| BibireRares a întrebat:

Cine-mi pate pune si mie un.txt cu rezultatele de la concursul cangurasul lingvist(sau cangurul lingvist) din martie 2013

1 răspuns:
| Alllee a răspuns:

Uite aici..intra tu si vezi Lingvist, sectiunea Franceza-Germana, in data de 30.10. 2013 sau 07.12. 2013
Grila de raspunsuri - Cangurul Lingvist, franceza-germana 30 octombrie 2013

Grila de raspunsuri - Cangurul Lingvist, franceza-germana 7 decembrie 2013

• Cangurul Lingvist, sectiunea Engleza, in data de 14.12. 2013 sau 29.01. 2014
Grila de raspunsuri - Cangurul Lingvist, engleza 14 decembrie 2013

Subiecte engleza - 14 decembrie 2013

Cangurul Lingvist - Regulament

Cangurul Lingvist - Regulament proba de baraj

Cangurul Lingvist, sectiunea Franceza-Germana - Etape de organizare

Cangurul Lingvist, sectiunea Franceza - Subiecte cl 3-8 (date in 30 octombrie 2013)

Cangurul Lingvist, sectiunea Franceza - Subiecte cl 3-8 (date in 7 decembrie 2013)

Cangurul Lingvist, sectiunea Franceza - Subiecte cl 9-10 (date in 30 octombrie 2013)

Cangurul Lingvist, sectiunea Franceza - Subiecte cl 11-12 (date in 30 octombrie 2013)

Cangurul Lingvist, sectiunea Franceza - Subiecte cl 9-12 (date in 7 decembrie 2013)

Cangurul Lingvist, sectiunea Germana - Subiecte cl 3-8 (date in 30 octombrie 2013)

Cangurul Lingvist, sectiunea Germana - Subiecte cl 3-8 (date in 7 decembrie 2013)

Cangurul Lingvist, sectiunea Germana - Subiecte cl 9-10 (date in 30 octombrie 2013)

Cangurul Lingvist, sectiunea Germana - Subiecte cl 11-12 (date in 30 octombrie 2013)

Cangurul Lingvist, sectiunea Germana - Subiecte cl 9-12 (date in 7 decembrie 2013)

Cangurul Lingvist, sectiunea Engleza - Etape de organizare

Cangurul Lingvist promoveaza studiul si utilizarea limbilor moderne precum franceza, engleza si germana. In Romania, concursul este organizat cu sprijinul urmatoarelor institutii: Ministerul Educatiei Nationale, Ministerul Afacerilor Externe, Ambasada Frantei, Ambasada Germaniei, Ambasada Canadei, Ambasada Elvetiei, Delegatia Wallonie-Bruxelles la Bucuresti, Organizatia Internationala a Francofoniei, British Council, Asociatia Nationala pentru Protectia Consumatorilor si Promovarea Programelor si Strategiilor din Romania.

Datorita succesului acestui program educational in Romania, Fundatia pentru Integrare Europeana SIGMA, in parteneriat cu Ministerul Educatiei Nationale, a initiat extinderea competitiei la nivel international in tari precum Austria, Belarus, Bulgaria, Cipru, Georgia, Grecia, Italia, Kazakhstan, Lituania, Kirghistan, Rusia, Republica Moldova, Ungaria.

Competitia se adreseaza elevilor din clasele III-XII. Prin continuturile intrebarilor se urmareste atat verificarea cunostintelor de limba, cultura si civilizatie, cat si dezvoltarea calitatilor competitive ― intuitie, creativitate, capacitatea de selectie, adaptare la cerinte si rapiditate in luarea deciziilor. Testele tip grila sunt grupate pe niveluri de invatamant si contin intrebari cu cinci variante de raspuns, organizate progresiv ca nivel de dificultate. Pentru elevii din clasele III-IV, testele tip grila contin 30 de intrebari. La clasele V-XII, elevii trebuie sa raspunda la cel mult 30 de intrebari, la alegere, din cele 40 propuse.

Competitia este impartita in doua sectiuni: Franceza-Germana si, respectiv, Engleza. Lucrarile sunt corectate computerizat, asigurandu-se astfel calcularea impartiala a punctajelor si stabilirea clasamentelor. Softurile, pe care le dezvoltam continuu, permit sa li se comunice elevilor, profesorilor si parintilor, pe internet, o analiza complexa, personalizata pentru fiecare elev, din care sa reiasa gradul de intelegere a testului, greselile frecvente pe care acesta le face, pozitionarea lui pe plan local sau national fata de alti elevi de aceeasi varsta.

Cangurul ofera fiecarui participant, indiferent de rezultatul obtinut, o brosura cu subiectele de concurs si diplome de participare. Toti elevii din clasele III-IV primesc in plus, ca premiu de participare, o carte. Castigatorii la nivel national sunt stabiliti in urma unei probe de baraj, ai carei participanti sunt desemnati de o comisie formata din reprezentanti ai Ministerului Educatiei Nationale, ai Inspectoratelor Scolare si ai unor unitati scolare de prestigiu. De asemenea, se acorda diplome de participare scolilor, directorilor si cadrelor didactice organizatoare. Laureatii concursului sunt premiati cu locuri in excursii si tabere in tara si strainatate si cu alte produse oferite de sponsori.

Romania Libera sigla curentul sigla Bucarest Hebdo Maxim REGARD
Rezultate concursuri
anul scolar 2013-2014
(Atentie! Activati Pop-Up Windows)

Atentie!
- nu se afiseaza punctajele pentru elevii care au anuntat pe foaia de raspuns ca nu doresc acest lucru;
- formularele fara clasa sunt reprezentate prin minus urmat de clasa ghicitita de calculator

Funda? smug