| lorycool a întrebat:

Cine imi zc si mie teorema linii mijlocii in trapez primeste fundita!hee hee

6 răspunsuri:
| TeoPT a răspuns:

Într-un trapez exista o linie mijlocie.
Baftă

| DennyxD a răspuns:

Linia mijlocie in trapez uneste mijloacele laturilor neparalelehappy
funda?:*

| gabitza_4576 a răspuns:

Este segmentul care uneste mijloacele laturiilor neparalele big grin lm= B+b/2 big grin

| iulicika1414 a răspuns:

T-ma linii mijlocii in trapez:
aduni baza mica (b) cu baza mare (B)sh impartzi la 2
(b+B)linia de fractie 2 Sau (b+B)/2=linia mijlocie in trapez.

| Iuuuliiia a răspuns:

Linia mijlocie este paralelă în triunghi cu a treia latură (mijloacele primelor două formează linia mijlocie), într-un trapez este paralelă cu laturile paralele ale trapezului, iar într-un paralelogram sau caz particular de paralelogram este paralelă cu cele două laturi opuse;
folosind teorema fundamentală a asemănării sau teorema lui Thales, se poate determina lungimea liniei mijlocii:
în triunghi: l. m.=a/2
în trapez: l. m.=(b+B)/2
în paralelogram: l. m.=a, a este latura cu care este paralelă linia mijlocie.
Dacă prin milocul uneia dintre laturile unui triunghi construim paralela uneia dintre celelalte două atunci trece prin mijlocul celei de-a treia laturi(Teorema reciprocă 1)
Dacă un segment are capetele pe două dintre laturile unui triunghi astfel încât unul să fie mijlocul laturii și are măsura jumătate din măsura celei de-a treia laturi atunci segmentul este linie mijlocie.

| Snd_Ruxandra_1998 a răspuns:

Segmentul determinat de mijloacele laturilor neparalele ale unui trapez se numeste linie mijlocie