| anonim_4396 a întrebat:

Copiii din ziua de azi nu mai stiu ce e aia copilarie. Tin minte ca inainte eram toata ziua pe afara cu prietenii si ma jucam leapsa, baba oarba etc. si ne multumeam nespus pentru o bomboana sau o eugenie...acum nimica, toti in casa la PC, ba chiar mai mult isi strika copilaria si ii auzi pe la varsta de 13 ani ca nu mai sunt virgini... ce inseamna asta? Exista vreo solutie ca sa fie lucrurile ca inainte? Eu cred ca nu se mai poate face nimic. si ca de aici inainte o sa fie tot mai rau

3 răspunsuri:
| tyana a răspuns:

sadDin pacate tu ai dreptate Mihai.Eram mult mai sanatosi si fizic si psihic pentru ca asa cum amintesti tu, singura noastra ocupatie era joaca in aer liber nu PC-ul. Unde mai pui ca la capitolul distractie intra si cititul unei carti pe care acum daca le ceri sa o citeasca, e o mare corvoada pentru ei(nu pentru toti e adevarat, dar pentru marea majoritate). O mare responsabilitate o avem si noi parintii dar e tot mai greu sa te impui in fata lor in ultima vreme. E adevarat ca au si partile lor bune, sunt mult mai inteligenti si mai descurcareti decat eram noi la varsta lor insa nu stiu sa se bucure de copilarie. Vor neaparat sa fie adulti. Ce nu inteleg ei este ca anii astia frumosi nu o sa se mai intoarca iar adulti vor fi toata viata!

| claudiuxs a răspuns:

Avand 12 ani nu stiu ce sa spun...pentru mine e o provocare mintala nefiind genul de copil care sa iasa afara nu ca n-as vrea dar sunt o persoana mult mult mai sensibila si timida decat altii...adica la varsta mea se obsreva o anumita lipsa de relatie cu exteriorul(ies rar afara, cand vorpesc folosind Yahoo Messager nu vorbesc cu stiu eu ce nu stiu sau dnd, nu vorbesc ca si ceilalti, ceilalti vorbind in nu stiu ce jargon ca si combinat(ce o mai fi) sau tot felul de chestii), am putini prieteni si sunt etichetat ca fiind un ciudat din cauza emotivitatii mele extrem de accentuata. Chiar nu cred ca as fi putut trai in anumite coordonate timp-spatiu in acest infinit univers.

| cristime a răspuns:

In primul rand si tu esti la pc acu si sa stii la 12 ani eu nu ma mai simt ca traiesc copilaria cam de loc. Deja baba oarba leapsa mi se par plictisitoare na de acu ii cu iesitu in oras da intervine si scoala eu am un program super nasol si in timpu saptamani numai vinerea pot iesi afara 2 ore in wekend stau toata ziua afara big grin de aceea noi stam cel mai mult timp la pc ( bine nu toti au acest motiv uni is mai prosti ). Da ai si tu dreptata sa nu mai fii virgin de la 13 ani... Deci pur si simplu cum sa zic nu mai ai chef sa traiesti copilaria eu ies la 8 de la scoala ma duc acasa si pana mea ce sa mai fac in 2 ore ma culc. Pentru aia care au timp si nu vor nai ce le face prosti tot prosti raman