| AndreeaSiAndra a întrebat:

Cu cine tineti in situatia aceasta si cum poate fi rezolvata problema?
Seara, cand ne intorceam din tabara toata lumea trebuia sa se culce.Prietenul meu cel mai bun, Mihai vroia sa faca schimb de locuri cu mine deoarece fata de langa el nul lasa sa puna capul pe ea.Eu nu am acceptat deoarece si eu vroiam sa ma culc si nu pot sa adorm daca nu stau pe cineva.Atunci a inceput sa-mi zica ca sunt fitoasa si ca toata lumea tine cu el(la el toata lumea insemna numai o fata). A venit doamna si ne-a spus sa stam toti la locurile noastre. Dupa ce a plecat doamna, el a inceput ca am fost cea mai fitoasa din toata tabara, ca s-a saturat de fitele mele(n-am fost cea mai fitoasa nimeni nu crede asta, infara de el)...Aseara am incercat sa ma impac cu el si mi-a zis tot ca am fost cea mai fitoasa si ca sa-r putea sa-mi dea ignore. Ajutati-ma va rog! Ce sa-i mai zic?

3 răspunsuri:
mariana
| mariana a răspuns:

Daca ti-ar fi fost cel mai bun prieten atunci, de la o asemenea situatie, nu s-ar fi suparat.
Daca va ramane suparat pe tine, este in avantajul tau pentru ca un prieten care se supara de la asemenea copilarii si mai te si jigneste, nu merita atentia ta.
Lasa-l sa-ti dea ignor si tu nu-i mai da nici un fel de atentie. Trateaza-l cu indiferenta pentru ca indiferenta doare cel mai tare, daca intr-adevar mai vrea si pe viitor sa fiti prieteni.
Comportamentul lui este necorespunzator, tu ai facut ce trebuia atunci cand n-ai vrut sa schimbi locul de dormit cu el. Daca era interesat de tine atunci nu ar fi cerut schimbarea locului de dormit. Sa fii sanatoasa si o sa-ti gasesti un alt prieten care sa te aprecieze asa cum meriti.

| Vizitiul a răspuns:

Baiatul si -a aratat frustrarea prin intermediul unor jigniri aduse la adresa ta. Asta-i un comportament pueril, care trebuie tratat cu maxima indolenta din parte ta, nu e cazul sa te simti vinovata in vreun fel sau altul.
Nu-i mai zice nimic, oricum o sa-si sustina in continuare perspectiva. Lasa-l sa-ti dea ignor, nu ai nimic de pierdut. Resemneaza-te cu gandul ca nu tu esti cea inculpata, ci ratiunea sa.

| andra_7810 a răspuns:

Andreea eu am fost acolo si stiu ce s-a intamplat ai dreptate dar poate ca mihai era obosit atunci deci..., el uneori poate fi nesimtit si mincinos dar lasa-l va vedea ca a gresit si isi va cere el iertare cand nimeni nu va mai vorbi cu el oricum atunci in tren el poate vroia sasi arate mustrarile sau sa se razbune pentru atunci cand neati pus sa alegem si am ales-o pe andreea ionascu dar fara suparare iti spun totusi in tabara ai avut putine fite deci putina dreptate a avut dar oricum il stiu pe mihai si nu rezista sa stea suparat mai ales pe tine decat maxim 3 zile deci nu-i arata ca esti disperata ca trebuie sa va impacati neaparat lasa-l