Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Credeti ca este o problema daca am o obsesie pentru perfectiune in anumite lucruri pe care le fac? De exemplu la scoala, cand scriu cu pixul si gresesc o litera sau ceva si daca nu am pasta corectoare la mine ma enervez si rup foaia imediat.Dar ma refer ca uneori am iesiri cam foarte urate..Toata clasa ma stie drept un nebun pentru ca m-am enervat si am sfasiat, mototolit si aruncat o gramada de caiete. Iar acasa, camera mea e aproape pustie. la fel si cu internetul, pe Facebook nu suport deloc sa am o conversatie cu cineva daca acel cineva nu scrie corect, imi sterg conversatiile la infinit pentru ca am impresia ca nu sunt "perfecte". La fel si pe Youtube, nu dau like la nimic, nu sunt abonat la nimic, si sterg de fiecare data istoricul... Cu alte cuvinte imi place sa fie mereu totul gol, "alb", perfect... I-ar cand nu este asa simt ca ma "zgarie" pe creier, si parca nu ma pot gandi la nimic altceva decat la "pata" aceea. P.S: Chestia asta este generala, v-am dat doar cateva exemple ca sa pricepeti ideea big grin
Ei, ce parere aveti?

17 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

E ok să iubeşti curăţenia/minimalismul şi să vrei să te perfecţionezi, dar nici să o transformi într-o obsesie.

Ia-o mai uşor şi învaţă să nu iei chiar totul atât de în serios. Încearcă să te mai relaxezi din când în când şi să pui mai mult accent pe conţinut, nu pe aparenţe.

Dacă o să skryu ak.um kuu pichioarili, nu o să mai vorbeşti cu mine? : ))

Have fun uneori, s-ar putea să-ţi placă.

| positivity a răspuns:

Contează ceea ce vrei tu să crezi despre tine, contează părerea ta! Dacă crezi că ai o problemă, poate ar trebui să te gândești mai bine la asta, și să faci ceva să distrugi acea problemă!
Și eu am mică problemă de genul acesta! Când ceva nu-mi iese pe plac, mă enervez; când când scriu cu pixul și nu pot corecta, mă enervez.
Încearcă să uiți de perfecțiune! Ea nu există! Este doar o formă inutilă de a încerca să ajungi la un standard prea înalt și să eșuezi mai târziu, dându-ți seama că ți-ai irosit viața încercând ceva imposibil!

| Musique a răspuns:

Îmi place de tine.(de ce ești anonim? sad )
Totuși, ar trebui să accepți greșelile. Tinzi să exagerezi, și probabil de asta vei ajunge un om insuportabil.

Ia-o mai moale, astea-s mici greșeli peste care trece toată lumea, mulți nici măcar nu le bagă în seamă.
Baftă!

| Kaℓi a răspuns:

Dar tu, ce parere ai? crezi ca ai o problema? probabil ca da, din moment ce ai deschis subiectul...
Pare o forma usoara de manie obsesiv-compulsiva. Nu e bine, dar cu siguranta se putea si mai rau! Incearca sa-ti controlezi obsesiile si cauta surse de satisfactie in alte lucruri decat ordinea perfecta, albul, perfectiunea... cauta-ti un hobby, acorda o mai mare insemnatate relatiilor cu oamenii din jur, chiar daca cei cu care interactionezi nu scriu 100% corect big grin pana la urma, continutul e mai important decat forma.

| ElenaSA a răspuns:

Poate fi o problema... obsesiv-compulsiva.

| mODIN a răspuns:

Nu e nici o problema

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dakh skreeoo yooh akkm greshyt te soopery?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu sunt sigura, dar absolut sigura ca ai tulburare obsesiv compulsiva. Nu sunt medic specialist, dar am experienta cu chestiile de genul.
E ceva ce nu poti controla prin proprie vointa, dar poti cere ajutorul cuiva avizat. Psihoterapie, vreau sa zic.
Eu zic sa faci chestia asta, sa nu te gandesti ca esti imperfect daca o realizezi. Asta pentru ca poti sa dai in altele, simptomele obsesiv-compulsive sunt asociate, in unele cazuri, si altor boli: schizofrenie, depresie etc.
Totusi, poti privi partea buna, din persoane de genul ies conducatori de succes si persoane cu multe reusite. Platesti un pret sufocant psihic pentru asta. Si tu decizi cum e mai bine.

| an0therkid a răspuns:

Din cate vad esti nou pe TPU, si cu toate astea ai luat decizia de a te alatura(cu riscul de a nu avea o discutie corect gramaticala cu membrii care iti dau raspunsuri), deci pana la urma esti oarecum abonat la TPU laughing

E bine ca ti-ai dat singur seama de chestia asta si ti-ai pus intrebari in legatura cu ea.

Incearca sa te apuci de ceva care nu permite greseli majore: origami, olarit, sculptura in legume si fructe,...un sufleu...
si daca vezi ca nu iti iese injura, nu glumesc chiar te calmeaza. Poate crezi ca zic asta asa... sa te simti tu mai bine dar uneori chiar fac dezastru cand nu-mi iese ceva.Nu izbucnesc din orice dar cand ma apuca fac ca toti dracii(incep sa sparg lucruri, rup tot ce-mi iese i cale..., daca incearca cineva sa vorbeasca cu mine in acel moment il injur pana regreta faptul ca a deschis gura.) Dar imi revin cand ma gandesc ca sunt destui oameni mai josnici ca mine si incep sa ascult muzica vreo 3 ore fara intrerupere si tada sunt un om nou nout laughing
daaa am deviat un pic de la subiect, scuzeee

daca nu merge nimic fa-ti un prieten care e total opusul tau, asta te va ajuta

| IrinelRaducan a răspuns:

10 Frat111... DA! F0nDAA? laughing)))))

| Khero a răspuns:

Sincer...Da ai o mare problema.Ideea de "Perfect" o gasesti foarte rar si nociodata nu te-ai gandit ca tu esti "Perfect" asa cum esti.

| Andydaniel96 a răspuns:

Nu e o problema
din contra este foarte bine sa fi perfectionist big grin unele persoane te apreciaza big grin

| Cigarette69 a răspuns:

Pai si eu cateodata ma enervez ca fac litera cum trebuie si parca ma sufoc, trebuie neaparat sa fac litera frumoasa laughing) Si eu urasc analfabetii astia care scriu in loc de c-k, v-w, i-y, a-4, e-3, etcc. SAu cand scriu prescurtari din care nu intelegi nimic si propozitii fara sens, innebunesc laughing Nu e chiar un lucru de speriat sau asa, nimeni nu e perfect! Dar ar trebui sa fii mai calma/calm. Atata stres dauneaza grav sanatatilaughing))) Las-o un pic mai moale. Nu spun ca eu sunt perfecta, Doamne fereste, dar trebuie sa fii mai stapanit. Nu e ceva grav. Sper ca te-am ajutat big grin smug happy

| Anna17C a răspuns:

Ar trebui sa incerci sa-ti controlezi aceasta ''obsesie'', cum o numesti tu. Nu stiu daca este neaparat o problema majora, deoarece uneori este bine sa incercam sa ne autodepasim, insa nu putem atinge perfectiunea. Ar trebui sa te accepti asa cum esti tu, iar daca consideri ca ceva trebuie schimbat, atunci ar trebui sa iei masuri!
Incearca sa te relaxezi si sa iei lucrurile altfel. Este bine sa privesti partea plina a paharului!
Faza cu greselile gramaticale si prescurtarile de pe Facebook, Youtube etc. ma enerveaza si pe mine, dar trebuie sa ii acceptam pe toti asa cum sunt ei.

| printrestele a răspuns:

Fara greseli viata nu e atit de frumoasa...din greseli omul invata,a gresi e omeneste,eu am impresia ca daca ar fi tot ideal as inebuni,eu am o camera in care sta totul mai cu susul in jos,si mie asa imi place, asa ma simt eu in lumea mea, ca sa nu crezi ca nu am fost crescuta frumos, apoi sa stii ca nu ai dreptate, pot sa fac azi curat sa fie totul asezat pus la locui lui ca dupa 15 minute sa ma grabesc undeva si sa fie totul la loc.Imi place sa fie curat si asezat,si uneori ma plictisesc de lucruri pe care nu le gasesc deoare nu au locul lui,si iubesc sa vad ca totul e frumos,dar nu e normala sa fie ideal, sa te enervezi de la o singura litera gresita e culmea, incearca sa vezi lumea cu alti ochi, ai taiat si ai mers mai departe, se vede ca nu te-ai confruntat cu probleme mare pe care sa nu le mai poti corecta.Succes

| kidCosmyn a răspuns:

Eu nu cred ca e o problema. Si eu eram asa imi placea sa fie totul la locul lui sa nu fie vreo usa deschisa practic eram nebun rolling on the floor. Ca sa zic asa. Dar acum nu mai sunt obsedat parerea mea e ca iti trece in timp baftawinking