| lorilori a întrebat:

Cum ii cu forta de frecare?
Deci daca scapam un creion ce se intampla? Care ii forta de frecare? Intre cine?

4 răspunsuri:
| TeoPT a răspuns:

Pai daca il scapi, doar nu o sa se frece de tavan straight face Nu trebuie sa fii bun la fizica ca sa stii asta, asa ca nu comenta ca vai, nu ma descurc deloc la fizica. E chestie de logica. straight face

| Frrramboise a răspuns:

Colegii mei radeau de forta de frecare.laughing si incercau sa ne explice cum sta treaba cu frecarea.cik "o data tu, o data eu..." laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand scapi un creion acesta cade datorita fortei gravitationale.

Forța de frecare apare la suprafața de contact dintre două corpuri. Daca tu asezi acel creion pe o suprafata plana si il tragi cu o forta F, forta de frecare apare intre masa si creion.
Forta de frecare se calculeaza cu formula F= μN

Gasesti aici mai multe tipuri de forte cu formule, definitii, exemple, etc http://ro.wikipedia.org/wiki/For%C8%9B%C4%83;)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In cazu asta. intre creion si aer...si intre creion si soll.tongue.