| anonim_4396 a întrebat:

Cum credeti ca putem evita sa ajungem la certuri? Si de ce este cel mai bine?

Răspuns Câştigător
| pam_pam a răspuns:

Cu multa rabdare. Am fost recent in vizita la unchiul si matusa mea, pe care ii apreciez destul de mult pentru felul lor de a gandi. Nu stiu exact cum de am ajuns sa vorbesc separat cu amandoi despre aceleasi lucruri, dar in schimb iti spun ce mi-au zis in mare: unchiul a zis ceva de genul "Atunci cand esti pe cale sa te certi cu cineva, cand simti ca ti-a gresit cu ceva, si iti vine sa izbucnesti, sa dai cu el de pamant, stai 10 secunde si gaseste-i o scuza pentru ca a facut ceea ce a facut. Dupa alea 10 secunde poti sa incepi sa razi gandindu-te ce circ ai fi facut. De asemenea, ai grija sa te faci placuta de toti cei din jur. Nu stii cum o sa ai nevoie de persoana pe care in urma cu o saptamana ai numit-o incapabila, sau proasta. Viata are grija sa te aduca fata in fata cu ea si sa trebuiasca sa-i ceri iertare, pentru ca ai nevoie de ajutorul acelei persoane." iar matusa mi-a zis de unchi ca este intotdeauna foarte diplomat si de obicei, cand vrea sa certe pe cineva, le spune mai mult in gluma, astfel incat omul n-o ia in serios, nu se supara, dar mai apoi sta si se gandeste. Mie in schimb, unchiul intotdeauna imi spune pe fata ce gandeste. Ce-i drept uneori e foarte serios, si parca imi impune si mie starea asta, dar le 'drege' cu cate o gluma. Acum, parerea mea generala este ca trebuie sa discuti cat mai calm, stiu ca e greu. Si sa pastrezi un ton jos, si chiar daca celalalt incepe sa tipe, nu trebuie sa-i urmezi exemplul.

13 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Prin incredere in partener si comunicare.

Stefan
| Stefan a răspuns:

Solutia esta, prin a fi toleranti unii cu altii.Orgoliile,incapatanarea si lipsa de comunicare intr oameni duce la cele mai nefericite deznodamanturi.

Stefan
| Stefan a răspuns:

Solutia este, prin a fi toleranti unii cu altii.Orgoliile,incapatanarea si lipsa de comunicare intr oameni duce la cele mai nefericite deznodamanturi.

| carminaburana43 a răspuns:

Daca este vorba de un cuplu ...atunci cunoscindu-ti f. bine partenera ce ii place si ce nu si sa te acomodezi la acestea... dar daca te iubeste trebuie sa fie reciproc... iar in cazul altor oameni... daca nu vor sa te aprobe gindeste-te ca nu tu esti de vina daca nu te inteleg incearca sa le vorbesti pe un ton calm ...cu cit o persoana este mai nervoasa cu atit trebuie sa vorbesti mai calm cu el; ea s-o calmezi...si incearca sa te pui in situatia lui... poate a avut o zi proasta... poate e stupid si nu intelege sau nu vrea sa inteleaga... oamenii stupizi trebuie evitati si vb cu ei doar strictul necesar... iar cei care au avut o zi proasta daca le vb calmi... poate la sfirsit o sa-ti si multumeasca ca altii nu au avut rabdare cu ei dar tu da...ar fi bine sa fie si invers dar e mare Gradina Domnului si daca el a dat oameni de tot soiul noi trebuie sa-i respectam pe ceilalti indiferent cum ar fi ei pentru ca sunt creatia Domnului...si daca au mai putina minte nu ei sunt de vina ci ...cum au fost dotati...

| Georgiana2905 a răspuns:

Cum putem evita certurile? Prin comunicare. Odata cu lipsa ei apar si certurile din lipsa de informatie.

| LuS[z] a răspuns:

Discutand o foarte lunga perioada de timp despre ceea ce ar putea deveni un motiv al uni eventual conflict.

| knnight a răspuns:

Prin comunicare si incredere in partener, trebuie sa faci cumva sa deviniti ambi la un acordbig grin

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
La ce categorie faci referire privind certurile?
Interesul scuză mijloacele.
Dacă 2 oameni nu se pot înțelege pe cale amiabilă, pot apela la forța coercitivă a statului pentru stingerea conflictului.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mia placut exemplul ilustrat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu exista niciun cuplu in care armonia sa fie perfecta, dar sunt cupluri in care tensiunile si certurile sunt mai rare si buna dispozitie lasa loc pentru mai multa fericire.
Este foarte adevarat ca, odata cu trecerea timpului in cuplu toleranta pentru defectele celuilalt scade. Mai mult decat atat, nevoia de a ne descarca furia, nervii este cel mai des indreptata catre partenerul de viata, care ne este la indemana decat alta persoana. Daca dorim insa ca viata noastra de cuplu sa nu devina un calvar si o permanenta sursa de stres, trebuie sa tinem cont de unele sfaturi.
Sursa & mai multe detalii: Evitarea certurilor

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu exista niciun cuplu in care armonia sa fie perfecta, dar sunt cupluri in care tensiunile si certurile sunt mai rare si buna dispozitie lasa loc pentru mai multa fericire.

Sursa & mai multe detalii: Evitarea certurilor ( http://www.elatest.info/evitarea-certurilor-cu-partenerul/ )

| totul-online.tk a răspuns:

Ne izolam in casa de nebuni altceva nu stiu big grin

| seful a răspuns:

Frate lasa de la tine cat mai mult dar in limita posibilitatilor si cred ca o sa fie binehappy