| Kidooooo a întrebat:

Ce ziceti de agentia Blue Models Agency din Cluj? Eu zic ca e o teapa.

Răspuns Câştigător
| teparimodele a răspuns:

Teapa 100%...Iti spun si cine se ocupa de aceasta firma...Anamaria Feher vezi poza in link: http://www.facebook.com/......http?/ 2207520000.1350640609&type=1&theater - tipa din stanga care acum este blonda si inca o persoana Rognean Laurian Dan link: http://www.facebook.com/......http?/ Deci atentie mare, nu dati curs invitatiilor acestora, aceasta domnisoara a activat anul acesta si la mare, mai precis in Mamaia, unde a dat tepe grase.

44 răspunsuri:
| Kidooooo explică:

Serios? La blue models? Si nu ai platit nimic in plus? de exemplu dupa ce ti-a facut pozele?

| PetruDolhescu a răspuns:

Agenția Blue Model din Cluj se ocupă cu înșelarea oamenilor. Mi-au dat și mie țeapă. Am povestit aici cum m-au prins în plasă: http://www.dolhescu.com/2013/05/blue-models-teapa.html

| AllePikie a răspuns:

Daca am platit cei 50 de lei am semnat si am facut pozele dar nu am mers mai departe la "un nivel mai profesionist" di nu am dat cei 800 de lei, o sa te oblige sa platesti banii daca te mai cheama o data? Sau ramai doar asa? Ca am auzit ca daca te cheama dupa ce ti-ai facut pozele te obliga sa platestii. ii adevarat? Va rog ajutati`ma.

| teparimodele a răspuns:

Si inca ceva fratilor, nu mai puneti botul la tot ce va ofera pe strada niste pusti, care au nici 8 clase, sunt foarte buni in arta oratorica si a vrajelilor de doi bani, va vantura un fluturas pe la nas si va promite ca ajungeti mari vedete. Daca chiar va doriti asta, verificati agentiile de casting reale din orasul vostru, ce naiba, puneti-va mintea la contributie...de ce credeti ca toate aceste agentii sunt ascunse prin tot felul de locatii dubioase, ca sa nu dea de banuit autoritatilor, care oricum nu prea au ce le face deoarece totul este perfect legal, am vazut contracte, asa ca, deschideti ochii!

| brz a răspuns (pentru teparimodele):

Salutare, "teparimodele" se pare ca stii cate ceva despre agentie daca stii cine e in spatele afacerii. Poti da mai multe detalii despre aceasta afacere? Am o cunostinta foarte apropiata care a fost abordata de pustanii aia din piata Mihai Viteazul Cluj si a acceptat sa incheie un contract. Mi s-a parut dubios dupa ce a trebuit sa plateasca aproape 1000 RON pentru ce, nu stiu. As vrea sa faci public mai multe detalii sa stie lumea cu cine au de a face.

| Madalin_4187 a răspuns (pentru brz):

Am fost si eu abordat vinerea asta mi-au zis sa platesc 50 lei si i-am zis ca ma gandesc si revin luni ......este teapa?

| jessssyyyy a răspuns (pentru Madalin_4187):

Nu ştiu ce să zic... şi eu am fost si ma duc in continuare la niste cursuri...

| super87 a răspuns (pentru jessssyyyy):

Si dupa ce termini cursurile primesti macar o hartie ca ai terminat?
Pana acum cum vezi lucrurile?

| teparimodele a răspuns (pentru jessssyyyy):

Mergi la cursuri pentru ce? Sa devii ca ei sau sa devii un model de talie internationala? Iti pierzi vremea!

| teparimodele a răspuns (pentru brz):

Salutare tuturor, revin cu explicatii...100% teapa, profitori de pe urma naivilor care-si doresc sa ajunga peste noapte vedete in reclame, etc. Credeti-ma ca stiu ce vorbesc, am avut o relatie cu cineva care conduce o asemena firma si am vazut multe, am avut acces la toate documentele lor (din pacate nu am facut ceva copii). Tineti minte ca nicio firma serioasa in domeniu nu vine sa racoleze de pe strada, acestia se fac cunoscuti in media, online, evenimente mondene, etc. Am un prieten care este Director la o firma mare din Buc. inteligent as spune, dar nu chiar, iar vara aceasta la Mamaia a fost chiar el tepui de o asemenea firma care l-a asigurat ca firma are contract cu Media Pro si Intact, iar acesta a verificat si nu era adevarat. Atunci a mers la firma si le-a spus sa-i dea banii inapoi pentru a evita un scandal. A primit banii imediat. Asa ca, feriti-va de acesti "talentati oratori". Bafta! Va dau cateva nume care lucreaza in domeniu (ii gasiti pe Facebook):
http://www.facebook.com/alina.neagu.351#!/ana.anamaria.16547?fref=ts
http://www.facebook.com/alina.neagu.351#!/laurian.dan.7
http://www.facebook.com/diaconu.diana.10
http://www.facebook.com/diaconu.diana.10#!/smaranda.vlasin
http://www.facebook.com/diaconu.diana.10#!/ioana.vulpas
http://www.facebook.com/diaconu.diana.10#!/nicolae.andreea.165
http://www.facebook.com/mihasca.doru
http://www.facebook.com/mihasca.doru#!/simona.simo.96199

| teparimodele a răspuns (pentru teparimodele):

Cateva persoane de mai sus si-au dezactivat conturile de pe FB....interesant..au inceput sa le fie frica? Daca sunt oameni onesti, de ce se ascund?

| tictactictac a răspuns (pentru super87):

Ati mai fost la acea agentie sau macar ati facut cursuri?

| tictactictac a răspuns (pentru jessssyyyy):

Ai mai fost la cursuri sau ai facut? sunt serioase?

| Mihaela_Rusu_1979 a răspuns (pentru jessssyyyy):

Buna spune-mi si mie daca te-ai ales cu ceva adica cu ce s-a specificat in contract

| lucianme a răspuns (pentru jessssyyyy):

Si cum au fost? ce parere ai acum, dupa jumatate de an?

| teparimodele a răspuns:

Salutare tuturor, revin cu explicatii...100% teapa, profitori de pe urma naivilor care-si doresc sa ajunga peste noapte vedete in reclame, etc. Credeti-ma ca stiu ce vorbesc, am avut o relatie cu cineva care conduce o asemena firma si am vazut multe, am avut acces la toate documentele lor (din pacate nu am facut ceva copii). Tineti minte ca nicio firma serioasa in domeniu nu vine sa racoleze de pe strada, acestia se fac cunoscuti in media, online, evenimente mondene, etc. Am un prieten care este Director la o firma mare din Buc. inteligent as spune, dar nu chiar, iar vara aceasta la Mamaia a fost chiar el tepui de o asemenea firma care l-a asigurat ca firma are contract cu Media Pro si Intact, iar acesta a verificat si nu era adevarat. Atunci a mers la firma si le-a spus sa-i dea banii inapoi pentru a evita un scandal. A primit banii imediat. Asa ca, feriti-va de acesti "talentati oratori". Bafta!

| teparimodele a răspuns:

Pentru toti cei care au fost pagubiti la Cluj de catre Blue Models Agency, maine 15 Noi protest la sediul de la adresa de mai jos. Haideti sa le dam o lectie teparilor, aveti tupeu si veniti sa protestam, eventual chemam si politia!

http://www.bing.com/......fault.aspx

| danaolly a răspuns (pentru teparimodele):

Am fost si eu abordata luni de aceasta firma, am platit 50 de lei pentru inscriere si urmatoarea zi am mers sa semnez contractul, cu pareri de rau l-am semnat si am platit prima rata de 50 de euro, cand am inceput sa analizez lucrurile mi s-a parut ceva ciudat, dupa care am gasit acest blog pe net, acum nu stiu cum sa procedez((((( am fost la ei si nu au vrut sa-mi intoarca banii si ca sunt nevoita sa platesc toata suma chiar daca nu mai vreau sa continui(adica inca 190 de euro), ma intereseaza daca ar putea sa ma dea in judecata pentru ca nu imi indeplinesc contractul?

| maria930425 a răspuns (pentru danaolly):

Si cand ai platit suma de 50 de lei, ai semnat foaia cu numele si nr de telefon, ca ala nu era contractul, sau? Ca si eu am semnat ceva foaia dar am citi cand am platit 50 de lei, dar nu era contractul. tu ai semnat contractul cand ai platit prima rata de 50 de euro?

| danaolly a răspuns (pentru maria930425):

Deci prima zi am platit 50 de lei pentru inscriere, dar a doua zi am mers cica la interviu unde am si semnat contractul si am platit o parte din suma adica 50 de euro si restul 180 trebuia sa le platesc in rate. Contractu arata ca orice contract de munca normal cu drepturi si oligatii din ambele parti, si este semnat pe perioada de 1 an

| johny19 a răspuns (pentru teparimodele):

Buna, daca mai organizati proteste sa ma chemati si pe mine!
Va sunt alaturi!

| johny19 a răspuns (pentru danaolly):

Danaolly daca aflii ceva despre plata te rog spune-mi si mie, ca maine ar trebui sa platesc cealalta rata...

| Chelaru_Andreea_1988 a răspuns (pentru johny19):

Si pe mine! Oamenii astia inca mai pacalesc lume!

| winston90 a răspuns:

E teapa. Si inca una chiar buna! Am muscat-o si eu. Din fericire am dat "doar" cei 50 de lei de inscriere. Din nefericire 50 de lei pentru mine sunt banii de mancare pe o saptamana. Face, totusi, cineva ceva? Ce putem face sa ii oprim si altii sa nu mai pateasca? Am inregistrat tot ce am vorbit a doua zi cu "directoarea", dar singurele eventuale greseli pe care le-a facut au fost ca mi-a zis "Da' ce? Ti-am luat banii cu forta?", lucru care nu se prea face si faptul ca am fost amenintat cu bataie de unu de acolo in momentul in care i-am facut mincinosi si le-am alungat o alta potentiala victima, si asta chiar se aude bine pe inregistrare.
Deci, inca o data... Ce facem oameni buni? Nu va spun ce as vrea eu sa fac, caci e in afara legii, iar in cadrul legii habar nu am ce pot face.

| johny19 a răspuns (pentru winston90):

Eu sunt alaturi de tine, (in afara legii sau la limita legii). Chiar sunt curios cum le-am putea face sa plateasca. Probabil cumva sa le demascam, sa nu mai aiba posobilitatea de a,, agata,, alte victime. Insa aici si ei pot intra si vedea comentariile...

| winston90 a răspuns (pentru johny19):

Ai pastrat chitanta? Mi-o trimiti scanata, ca eu am aruncat-o odata cu sperantele de recuperare a banilor. Dar m-au contactat cei de la Politie si au nevoie de date legate de firma adyv90 @ yahoo. com E destul deurgent... Trebuie sa le-o trimit prin fax, dar ciuciu chitanta.

| winston90 a răspuns:

A pastrat cineva chitana primita la inscriere? Am fost contactat de Politie dupa ce am depus petitie online, dar deoarece a durat atat pentru ei sa ma contacteze am apucat sa arunc chitanta (ca un bou). Sunteti buni sa o scanati si sa mi-o trimiteti la adyv90@yahoo.com, ca sa ne scapam o data de rahatii astia? Multumesc din suflet.

| ladydaia a răspuns:

Http://www.emaramures.ro/Stiri/Comentariu.aspx?id=192696 aici scrie ca firma blue models cu sediu in cj a fost data in judecata pentru inselatorie

| lucianme a răspuns (pentru ladydaia):

Ce s-a intamplat de atunci? ca suntem in mai si lucreaza de zor.

| ladydaia a răspuns:

Si eu am fost abordata pe strada de un baiat cam ciudatel in zona pietei mihai viteazu, care dorea sa ma faca vedeta laughing)) a devenit atat de insistent si agasant, ca cica sa urc pana sus la firma lor.adica in primul rand abordarea lui a fost nasoala, pe urma cum naiba sa mergi intr-o locatie necunoscuta cu un necunoscut? ganditi inainte de a va lasa pacaliti happy

| elena1983 a răspuns:

Aceeasi prosteala si la Bucuresti in zona magazinului Cocor sub denumirea de Pro Fashion Agency 100% mare teapa feritiva de ei!

| xxxmanuelaxxxblackgirl27 a răspuns:

Este o MARE TEAPA! nici nu stati de vorba cu mapetzii aia de la colt de strada! Va promit multe si in cele din urma va alegeti cu o gramada de bani aruncati si nimic in schimb! NU dati nici macar bani de inscriere..si daca tot ati apucat sa ii dati nu dati si restul.

| Botac_Cadmiel_1997 a răspuns:

Atentie mare la astia! Am fost intentionat in biroul lor si, bineinteles nu cu intentia sa aplic la ei. O vedeam pe doamna cum incerca sa ma acapareze si asa se incrunta incat era clar, prea clar, evident ca isi stia poezia: Colegul meu te-a ales in mod special pe tine, pentru ca esti persoana de care avem nevoie, ai un corp frumos, un par frumos si un caracter care ne lipseste...bla bla...si mi-a zis ca doar azi se pot face inscrierile desi eu il stiu pe tipul ala, sta de multa vreme acolo.i-am raspuns foarte calm: nu sunt hotarat, imi pare rau, si totusi mi-a dat o sansa pana a doua zi. Pe fata ei nu se vedea linistea si calmul care ar trebui sa se vada cand e ceva corect si real. Mi s-au promis sume colosale, accesorii, faima cicalaughing doar sa semnez un contract, sa merg o data pe luna la poze si sa achit 50 de lei. Sunt niste hoti si aveti grija cu ei!

| Balint_Denisa_1911 a răspuns:

Si eu am dat 50 de lei saptamana asta si trebuie sa merg maine pentru poze...si totusi mi se parea bizar ca asa de pe strada...si cica acum avem nevoie de 15 baieti si 15 fetehee heeprostii..deci nu pot sa cred bine ca m-am documentat mai bine:X VA MULTUMESC DIN SUFLET

| Russian12 a răspuns:

Atunci cand platesti suma de 50 de lei tu semnezi o hartie care, din cate am inteles foloseste doar la inscriere. Din moment ce am descoperit (prin intermediul vostru) ce fel de oameni sunt, nu intentionez sa merg mai departe. Sper ca acest lucru sa nu aiba consecinte nedorite asupra mea. A mai procedat cineva la fel?

| Cezar-Horia_Cheovari_1965 a răspuns:

Rog pe toti cei care au fost inselati de firma SC Blue Model Fashion SRL, sa se prezinte la Politie la subsemnatul Agent Sef Principal Cheovari Cezar Horia din cadrul Biroului Inselaciuni din Politiea Municipiului Cluj Napoca pentru a depune o plingere, de asemenea sa puneti la dispozitie contracte chitante facturi etc si v oi incerca sa i trimit in justitie, singura conditie este sa fiti cit mai multi. Cu stima!

| alexxx999 a răspuns:

Se mai pot recupera banii? Si dupa ce ai platiti si ai facut poze mai te contacteaza ceva? Azi am dat banii si maine merg sa fac poze, si sa stiu cum sa pun problema cu ei!

| tictactictac a răspuns (pentru alexxx999):

Ai mai fost la agentie? ai facut ceva? te-ai dus mai departe?

| Kidooooo explică (pentru tictactictac):

Nuu,mama a intrat pe internet si a vazut ca firma era o teapa, s-a speriat ingrozitor si nu am mai mers ziua urmatoare pentru ca trebuia sa semneze un contract si dupa ce imi fcea pozele sa plateasca, desi asta nu se spusese in contract. SI puteai sa faci ce vrei..era neaparat sa platesti..pentru ca ai semnat contractul.

| Grefuit a răspuns:

Salut! As vrea si eu sa va intreb ce parare aveti...si eu am fost fraerita de aceasta agentie, din pacate am platit asa zis taxa de inscriere, si am semnat acea "hartie" in care am dat niste date despre mine, nume, locuinta, nu si cnp-ul.Presupun ca acela nu era contractul pentru ca m-am uitat de "amanunte" si nu erau.A doua zi mi-au facut niste poze, dar nu am fost la interviu.O sa imi mai ceara bani? Stie cineva cum arata acel contract? Va multumesc anticipat pentru ajutor

| maria930425 a răspuns (pentru Grefuit):

Si eu am intrebari tot asa... tot am platit suma de 50 de euro si am semnat "hartia". si mi-au facut niste poze, si maine trebuie sa ma duc la interviu. M-am hotarat ca nu ma duc. o sa imi mai ceara bani?

| danaolly a răspuns (pentru Grefuit):

Ala nu era contractul, doar foia de inscriere contractul se semniaza dupa interviu, si trebuie sa platesti prima rata, eu am fost a doua zi dar nu are loc nici un interviu doar incearca sa te convinga sa semnezi contractul si atat.

| johny19 a răspuns (pentru danaolly):

Daca nu mai platesc oare restul sumei, ma vor da in judecata sau se vor rezuma doar la amenintari?