| DeDii a întrebat:

Cum aflu valenta unui element chimic?big grin

Răspuns Câştigător
| ραтяίcία a răspuns:

Din tabelul lui Mendeleevwinking

2 răspunsuri:
| pwp a răspuns:

Uita-te la ultima pagina a cartii de chimie.acolo trebuie sa fie ''sistemul periodic al elementelor''
deasupra(dedesubtul) fiecarui element sunt niste cifre romane.aceea(acelea) este valenta!

sper ca te-am ajutat!

bye-bye

| Maria2058 a răspuns:

De pe tabelul periodic al elementelor. in fiecare colt al fiecarui casute ii scrie valenta (ex: I, IV). unele pot avea doua valente. tabelul il poti gasi pe internet la imagini sau multe manuale au tabelul atasat la sfarsitul cartii.