| ileanaadrianastan a întrebat:

Credeti ca Jeshua/Iisus a fost Mesia si va reveni pa Pamant? Ce argumente puteti aduce in sprijinul credintei dvs?

7 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

Revenirea pe Pamant a lui Iisus e o metafora; totdeauna lumea si-a asteptat salvatorul, si in monentele de rascruce ale istoriei, cand societatea omeneasca, ajnsa la apogeu, si-a inceput declinul oamenii si-au pus nadejdea intr-un Messia.

| Hombre a răspuns:

Nu am nici legatura cu povestea asta a evreilor.Il mai mentioneaza vreun document in afara de biblie? Si apoi mi se pare un paradox lumea crestina sa creada in Isus si evrei de acolo unde se zice ca sau intamplat toate astea sa fie doar cel mult 10% mesianici.Alta aberatie atribuindu-se lui Isus locul de fiu al lui Dumnezeu indivizibilul.Nu inteleg de ce lumea crede in tot felul de utopii.

| zorialbi a răspuns:

Hristos este Mesia si a inviat din morti a treia zi.
Dupa invierea lui Hristos, paznicii le-au dat bani ostasilor ca sa minta, raspandind vorba ca Trupul lui Hristos ar fi fost furat de ucenicii Sai noaptea:
"1. După ce a trecut sâmbăta, când se lumina de ziua întâi a săptămânii (Duminică), au venit Maria Magdalena şi cealaltă Marie, ca să vadă mormântul.
2. Şi iată s-a făcut cutremur mare, că îngerul Domnului, coborând din cer şi venind, a prăvălit piatra şi şedea deasupra ei.
3. Şi înfăţişarea lui era ca fulgerul şi îmbrăcămintea lui albă ca zăpada.
4. Şi de frica lui s-au cutremurat cei ce păzeau şi s-au făcut ca morţi.
5. Iar îngerul, răspunzând, a zis femeilor: Nu vă temeţi, că ştiu că pe Iisus cel răstignit Îl căutaţi.
6. Nu este aici; căci S-a sculat precum a zis; veniţi de vedeţi locul unde a zăcut.
7. Şi degrabă mergând, spuneţi ucenicilor Lui că S-a sculat din morţi şi iată va merge înaintea voastră în Galileea; acolo Îl veţi vedea. Iată v-am spus vouă.
8. Iar plecând ele în grabă de la mormânt, cu frică şi cu bucurie mare au alergat să vestească ucenicilor Lui.
9. Dar când mergeau ele să vestească ucenicilor, iată Iisus le-a întâmpinat, zicând: Bucuraţi-vă! Iar ele, apropiindu-se, au cuprins picioarele Lui şi I s-au închinat.
10. Atunci Iisus le-a zis: Nu vă temeţi. Duceţi-vă şi vestiţi fraţilor Mei, ca să meargă în Galileea, şi acolo Mă vor vedea.
11. Şi plecând ele, iată unii din strajă, venind în cetate, au vestit arhiereilor toate cele întâmplate.
12. Şi, adunându-se ei împreună cu bătrânii şi ţinând sfat, au dat bani mulţi ostaşilor,
13. Zicând: Spuneţi că ucenicii Lui, venind noaptea, L-au furat, pe când noi dormeam;
14. Şi de se va auzi aceasta la dregătorul, noi îl vom îndupleca şi pe voi fără grijă vă vom face.
15. Iar ei, luând arginţii, au făcut precum au fost învăţaţi. Şi s-a răspândit cuvântul acesta între Iudei, până în ziua de azi. "[Matei 28, 1-15]

| tim a răspuns:

Deci sa mai vina pe terra? ca sa ce, sa-si i-a un X6? nu cred ca mai are motiv sa revina fizic, pe pamant. cred ca a fost, a spus ce a avut de spus, cine a avut urechi a auzit, cine a avut ochi a si vazut, cine a avut si are minte a si priceput ceva (nu ma refer la nimeni anume si nici nu tin sa jignesc pe careva) si a plecat. acum ne mai ramane credinta

| BeT a răspuns:

Si eu m-am nascut crestin dar azi nu mai pot accepta minciuna asta. Iisus nu a avut cum sa fie Mesia deoarece acest cuvint tradus inseamna Eliberatorul, el(isus)sa crezut Mesia dar nu a eliberat pe nimeni ci din contra a adus poporului sau doar necazuri.Isus a fost un vrajitor si a lucrat cu fortele intunericului, asa ca cine crede in isus crede in diavol.Eu cred in Unicul Creator numit in limba noastra Dumnezeu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da a fost si va reveni Mesia pe Terrahappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fiecare om care a reusit sa fie una cu absolutul e un messia pentru ca are darul de "a vedea". Dar, dupa cum vezi, nu prea ne lasa egoul pentru ca "suntem"mult prea destepti.