| cîrne a întrebat:

Cine a spus primul "crede si nu cerceta" si cu ce motiv?

Răspuns Câştigător
| Razvan a răspuns:

N-are sens sa repet informatia postata de colegul de mai sus in legatura cu provenienta citatului insa ma multumesc sa il comentez nu din perspectiva celui care l-a spus ci a mea
Aceste cuvinte mi se par un afront asupra actului de evolutie. Ce am fi noi oamenii, daca am lua totul ca la carte.Instiga la limitare, o trasatura atat de comuna a comunismului.Omul se intreaba.Si nu ai cum sa vii tu sa ii zici o versiune si sa fi adorat de mase. 99 te cred. Dar tot e unul care iti pune intrebari incomode pentru ca are curajul sa te intrebe, sa despice firul in patru si de ce nu, sa gandeasca din alte perspective
Niciodata nu as recomanda ca cineva sa creada.Pana nu ajungi la adevarul personal, nu crede nimic si pe nimeni

1 răspuns:
| dede070707 a răspuns:

Dictonul ii apartine lui Celsus si a fost emis de catre el in secolul al II-lea tocmai ca un atac asupra crestinismului. Il urmeaza mai multi decat isi dau seama.

Cu ce motiv? Asta nu stiu!