist sau de bucatar? Care meserie este mai ceruta si mai bine platita in strainatate?

1 răspuns:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ca asistent medical nu gasesti chiar foarte usor job, si ai de invatat multe.
Ca bucatar ai la fel de multe de invatat, dar daca esti bun, se bat angajatorii pe tine, si castigi de 3-4 ori, fata de o asistenta oarecare.
Concret, cineva din familie plateste un bucatar bun cu mai mult de 1000e, pentru o pensiune, unde restaurantul nu cred ca are capacitatea peste 80-100 persoane.