Întrebare recomandată | Mmooaarro a întrebat:

Cred ca am innebunit.

De la o vreme..de vreo 2 ani de cand a murit tataie. mi se intampla tot felul de chestii si intr-o perioada..cam 1 an de zile eu eram singur acasa(locuiesc la tara) si eram nevoit sa ma imbrac sa imi fac de mancare..si ajungeam acasa..si pur si simplu imi era frica sa intru in ea pentru ca stiam ce va urma.

Imediat dupa ce intram in casa simteam ca sunt urmarit..si ma duceam in camera mea. aprindeam pc-u si dupa 5-10 minute auzeam pe hol cum alearga cineva si ieseam sa vad cine a venit si nu era nimeni! dupa 2 minute iar auzeam! si fugeam la mamaie (aveam 14 ani acum am 16 jumatate) sa vina sa vada cine e in casa si nu era nimeni! mi se intampla asta de fiecare data cand eram singur acasa si le-am spus parintilor dar stramba din gura..si cauta motive..si nu sunt nebun am urechi si auzeam cum alearga cineva pe hol!
De 2-3-4 luni am camera mea si cand ma pun sa ma culc nu inchid ochii..mai stau si ma mai uit pur si simplu si acum cateva saptamani eram cu ochii deschisi si in fata mea pe perete, langa monitor a aparut o lumina de vreo 50 de cm pentu 2 secunde apoi a disparut.mi-a crescut pulsu la 200 si am chemat-o pe mama sa doarma cu mine. apoi chiar aseara eram in pat tot cu ochii deschisi si in spatele meu am vazut cu coada ochiului aceeasi lumina pe peretele din spate a aparut si a disparut iar. Si de fiecare data cand ies din camera. sa ma duc la baie spre exemplu..Am parchet pe hol si cand mergi trosneste sau se aude practic. cum se freaca..nu stiu cum sa zic, trosneste cand calci pe el dar nu felul ala de trosnit.Ideea e ca se aude cand calci pe el si de fiecare data cand ies din camera se aud pasi care merg incet si parca pleaca de la usa mea si moooor de frica! nu e curent! nu sunt furnici, gandaci nu e nimic! stau putin langa usa si aud cum se departeaza..aud sunetul ala care il scoate parchetu cand calci si se aude cam 5 secunde apoi nu stiu ma gandesc ca e vantu de la usa. Inchid usa raman putin afara deschid iar usa si nu se aude nimic! intru iar, ies, nimic! de fiecare data cand stau mai mult in camera si apoi ies se aud pasi!
Nu sunt nebun! am urechi si ochi si nu am niciun fel de problema.

Ce inseamna toate astea?

Răspuns Câştigător
| Lizzu a răspuns:

Nu e nici o lipsa de atentie si nici nimic... exista ceva dincolo de moarte si poate bunicul tau incearca sa-ti comunice ceva si insista pentru ca noi oamenii nu avem puterea de intelegere care ne trebuie in unele cazuri.
Stiu ca la inceput te sperii dar e ok ..nu-ti poate face ceva rau, mai ales ca ti-a fost ruda. Stai calm, linisteste-te, incearca sa te rogi un pic si din adancul sufletului inainte sa dormi, roaga-te ca orice ar fi sa isi gaseasca drumul si sa nu se mai intoarca. Eu fac de multe ori asa cand mi-e frica de ceva anume, si dupa ce termin simt o stare de totala liniste si orice mi s-ar fi parut ca vad prin camera dispare, simt in aer alt ambient, mai calm si linistit. Fa asta.
Eu cred ca ai ramas cu o mica trauma si amintire de la inmormantare, cu sperietura pentru ca oamenii cateodata tipa prea tare si se agita, iar tu copil fiind nu ai inteles la momentul acela mare lucru. Orice om mai slabut de inger se pierde cu totul cand ia parte la un eveniment funerar.
Stai calm, te rog, si fa cum ti-am spus. Incearca asta macar o data happy si ai sa vezi happy si incearca sa iei putina aghiasma de la bunica ta si sa stropesti un picut prin camera si pe hol.
Te imbratisez cu caldura si nu te speria, te rog happy ai grija de tine, totul o sa fie bine, iti promit ca asa va fi

| Mmooaarro explică (pentru Lizzu):

Mersi mult scumpo!

te pup.puppy dog eyes

| Lizzu a răspuns (pentru Mmooaarro):

Nu ai pentru ce happy ai grija de tine

38 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Poate crezi ca e bantuita casa, poate asa o fi[nu ma mai mira nimic in ziua de azi], cheama un preot sa sfanteasca casa

evenso
| evenso a răspuns:

@Mmooaarro Faptul ca tu intrebi daca ai innebunit deja poate fi un semn.

Singuratatea cred ca este cauza problemei tale care s-a legat de pierderea bunicului tau, asta te-a marcat.
Ar fi bine daca ai avea o relatie mai apropiata mai stransa cu parintii tai, mai ales cu mama ta.
Ar fi bine sa discuti si cu un psiholog pentru ca tu ce crezi real ca auzi sau vezi ar putea fi doar "jocul mintii".

| Konata a răspuns:

Sunt jocuri ale mintii. Mai bine vorbeste cu un psiholog si spune-i ceea ce vezi si auzi. El te va ajuta sa scapi de toate acestea. Nu exista fantome.

| Mmooaarro explică (pentru Konata):

Ce sfat prost. Multumesc!

| Konata a răspuns (pentru Mmooaarro):

Nu am vrut sa te supar. Eu am trecut exact prin ce ai trecut tu! Mie mi-a murit pisica si auzeam mieunat prin casa. Dupa ce am consultat un psiholog mi-am revenit. Sunt jocuri ale mintii din cauza faptului ca ai tinut la bunicul tau si ca e greu sa accepti ideea ca nu mai este. Scuza-ma inca odata daca te-am suparat dar nu mi-se pare c m zis ceva urat.

| andrei a răspuns:

Suferi de lipsta de atentie.

| DiannaDi a răspuns:

Parerea mea e sa chemati un preot ca sa va sfinteasca casa, el simte daca sunt spirite sau nu prezente in casa, dar macar pentru linistea ta sufleteasca ai putea sa il chemi si vezi ce va sfatuieste sa faceti! nu-i de joaca cu chestiile astea, parerea mea. daca ar fi sa fii nebun, ai pati lucruri ciudate si pe strada, dar din moment ce doar in casa patesti asa ceva, clar acolo e ceva necurat! doamne ajuta.

| SiMpLa a răspuns:

Totul este doar in imaginatia ta nimic din ce spui nu este adevarat, podeaua si la mine scartaie, iar lumina aceea vine de la o sursa de ex o masina sau bec, cand mai simti ca e cineva in spatele tau inchinete spune-ti o rugaciune, nu exista spirite doar diavoli. Vorbeste cu ai tai ei te pot ajuta.

| Lizzu a răspuns:

Si psihologii sunt oameni sa stiti ...si nu mereu te pot ajuta, nu e solutia ultima sa mergi la un psiholog.

| CannbalCorpse a răspuns:

Crede-ma ca si eu am avut aceleasi necazuri. Cand mi.a murit bunicu am fost distrusa...
Pot spune ca mi s-a intamplat ceva ciudat, stii acum cand povestesc asta si mie mi se pare ciudat eram in sufragere unde statea bunicu pe scaun si mi se aprinde televizorul telecomanda fiind foarte departe si neefind nimeni cu mine in camera drept pe postul de televiziune unde se uita. sadaveam impresia ca ma urmarea ceva/cineva nu puteam adormi.

Au trecut 3 ani jumatate de atuni, mi.e mi, a trecut repede 'frica" aceasta, am inceput sa gandesc mai rational ca nu are cum sa fie cineva etc.
Bafta.

Eu am patit asta pentru ca l-am iubit mult, cred ca asta ti se intampla si tie o seara buna.

| Klaryssa a răspuns:

Nu stiu ce sa zic...probabil prea multe filme horror. Mie mi s-a intamplat ceva de genul dar am incercat sa ies cu prietenii, sa ma mai rog si totul a revenit la normal. Sfatul meu e sa vorbesti cu ceva preot, incearca sa te mai rogi.Chestii biblice, poate o sa se ameliorezewinking

| Mmooaarro explică (pentru Klaryssa):

Ma rog in fiecare seara ..si nu imi plac filmele horror.eu traiesc un film horror in realitate amice. :-

| Geniuss a răspuns:

Wow...salut naspa crede-ma sufletul bunicului tau inca bantuie prin casa e ceva demoniq el nu a vrut sa moara de asta sufletul lui nu a parasit casa cel mai bun sfat du-te la o manastire si cheama un preot de la manastire sa sfinteasca casa a si pune pe geamul unde a stat bunicul tau un pahar cu vin alb si o felie de panine iar daca a doua zi observi ca sa baut din vin si a mancat din paine cauta cat mai repede un preot din alt sat sau mai indicat ar fi de la o manastiree pfff naspa crede-ma

| Lizzu a răspuns (pentru Geniuss):

Il sperii mai rau...

| Geniuss a răspuns (pentru Lizzu):

Bhaa pai asta e adevaru pana mea studiaza si tuu sau traiesti asa ceva eu am trecut stiu cum e

| Lizzu a răspuns (pentru Geniuss):

Stiu ..imi imaginez, am vazut o gramada despre chestiile astea happy dar nu ne fac rau, ele isi urmeaza drumul lor si atat.

| Geniuss a răspuns (pentru Lizzu):

Scuze iubita nu fi asa sigura ca nu garantez pentru tine si vorba lui nu is nebun

| Lizzu a răspuns (pentru Geniuss):

Nu trebuie sa ceri scuze...pentru ce? Nu nici prinminte nu-mi trece ca esti nebun, doamne fereste, fiecare crede ce crede happy pup

| RoxKnkK a răspuns:

Sincer eu cred ca este adevarat. La noi sunt chiar ..nu mai zic...In fine eu cred ca ar trebui sa vorbesti cu un medium laughing dar nu cred ca gasesti dar poate pe net da... poti merge si la un phisiholog

| Verdant a răspuns:

Daca bunicul tau a stat in casa cu tine. Poate cine stie, inca nu a plecat...

| Verdant a răspuns:

Poate traiesti rezultate calculatorului. (Sunete ciudate). Metin si Cs sa jucati ma! Si mie mi se intampla. Dupa ce nu am mai stat asa mult, nu mai aud nimic

| SovietMarshalPeter a răspuns:

Sa luam in calcul ca ar putea fi fantoma bunicului tau, in acest caz ti-as spune sa conctactezi un preot sau sa citesti din Biblie, in al doilea rand, cu jocurile minti, raspunsurile ti-au fost date.

Răspuns utilizator avertizat
| DeeaDiduu a răspuns:

Si mie mi s-a intamplat ceva semanator. Intr-o zi am mers la verisoara mea..eram la pc si ascultam muzica cand dintr-o data se aude ceva iar eu i-am zis sa opreasca muzica si am ascultat cu atentie. Se auzea ca si cum cineva urca scarile venind spre noi am tot ascultat iar apoi am eu am mers repede sa vad cine e si cand am deschis usa nu era nimeni, apoi am venit iar la pc si nu a durat mult si a inceput iar. Si acum ma intreb de unde vendea sunetul acela. zici ca vendea cineva dar cand deschideam usa nu era nimeni.

| cristina409 a răspuns:

Asa a patit si o prietena ei i-a murit tatal si cand era singura numai cu fratele ei maai mic si cu nimeni altcineva se auzea ca si cum ar respira cineva in coltul peretelui sau se apasa clanta in sus si in jos ca si cum cineva ar incerca sa forteze usa.La scoala s-a facut un curs de psihologie pentru tinerii si chestia asta a ajutat-o tu ai suferit foarte mult cand bunicul tau a murit si poate la inmormantare iti tot spuneai " ce bine ar fi sa mai traiasca o zii ca sa imi iau ramas bun', iar din subconstientul tau tu ai zenzatia ca dorinta ti sa indeplinit.DEci nu ai innebunit ci ti-e incntinoare foarte dor de bunicul tawinking

| xOanax a răspuns:

Nu este nimic grav oh go on Du-te la un psiholog deoarece moartea bunicului tau te-a afectat. Eu am cam aceeasi problema cand merg la cineva in casa si pentru catva timp sunt singura si este liniste oh go on Stiu ca nu este deloc placut, dar trebuie sa facem fata oh go on Unii spun ca este in mintea mea, altii ca-s nebunaalaughing Nu-mi pasa de ce cred ceilaltistraight face Ei nu stiu prin ce trec.lor nu le este teama de chestiile gen'. Probabil daca mergi la un psiholog iti vei revenii happy Nu-ti mai fie teamaoh go on Eu am incercat sa vorbesc cu chestia asta laughing [ cand eram mai mica] si atunci mi-am dat seama ca sunt doar in mintea mea si eu mi le provoc! Iii Spune-am : Daca esti fantoma sau ceva, de ce ma bantui, de ce nu dai un semn>? Poate te va ajuta si pe tine acest lucru. Fundita?:]

| Nistor_Stefan_1995 a răspuns:

Ar putea fi si jocuri ale mintii, dar nu este un "verdict final". Daca auzi sau vezi chestii ciudate, stai cateva nopti la un prieten si instaleaza o camera in dormitorul din casa ta.Iar daca ti-e frica sa mai intri in casa, poti chema preotul din sat sa sfinteasca locul.
E un sfat cam prostesc.

| Adfgshg a răspuns:

Hey! Si eu patesc la fel straight face Cand raman singura acasa aud tot felul de chestii straight face NU stiu ce sunt dar sfatul meu! Cand ti se intampla fa-ti SFANTA CRUCE si gandeste-te doar la Bunul nostru Dumnezeu. Stiu ca nu o sa ti se para un raspuns stralucit dar chiar te ajuta eu cand patesc asta imi trece si nu se mai intampla nimic sau vin parintii acasa. Sper sa te ajute sfatul meu :*

| Verdant a răspuns (pentru Adfgshg):

Scuze ca ma bag, chestiile astea sunt si rezultatele calculatorului. Si mie mi se intampla mai de mult. Dupa ce nu am mai intrat asa de mult, nu mai aud nimic. Metin, WOW, chestiile astea, cs... Astea provoaca frica si sunetele auzite prin casa.

| MaRyUs6 a răspuns:

Du-te la un psiholog! Ti se intampla chestiile astea doarece ai tinut mult la bunicul tau! si te gandesti uneori la el

| Tarsu_Daniela_1992 a răspuns:

Pai avand in vedera ca l-ai iubit si ai tinut la el sunt jocuri ale minti care ii simt lipsa.

| popoana a răspuns:

Sincer si eu am enzatia ca e cineva in spatele meu cand sunt la masa si scriu si doar lampa me aprinsa.Dar aprind televizorul sau aprind lumina. Crede-ma cel ma bine e sa mergi lapsiholog sa faci macar un consult

| Lizzu a răspuns (pentru popoana):

Adevarat. Fiecare simte la un moment dat asta, dar sa nu ne gandim ca sunt doar spirite rele, pot fi cele bune care ne vegheaza si au grija de noi, nu?happy te pup

| AnneAnnt a răspuns:

Sa sti ca exista unii demoni sau pot exista fantome pe care pur si simplu tataie al tau le tinea departe pentru ca era in viata. Acum nu stiu ce sa zic. Daca ti se m`ai intampla poti sa ma contactezi oricand si te voi ajuta pentru ca si eu am recut prin asta crede`ma, numai ca la mine nu era bunicul ci bunica si strabunica.

Ideea este ca mereu cand auzeam ceva cautam prin toata casa si imi luam o cruce si o tineam la gat. Mereu am avut la mine un lantisor cu o cruce sfintita. Poti incerca si tu!
Te pup! Ai grija!
P.S. : Poti chema oricand un preot care sa sfinteasca pe acolo.Nu te costa nimic de obicei!

| MataLaMineInDormitor a răspuns:

Pe care.

| LoredanaLore a răspuns:

Si eu pateam la fel...si inca patesc dar caut mirul si imi fac o cruce cu el pe frunte spun doamne ajuta si adorm linistita! BAFTA!